20 Nisan 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Dolar artınca turizm gelirimiz de arttı mı?

Daha dar gelirli turist ülkemize geldi ve harcaması daha az oldu. Ziyaretçi sayısına göre oranlayacak olursak 28 milyar doları aşacak bir turizm geliri olacakken turizm geliri de 17 milyar dolarda kaldı.

TÜİK turizm istatistiklerinde güncelleme yaptığını duyurdu. Üçüncü çeyrek turizm istatistikleri de bu güncellemeye göre açıklandı. Bu yeni yapılan revizyonla birlikte yeni veri kaynakları entegre edilmiş ve metodolojik olarak iyileştirmeler yapılmış.

Peki nedir bu değişiklikler?

Turizm istatistikleri temelde çıkış yapan ziyaretçi anketleri ile yapılmaktaydı. Tabii bu anketlerdeki tutarlılık önemli bir konu oluyordu. Hatta anketlerdeki sapmalar nedeniyle turizm gelirlerinin eksik hesaplanabileceği ve net hata ve noksan en azından bir kısmının bununla alakalı olabileceği tartışılıyordu.

Yeni yöntemde bu anketler devam ediyor. Ancak bunun yanı sıra kredi kartı verilerinin sisteme entegrasyonu sağlanmış. Bankalar arası Kart Merkezi (BKM) verileri de takip ediliyor. Kredi kartı harcamalarında geçmişe doğru gidildiğinde yapılan anketlerin 2019’dan itibaren turizm gelirlerini eksik tahmin ettiği görülmüş.

Diğer bir konu da sağlık turizmi. Sağlık turizminde çıkış yapan turiste yapılan ankette turistin yaptığı harcamayı eksik beyan ettiği, sigortalar tarafından yapılan ödemelerin dikkate alınmadığı görülmüş. Bu anketler sağlık birimleri ile yapıldığında daha yüksek bir harcama olduğu görülmüş.

Benzer bir düzenleme eğitim turizmi alanında yapılmış. Eğitim için Türkiye’ye gelen öğrenciler ve onların harcamaları eğitim turizmi kapsamında ele alınmış. Bu öğrencilere de anket yapılmış. Bu da turizm rakamlarına eklenmiş.

Son olarak mülteci olarak gelen Ukraynalılar da ülkeden çıkış yapmadıkları için harcamaları turizm istatistiklerinde görülmüyor. Bu kişilerin harcamaları da anketler yapılarak belirlenmiş ve de istatistiklere işlenmiş.

Bu değişiklikler 2012’ye kadar götürülmüş. Yapılan revizyonla birlikte 10 yıllık turizm gelirinde 20 milyar dolar artış var. Bu çeyrekte ise geçen çeyreğe göre 3 milyar dolar artış söz konusu. Turizm gelirleri üçüncü çeyrekte 17 milyar dolara ulaştı. İlk dokuz ayda ise toplam 35 milyar doları buldu. Son çeyrekte bir miktar azalsa 40 milyardan fazla olacağı bir gerçek.

Bu revizyonun cari açığa da etkisi olacak kuşkusuz. Turizm ödemeler dengesinde cari işlemler hesabının alt kalemi olan hizmetler hesabında tutuluyor. Rekora koşan dış ticaret açığını bir nebze olsun azaltıyor. Yukarı yönlü bu revizyon nihayetinde cari açığa da yarayacak.

Turizm gelirleri ziyaretçi sayısı kadar artmamış…

Turizm geliri geçen yılın aynı dönemine göre %27 artmış, ancak çıkış yapan ziyaretçi sayısındaki artış daha çarpıcı %54. Bu çeyrekte Türkiye’ye 21 milyon turist gelmiş. Ancak bu turistlerin harcaması ortalama 1036 dolardan, 855 dolara düşmüş. Yani bu çeyrekte daha çok turist gelmiş ancak bu gelen turistler daha az harcayan turistler…

Nedeni çok basit Türkiye değer kaybeden TL ile bir ucuz destinasyona dönüştü. Paket turların fiyatları o ülkelerde çok cazip olmaya başladı. Keza oradaki anlaşmalı turizm şirketleri artan dolar kuru nedeniyle indirimler istediler. Dahası Almanya’nın ucuzluk marketlerinde Türkiye turlarını satıldığını gördük. Haliyle bu durumda daha dar gelirli turist ülkemize geldi ve harcaması daha az oldu. Ziyaretçi sayısına göre oranlayacak olursak 28 milyar doları aşacak bir turizm geliri olacakken turizm geliri de 17 milyar dolarda kaldı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır; fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.