13 Nisan 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

EYT ile ilgili yasa teklifi Meclis’e sunuluyor

Mart ayında maaşların ödemesine başlanması beklenirken, şubat ayında da EYT hakkı kazananların emeklilik başvurusu yapması bekleniyor.

Milyonlarca kişinin merakla beklediği Emeklilikte Yaşa takılanlarla ilgili yasa teklifi hazır. Düzenleme Meclis Başkanlığı’na sunulacak.

5 maddelik teklifin ayrıntıları henüz bilinmiyor. Ancak çerçevesi belli. 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar, düzenlemeden faydalanacak. EYT düzenlemesinin yürürlüğe girmesiyle ilk etapta 2 milyon 250 bin kişi emeklilik hakkına kavuşacak. Prim ve sigortalılık süresini tamamlayanlarla birlikte bu sayı her yıl artacak. EYT’lilerin ilk maaşlarını da Mart ayında almaları bekleniyor.

Teklif, Meclis Başkanlığı’na sunulmasının ardından önce Plan Bütçe Komisyonu’nda ele alınacak. Ardından da Genel Kurul gündemine gelecek. Teklifi hazırlayan bakanlık bürokratları, yeni haftanın ilk gününde Plan Bütçe Komisyonu üyelerine EYT düzenlemesi hakkında bilgi verecek.

EYT’LİLER İÇİN 10 KRİTİK ADIM
Sosyal Güvenlik Kurumu, emeklilik başvuru işlemlerinin hızlı ve hatasız tamamlanması için yoğun bir mesai yürütürken, Sabah2ın haberine göre EYT’liler için 10 kritik adım bulunuyor.Başvurular Şubat ayı itibariyle e-devlet üzerinden erişime açılacak, ilk emekli aylıkları da Mart ayında yatırılacak. İlk etapta emekli olacak 2 milyon 250 bin EYT’linin atması gereken 10 kritik adıma ilişkin süreç şöyle işleyecek:

EYT DURUMUNUZU ÖĞRENİN
1- Birinci adımda EYT durumunun öğrenilmesi gerekiyor. Bunun için 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta kaydının bulunması, 5000 günlük prim ödemesinin tamamlanması, kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl sigortalılık süresinin dolması zorunluluğu bulunuyor. Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’nda ise kadınlarda 7200 gün, erkeklerde 9 bin günün tamamlanmış olması gerekiyor. EYT’den emekli olup olunmayacağını çalışma hayatı iletişim merkezi “Alo 170”, il ve ilçe SGK müdürlükleri, SGK’nın ilgili birimlerinden öğrenmek mümkün.

EYT’lilerin atması gereken 10 kritik adım: EYT ne zaman çıkacak, ilk maaşlar ne zaman ödenecek ve nelere dikkat

STATÜNÜZÜ KONTROL EDİN
2- EYT kapsamında hangi statüden emekli olunacağının doğru hesaplanması gerekiyor. Hangi statüden (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) emekli olacaksanız prim gününüz ve sigortalılık sürenizi tespit edin. Hangi statüden emekli olacağınızı son 2 bin 520 gün bildirilen prime göre emekli olunur. En çok hangi statüden priminiz varsa o statüden emekli olursunuz. Bağ-Kur ve SSK varsa son 1261 gün hangisi fazlaysa o statünün şartlarına göre emekli olunur. 1 Ekim 2008 ve sonrasında ilk defa sigortalı olanlar çalışma hayatı boyunca en fazla hizmetinin bulunduğu statüden emekliliğe hak kazanır. Bu tarihten önce sigorta girişi olanlar son yedi yıllık fiili hizmet süresi içinde fiili hizmet süresi fazla statüden, hizmet sürelerinin eşit olması halinde ise eşit hizmet sürelerinden sonuncusunun tabi olduğu statüden bağlanır. Emekli aylığı alınacak zam ve ikramiyeler de ona göre hesaplanır.,

EKSİK GÜNLERİ TAMAMLAYIN
3- Eksik olan prim günlerinizi borçlanarak tamamlayın. Doğum, askerlik, yurtdışı borçlanma gibi kanunda yazan haklarla eksik günler tamamlanabilir. Borçlanma hakkınız yoksa ya da borçlanma ile prim gününü dolduramıyorsanız, eksik günleri nasıl tamamlayacağınızı öğrenin ve eksik primlerinizi tamamlayın. Askerlik ve doğum borçlanması için başvuranlar için bir aylık ödeme süresi bulunuyor. Ne kadar prim gününüz eksikse o kadar borçlanma yapmanız yeterli olacaktır. Borçlanma tutarını ödeyip de emekli olamayanların cayma hakkı olup, bir defaya mahsus olarak paralarını iade alabilirler.

ÇALIŞMAYANLAR TAHSİS TALEBİ YAPACAK
4- Yasa çıktığında herhangi bir işte çalışmayanlar SGK’ya tahsis talebi için başvuracak. E-devlet üzerinden ya da tahsis talep formu doldurularak iadeli taahhütlü posta yoluyla başvurulabilir.

ÇALIŞANLAR SGK’DAN YAZI ALACAK
5- EYT kapsamında emekli olacakların öncelikle işten ayrılması gerekiyor. Bunun için SGK’dan “emeklilik hakkı” yazısı alması gerekiyor. Çalışanlar bu yazıyı işverene teslim edecek.

KOD-8’LE ÇIKIŞA DİKKAT
6- İşveren de Kod-8 ile emeklilik nedeniyle işten çıkış işlemini gerçekleştirecek. Bu sürecin ardından emeklilik için başvuru gerçekleştirilebilecek.

EMEKLİLİK BAŞVURUSU YAPILACAK
7- İşten çıkış işlemi yapıldıktan sonra emeklilik için bağlı bulunulan il, ilçe Sosyal Güvenlik Kurumuna emeklilik başvurusunda bulunulur. Emeklilik başvurusu e-devlet ya da iadeli taahhütlü posta ile emeklilik tahsis talep formu doldurularak yapılabilir.

E-DEVLET VE ELDEN YAPILABİLİR
8- E-Devlet girişinin ardından arama “gelir, aylık ödenek talep belgesinin verilmesi belgesi” tıklanacak. Ekrandaki “yeni başvuru” sekmesi işaretlenerek, tahsis talep türü olarak da “yaşlılık aylığı” seçilecek. SSK kapsamında aylık talep edecekler “4A SSK”, Bağ-Kur kapsamındakiler de “4B Bağ-Kur”u” seçecek. Ardından da altta yer alan “başvur” butonu tıklanacak. Kimlik numarası, ad-soyad bilgileri, ikametgâh adresi ekrana otomatik geliyor. Maaş ödemesinin yapılacağı banka seçilerek açıklama kısmına bankanın talep edilen şubesi yazılacak. Dilekçenizi elden ya da postayla da verebilirsiniz. Hak sahibinin yakınları da aynı şekilde yazılı başvurabilir. Dilekçeyi doldururken yaşlılık aylığının işaretlenmesi gerekiyor. Bağ- Kur’lular dilekçelerini dosyalarının bulunduğu yere, SSK’lılar da çalıştıkları yere dilekçe vererek emekli olmak istediğini beyan eder. Memurlar kurumları vasıtasıyla emeklilik işlemini yapıyor.

KIDEM TAZMİNATI ÖDEMELERİNE DİKKAT EDİN
9- Her tam çalışma yılı için ödenen kıdem tazminatı tutarı, fesih tarihinden geçerli olan kıdem tazminatı tavanı (19 bin 982 lira) ile sınırlı olacak. Buradaki tek koşul aynı işverene bağlı olarak en az bir yıl çalışılması olup aynı işyerinde çalışmaya devam edenler için kıdemde iki seçenek söz konusu olabilir. Kıdem tazminatını alabilecekleri gibi, istifa tarihinde kıdemi almayıp aynı işyerinde çalışmaya devam ederek birkaç yıl sonra ayrılırken talep edilebilirler. Çalışılan her tam yıl için 30 günlük brüt ücret tutarında kıdem tazminatı ödenir. Bir yıldan artan süreler de oranlanarak hesaplamaya ekleniyor. Çalışana ödenen ücretle beraber düzenli olarak sağlanan yol, yemek parası için ek ödemeler de hesaba katılır. Kıdem hesabında çalışanın brüt ücreti dikkate alınır.

EMEKLİLİK SONRASINI KONUŞUN
10- İşverenle emeklilik sonrasını konuşun. Emeklilikten sonra işe devam edeceklerin maaş başta olmak üzere çalışma koşullarına ilişkin emeklilik sonrasını netleştirmesi gerekiyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Hac başvuruları sona eriyor

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.