31 Mart 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Doğru nefes almanın püf noktaları…

Bu tip solunum kalp atışını yavaşlatır, kan basıncını düşürebilir veya stabilize edebilir. Bu solunum alışkanlığı özellikle kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan insanlar için önemlidir. KOAH'ta hava, diyaframı basılı tutan akciğerlerde sıkışabilir. Bu durum diyaframın zayıflamasına ve daha az verimli çalışmasına neden olur.

Diyafragmatik nefes almayı öğrenmeliyiz

Akciğerlerin tabanında kubbe şeklinde bir kas olan diyafram, nefes almada önemli bir rol oynar. Biz bunun pek farkında olmayız. Nefes aldığınızda, diyafram büzülür (gerilir) ve aşağı doğru hareket eder. Bu, göğüs boşluğunda daha fazla alan yaratarak akciğerlerin genişlemesine izin verir. Nefes verdiğinizde, bunun tersi gerçekleşir yani diyaframınız gevşer ve göğüs boşluğunda yukarı doğru hareket eder.

Hepimiz, derin ve ferahlatıcı nefesler almak için diyaframın tam olarak nasıl devreye alınacağı bilgisi ile doğarız ancak yaşlandıkça alışkanlığımızdan kurtuluruz. Bir bebeğin nefes alıp verişlerini izleyin, karnı şişer ve iner bu doğru nefes almadır. Yani diyafram nefesidir.
Diyaframdan nasıl nefes alacağını öğrenmek, herkes için faydalıdır. Diyafragmatik solunum “karın solunumu” olarak da bilinir. Tam oksijen alımı ve değişimini teşvik eder yani giden karbon dioksit için gelen oksijenin faydalı alış verişidir.

 
Bu tip solunum kalp atışını yavaşlatır, kan basıncını düşürebilir veya stabilize edebilir.

Bu solunum alışkanlığı özellikle kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan insanlar için önemlidir. KOAH’ta hava, diyaframı basılı tutan akciğerlerde sıkışabilir. Bu durum diyaframın zayıflamasına ve daha az verimli çalışmasına neden olur. Diyafragmatik solunum KOAH’lı kişilerin diyaframı güçlendirmesine yardımcı olabilir, bu da nefes almak için daha az çaba ve enerji kullanmalarına yardımcı olur.

 

Nasıl nefes alıp vereceğiz?

  • Dizleriniz bükülmüş olarak sırt üstü düz bir yüzeye (veya yatağa) yatın. Daha rahat olmanız için destek olarak başınızın ve dizlerinizin altında bir yastık koyabilirsiniz.
    • Bir elinizi göğüs kafesinizin üstüne, diğer elinizi göbeğinizin üzerine kaburgalarınızın hemen altına yerleştirin.
  • Burnunuzdan yavaşça nefes alın, havanın derinlemesine, alt karnınıza doğru girmesini sağlayın. Göğsünüzdeki el dururken, karnınızdaki el yükselmelidir
    • Karın kaslarınızı sıkın ve dudaklarınızdan nefes verirken kasların içeri doğru düşmelerine izin verin. Karnınızdaki el orijinal konumuna doğru hareket etmelidir.
    Bu sandalyede otururken, dizleriniz bükülmüş, omuzlarınız, başınız ve boynunuz rahatlamış olarak da pratik yapabilirsiniz. Mümkünse günde birkaç kez 5- 10 dakika uygulayın.

Son söz: Bir yudum nefesin önemini, nefes alamadığınız 1 saniye de anlayabilirsiniz.

 

Dr. Dyt. Ş. Esin Göksu Şeker

Rekabet.net

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kömür kullanan ülkelerde…

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

escort ankara