01 Nisan 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

EYT Meclis’te

4.8 milyon kişinin beklediği EYT düzenlemesiyle ilgili yasa teklifi görüşmeleri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda başladı.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesine ilişkin yasa teklifinin Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmeleri AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Aksaşoğlu’nun yasa teklifini sunumuyla başladı. Yasa teklifinin en geç gelecek hafta kanunlaştırılması hedefleniyor.

Komisyon toplantısı öncesi CHP’li milletvekilleri teklifin beklentileri karşılamadığına dikkat çeken pankartlar açtılar. Yasa teklifinin görüşmelerine çok sayıda Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) dernek temsilcileri, işçi ve işveren sendikaları temsilcileri katıldı.

Meclise sunulan 4 maddelik yasa teklifine göre, 8 Eylül 1999 ve daha önce sigortalı çalışma başlayanlardan SSK’lılardan 5000 – 5975 arasında değişen prim gününü ve kadınlarda 20, erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresini tamamlayanlar yasa yürürlüğe girmesini ardından hemen emekli olabilecekler. Emekli Sandığı ve BAĞ-KUR’a tabi olanlardan kadınlarda 7200, erkeklerde 9000 prim gününü tamamlayanlar da yasa çıktığında emekliliğe hak kazanacak.

Kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte hemen emekli olabilecek kişi sayısı 2.2 milyon. Bunların 1.7 milyonu SSK’lı, 89 bini BAĞ-KUR’lu, 496 bini de Emekli Sandığı mensuplarından oluşuyor. EYT kapsamındaki toplam kişi sayısı ise 3,5 milyonu SSK, 619 bini BAĞ-KUR, 669 bini Emekli Sandığı iştirakçisi olmak üzere 4.8 milyon kişiden oluşuyor.

EYT kapsamında emekli olup aynı işyerinde çalışmaya devam eden her bir çalışan için 5 puan sosyal güvenlik prim desteği verilecek. Emekli olduktan sonra aynı iş yerinde 10 gün içerisinde sosyal güvenlik destek primine tabi çalışmaya başlayan her bir çalışan için işverene 500 TL destek sağlanacak.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Altın fiyatlarında Fed yükselişi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

escort ankara