03 Mart 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

FAHİŞ FİYAT ARTIŞLARINA TOPLAM 11 MİLYON 885 BİN LİRA PARA CEZASI

Ticaret Bakanlığınca yapılan açıklamaya göre temel ihtiyaç ürünlerinde fahiş fiyat denetimi neticesinde, 375 firmaya toplam 11 milyon 885 bin lira idari para cezası kararı verildi.

Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’a, 16.04.2020 tarihinde yapılan değişiklikle, Ek madde 1 eklenmiştir. İş bu maddeye göre fahiş fiyat artışı ve stokçuluk faaliyetlerini denetim altına almak amacıyla Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu faaliyete geçecektir.

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu faaliyetleri çerçevesinde; üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerin fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamalarına yönelik düzenlemeler yapma, gerektiğinde denetim ve incelemelerde bulunarak idari para cezası uygulama ve her türlü tedbiri alma görevlerini yerine getirecektir.

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun oluşumu, görev ve yetkileri ile üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerin, olağanüstü hal, afet ve ekonomik dalgalanma dönemleri ile diğer acil durumlarda faaliyet göstererek, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamalarının denetlenmesine ve idari para cezalarının uygulanmasına ilişkin usul ve esaslarının düzenlenmesi amacıyla 20.05.2020 tarihinde Haksız Fiyat Değerlendirme Kurumu Yönetmeliği yürürlüğe girmiştir.

Ticaret Bakanlığı tarafından 21.01.2021 tarihinde yapılan açıklamaya göre, söz konusu tarihe kadar toplam 10 toplantı yapmış olan Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, temizlik ve hijyen ürünleri gibi temel ihtiyaç maddelerinde fahiş fiyat artışı yaptığı tespit edilen 375 firmaya toplam 11 milyon 885 bin lira idari para cezası uygulanmasına karar vermiştir.  

Fahiş fiyat artışı ile ilgili incelemeler neticesinde elde edilen veriler Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirilir ve işletmelerin savunmalarının alınmasının sonra haksız fiyat artışı yapanlar hakkında 10 bin liradan 100 bin liraya, stokçuluk faaliyetinde bulunduğu tespit edilenlere ise 50 bin liradan 500 bin liraya varan idari para cezası uygulanır.

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunun haricinde, Reklam Kurulu tarafından da, Covid-19 salgını sürecinde aldatıcı reklamlarla tüketicinin yanıltılması sebebiyle, 2020 senesinde 303 işletme hakkında toplam 13,3 milyon lira idari para cezası uygulanmıştır.

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından verilen idari para cezaları kararlarına karşı hangi sürede ve hangi mercie veya yargı organına başvurulacağı konusunda ilgili Yönetmelik veya Kanun’da bir düzenleme yapılmamıştır. Bu sebeple idari para cezalarına ilişkin genel kanun niteliğindeki Kabahatler Kanunu’nun ilgili hükümlerinin, haksız fiyat ihlallerine ilişkin verilen idari para cezalarının hukuka uygunluk denetiminde de uygulanması gerekmektedir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Askerin hayatını kurtardı, ihracata başladı

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.