24 Şubat 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

E-ticarette satıcılara koruma kalkanı

E-ticarette hizmet sağlayıcılara güçlü koruma kalkanı geliyor. Satış platformu, satıcıyı savunmasını almadan tek taraflı sistemden çıkaramayacak, parasını ise 5 gün içinde ödeyecek

E-ticarette, büyük ve uluslararası firmalara yönelik yasa hazırlığının ardından, elektronik ticarette tüm hizmet sağlayıcıları ilgilendiren yönetmelik yürürlüğe girecek.

Sabah gazetesinde yer alan Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı taslağa göre, e-pazaryerlerinin istediği komisyonu ya da indirimi uygulamayan satıcılar, e-ticaret platformlarından tek taraflı olarak çıkarılamayacak. İşletmeler, satış fiyatında tek taraflı değişiklik ve kampanyalı satışa zorlanamayacak. Platform satıcıya, para kendi tasarrufuna girdikten sonra en fazla 5 gün içinde ödeme yapacak. Satıcı platformdan, sözleşmedeki hususların ihlali dışındaki gerekçelerle, savunması alınmadan çıkarılamayacak.

İKİNCİ ELE ÖZEL KATEGORİ

İnternette ikinci el malların ayrı kategoride satılması sağlanacak. Siparişin onaylanması aşamasında, ödeme bilgilerinin girilmesinden önce, vergi ve teslimat masrafları da dahil olmak üzere alıcının ödeyeceği toplam bedel ve sözleşmenin diğer şartları alıcı tarafından açıkça görülecek. E-satış platformlarındaki satıcılar, firmanın adresi, esnafın adı soyadı ve telefon numarası gibi bilgiler ile bağlı oldukları meslek kuruluşunun iletişim bilgilerini yayımlayacak.

KİMLİK TESPİTİ YAPILACAK

E-ticaret platformları, satıcıların bilgilerini belgeler üzerinden doğrulayacak, tanıtıcı bilgilerini doğrulamadığı firmaya aracılık hizmeti vermeyecek. Her yıl ocak ve temmuz aylarında satıcı firmanın bilgileri kontrol edilecek. Bilgilerin güncel olmadığının tespit etmesi durumunda firmaya en fazla üç gün süre verilecek ve bilgilerin güncellenmesi istenecek. Bu süre içinde bilgilerini doğrulamayan firmaya aracılık hizmeti kesilecek.

YASA DIŞI ÜRÜN İÇİN 24 SAATTE İLGİLİ BİRİME HABER VERİLECEK

Diğer kanunlarda aksine hüküm bulunmadıkça internet satış platformu, satıcıların ürünlerinden sorumlu tutulmayacak. Satılan ürünün yasa dışı olduğunu belirleyen platform, içeriği en geç 24 saat içinde yayımdan kaldırarak, ilgili birimlere bilgi verecek. Kamu kurumlarının, satılan ürünle ilgili hukuka aykırılık bildiriminde bulunması durumunda, e-ticaret platformu, içerikten haberdar olarak kabul edilecek. Fikri ve sınai mülkiyet hakkının ihlal edildiğini düşünenler, delilleriyle e-ticaret platformuna başvuracak. E-ticaret platformu, kendisinin veya ekonomik bütünlük içinde bulunduğu kişilerin markasını taşıyan malları, aracılık hizmeti sunduğu elektronik ticaret pazar yerlerinde satışa sunamayacak, satışına aracılık edemeyecek. İnternetten satış yapanlar ürünlerinin satış ve iade verileri, özellikleri, açıklamaları, görselleri, soru, cevap ve değerlendirmeler, en çok tercih edilen ürün verileri, alıcıların cinsiyet, yaş grubu, il ve ilçe dağılımı ile satın alma gün ve saat verilerine platform üzerinden ulaşabilecek.

GERİ AL BUTONU OLACAK

İnternetten sipariş verilirken, tüketicinin yanlış bilgi girmemesi için özet sipariş formu ile “geri al” gibi butonlar yer alacak. Alıcıyla satıcı arasında uyuşmazlık çıkması halinde alternatif uyuşmazlık çözüm mekanizmaları hayata geçirilecek. Ancak bu yollar, diğer hukuki yollara başvurmayı engellemeyecek. Satıcı internetten siparişi aldığını, e-ticaret platformunun yanı sıra elektronik posta, kısa mesaj veya telefon araması gibi araçlardan birisiyle alıcıya bildirecek.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

2022 tarım destekleri açıklandı

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.