09 Aralık 2022 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

a

DİR BAŞVURULARINDA ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK
İHRACATÇI FİRMALAR GEÇ KALMAYIN

Ticaret Bakanlığı’nın web sitesindeki duyuruya göre, Dahilde İşleme Rejimi (DİR) belgelerine yönelik başvurular 19 Eylül 2022 tarihinden itibaren sadece Destek Yönetim Sistemi (DYS) üzerinden alınacak. DYS’ye geçişle birlikte mevcut DİR Otomasyon Sistemi’nde yer alan tüm kullanıcı yetkileri iptal edilecek, DYS üzerindeki yetkilendirmeler esas alınacak.

Ticaret Bakanlığı’nın Web sitesinde ihracat yapan firmaları çok yakından ilgilendiren bir duyuru yapıldı. Buna göre, Destek Yönetim Sistemi (DYS) başlayacak.

DYS NEDİR?

Bakanlığın internet sitesinde DYS; “Mal ve hizmet ihracatına yönelik devlet destekleri ile Dâhilde İşleme Rejimi, Hariçte İşleme Rejimi, Vergi Resim Harç İstisnası ve Belgesiz İhracat Kredilerine ilişkin başvuruların ilk aşamadan sonuçlanmasına kadar tüm süreçlerinin dijital ortamda yürütüleceği sistem.” olarak tanımlandı.

FİRMALAR NE YAPACAK?

Yapılan bilgilendirmede şu ifadelere yer verildi; “Dahilde İşleme Rejimi (DİR) belgelerine yönelik başvurular 19 Eylül 2022 tarihinden itibaren sadece Destek Yönetim Sistemi (DYS) üzerinden alınacak. DYS’ye geçişle birlikte mevcut DİR Otomasyon Sistemi’nde yer alan tüm kullanıcı yetkileri iptal edilecek, DYS üzerindeki yetkilendirmeler esas alınacaktır. Şirketlerimizin mağduriyet yaşamaması için İhracatçı Birliklerine başvurarak DYS kayıt işlemlerini tamamlaması, kayıtlı olanların ise mevcut kullanıcılarının yetki sürelerini kontrol etmesi önem arz etmektedir. Geçiş süreci aşağıdaki şekilde tamamlanacak olup, DYS devreye girdikten sonra kullanıcıların DİR uygulamasına yönelik her türlü tespit, öneri ve bildirimlerini dysdahildeisleme@ticaret.gov.tr adresine iletmesi rica olunur”

DYS’YE NE ZAMAN GEÇİLECEK?

  • 15 Eylül Perşembe saat 23:59 itibariyle DİR Otomasyon Sistemi şirketlerin yeni belge, revize ve kapatma başvurularına kapatılacak, sadece beyanname tescil, kapatma ve iptal işlemleri ile Bakanlık başvuru inceleme işlemleri devam edecek.
  • 16 Eylül Cuma saat 23:59 itibariyle DİR Otomasyon Sistemi Bakanlık inceleme işlemlerine kapatılacak.
  • 17 Eylül Cumartesi saat 19:00 – 18 Eylül Pazar saat 19:00 arasında 24 saat süre ile DİR kapsamı beyannamelere yönelik tescil, kapatma ve iptal işlemleri kapatılacak.
  • 18 Eylül Pazar saat 19:00’da beyanname tescil, kapatma ve iptal işlemleri yeniden devreye alınacak.
  • 19 Eylül Pazartesi 00:00’dan itibaren, yeni belge başvuruları ile eski sistem üzerinde düzenlenmiş belgelere ait revize ve kapatma taleplerine yönelik işlemler sadece DYS üzerinden yürütülecek.

GEÇ KALMAYIN

Ayrıca yapılan bilgi paylaşımında, “DYS üzerinden yapılan başvuruların sistemde yararlanıcılara ait iş akışları üzerinden takip edilmesi esas olup, takip sorumluluğu yararlanıcıya aittir”ifadeleri yer aldı. Ek olarak başvurulara yönelik olarak DYS üzerinden gönderilen yardımcı e-posta ve ana sayfa bildirimlerinin teknik sorunlar veya işlem yoğunluğu nedeniyle geç yapılması veya yapılamaması halinde Bakanlık veya İncelemeci Birimler’in sorumlu tutulamayacağı kaydedildi.

DETAYLI BİLGİ İÇİN:

https://ticaret.gov.tr/destekler/destek-yonetim-sistemi-dys

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Türk ihracatçıların hedefi uzak pazarlar

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.