23 Mart 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Ekonomi yeniden canlanır, ölenler asla !

Paranız olsa bile ithalat yapamıyorsunuz ama bizim tarımdaki mevsimlik işçimiz tarlada nasıl barınacak? Çadır da mı ? Korona salgını için ne kadar doğru bir uygulama olur . Ekonomik Destek Paketi'ne; tarım sektörü alınamazsa gelecek günlerde derdimiz büyük olacak!

Yaşamda kalmak için ön şart beslenme! Desteklenecekse ilk önce tarım ekonomisi desteklenmeli!

Öncelikler değişti! Biranda tüketim çılgınlığı durdu,ayakkabı,çanta,kozmetik ya da lüks tüketim talepleri bitti ;yaşamda kalmak, sağlıklı beslenmek, doğru gıdaya ulaşmak, barınmak, hijyen ve dijital yaşam öne geçti.Talep yapısı değişince,üretim yapısının değişmesi kaçınılmazdır.

Bugün bir çok ülke gelmekte olan ekonomik krizin büyüklüğünü görüyor. Ekonominin çarkları faize ve teşvike duyarsızlaştı. Ülkeler geniş kapsamlı destek paketleri uygulamaya başladılar. IMF 1 trilyon USD hızlı kredi imkanı sundu.

Ve tüm dünya, ekonomik olarak  firmaları canlı tutmak için birçok destek açıklıyor. Oysa ki canlı kalması gereken önce insan, sonra ekonomi… Bir bedel ödenecekse eğer, ağır bedeli insan üzerinden değil, ekonomi üzerinden ödemeye hazır  olmak zorundayız.

Unutulan birşey var ?

Tarım ve gıda sektörü desteği !

Düne kadar bankacılık sistemi gıda sektörüne hak ettiği değeri veremedi. Kredilerin çoğunu tüketici kredilerinden sonra; inşaat,otomotiv ve tekstil sektörleri paylaştı. Tarım alanları, inşaat alanına dönmekle meşguldü.

BDDK ‘nın son tavsiyeleri arasında tarım yok. Oysa ki, yaşadığımız mevsim fide dikim zamanı. Çiftçi Kayıt Belgesi olan tüm çiftçilere fide ve sermaye desteği yapılarak üretim payımızın arttırılması lazım. Herkesin bir anda doğal beslenmek istediği şu günlerde; bankacılık sisteminin KARA LİSTE olarak belirlediği gecikme kayıtlarını silmesi, çiftçiler için destek paketleri oluşturması şart! Yoksa dijital platformlardan evlere satış yapabilmek için talep edilen gıda ürünleri bulunamayacak..

Türkiye Rusya’dan buğday, soya, ayçiçeği, pirinç, kepek başta olmak üzere çok sayıda ürün ithal edyor. Rusya Federasyonu  haziran ayına kadar kepek, ayçiçeği çekirdeği ve soya için ihracat yasağı koydu.

Ya ,gelişen zaman içerisinde ekmeklik buğdaya da ihracat yasağı koyar ise ne olacak ?

Dünyayı adeta esir alan koronavirüs salgını sebebiyle birçok ülke tarım ve gıda ürünleri ihracatını yasaklıyor. İhtiyacı olan ürünleri başka ülkelerden temin edebilmek için gümrük vergilerini sıfırlıyor. Her ülke önce kendi vatandaşını düşünüyor.

Paranız olsa bile ithalat yapamıyorsunuz ama bizim tarımdaki mevsimlik işçimiz tarlada nasıl barınacak?

Çadırda mı? Korona salgını için ne kadar doğru bir uygulama olur .

Ekonomik Destek Paketi’ne; tarım sektörü alınamazsa gelecek günlerde derdimiz büyük olacak!

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Rekabet Kurulundan “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” kampanyasına destek

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

escort ankara