28 Ocak 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

a

e-ticarette büyüme hızlanarak devam ediyor

GittiGidiyor Genel Müdürü, eBay MENA Bölge Direktörü ve TOBB E-Ticaret Meclisi Başkanı Öget Kantarcı:
"Pandemiyi de kapsayan yılın 6 aylık döneminde yüzde 50 oranında büyüdük. 2020'nin haziran ayı itibarıyla kayıtlı üye sayımız 31 milyona, toplamda sayfa görüntülenme sayımız ise 5,6 milyara ulaştı"

Kantarcı,  yaptığı açıklamada, bu yıl dünyayı etkileyen koronavirüs pandemisiyle herkesin mücadele ettiğini aktararak, evde kalma süresinin uzaması ve birçok fiziki mağazanın geçici süreliğine kapanmasının online çözümlere yönelimi artırdığını, e-ticaretin de iş yoğunluğu en çok artan sektörlerden biri haline geldiğini vurguladı.

Geleneksel ticarette yıllardır devam eden dijitalleşme çalışmalarının sonuçlarının çok hızlı görüldüğü bir süreç yaşandığına işaret eden Kantarcı, şunları kaydetti:

“Uzun zamandır markalara ve KOBİ’lere e-ticaretin günümüz dünyasında çok önemli olduğunu anlatıyorduk. Bu süreçte tüm işletmeler dijitalleşmenin önemini bizzat tecrübe etmiş oldu. Büyük bir hızla işlerini e-ticarete taşımaya ve bizim gibi kanalları çok daha efektif kullanmaya başladılar. GittiGidiyor’a katılan yeni satıcı sayımız geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 73 arttı. Özellikle de Anadolu’da önemli bir dijitalleşme hareketi başladı. Öyle ki yılın ilk 6 ayında GittiGidiyor’a en çok yeni satıcı katılan ilk 10 ilimiz sırasıyla Konya, Batman, Şanlıurfa, Kayseri, Adana, Edirne, Gaziantep, Kütahya, Aksaray ve Sivas oldu. Genellikle 35-40 yaş aralığında olduğunu gördüğümüz bu satıcılarımızın ağırlıklı olarak faaliyet gösterdiği alanlar ise kişisel bakım, ev-dekorasyon ve bahçe, bilgisayar-tablet, yapı market ve süpermarket kategorileri şeklinde sıralandı.”

KOBİ’lere desteklerinin devam ettiğini aktaran Kantarcı, pandemi sürecinde kurum içinde toplam istihdamı yüzde 30 artırdıklarını, müşteri hizmetleri tarafını da yüzde 50 büyüttüklerini söyledi.

“Israrla fahiş fiyat uygulayan 80 satıcıyı sistemimizin dışına çıkardık”

Öget Kantarcı, fahiş fiyat uygulamalarına karşı son derece titiz çalıştıklarını ifade ederek, “Bu süre zarfında tüketiciyi korumak için fahiş fiyatlı olduğunu tespit ettiğimiz 20 binden fazla ürünü sitemizden kaldırdık. Israrla fahiş fiyat uygulayan 80 satıcıyı sistemimizin dışına çıkardık ve fırsatçılığa en ufak bir tolerans göstermedik.” dedi.

Bu süreçte kargo süreçlerine dair de önemli öğrenimleri olduğunu belirten Kantarcı, kargo şirketlerinin gelen yoğun talebi karşılamakta zorlandığını, bundan ders çıkarılıp önümüzdeki dönemde kargo süreçlerinin daha sağlıklı işlemesi için sektör olarak daha verimli çalışmanın yöntemlerini bulmaları gerektiğini söyledi.

“Her 10 alışverişten 7’si mobil cihazlardan yapıldı”

GittiGidiyor Genel Müdürü, eBay MENA Bölge Direktörü ve TOBB E-Ticaret Meclisi Başkanı Kantarcı, GittiGidiyor’un 6 aylık verilerini paylaşırken, pandemiyi de kapsayan yılın 6 aylık döneminde yüzde 50 oranında büyüdüklerini aktardı.

“Yıl sonu büyüme hedefimiz yüzde 50”

e-ticaretin, son yıllarda çok hızlı büyüyen bir sektör olduğunu vurgulayan Kantarcı, 2020 sonu için yüzde 40’lar civarında olan büyüme hedeflerinin yüzde 50 olarak gerçekleşeceği öngörüsünde bulundu.

Kantarcı, sektörde özellikle perakende tarafının her yıl daha da güçlendiğini ve önümüzdeki yıllarda da bu şekilde devam edeceğini aktardı.

AA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bursa’da makilik alanda çıkan yangın ormana sıçradı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

escort ankara