29 Mart 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Gümrük Müşavirleri de pakette yer almak istiyor!

Türkiye'de bulunan beş Gümrük Müşavirliği Derneği ortak bir açıklama yaparak, Koronavirüs önlemleri kapsamında açıklanan ekonomik paketin içinde yer almadıklarını belirtti. Gümrük Müşavirleri taleplerinin yer aldığı açıklamayı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Batur'a gönderdi.

Ankara, Bursa, İstanbul, İzmir ve Mersin Gümrük Müşavirleri Derneği ortak bir açıklamaya imza attı. Beş dernek tarafından yapılan açıklamada Gümrük Müşavirleri’nin Koronavirüs önlemleri kapsamında açıklanan “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketinde yer almadıkları belirtildi.

Dış ticaret işlemlerinin %90’ından fazlasının Gümrük Müşavirleri eliyle yürütüldüğünün vurgılandığı açıklamada, dış ticaret işlemlerinde gümrük müşavirlerinin rolü ve önemi belirtildi. Ülke çapında 3 bin 400 Gümrük Müşaviri, 9 bin 500 Gümrük Müşavir Yardımcısı, 7 bin stajyer personel ve 80 bin kişi diğer personel olmak üzere toplam 100 bin kişi bu sektörde istihdam ediliyor. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Batur’a gönderilen yazıda şu ifadeler yer aldı:

“Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketi kapsamında detayları Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen Mücbir Sebep halinden faydalanacak mükellef grupları içinde Gümrük Müşavirliği Sektörünün yer almadığını üzülerek görmekteyiz.

Ülkemize, istihdama ve vergi gelirlerine katkı yapan ve bu olağanüstü durumdan çok olumsuz etkilenen ve kredilerini ödemekte zorlanan, mevcut çalışanlarını çıkarmakla karşı karşıya kalacak ve vergi ve SGK borçlarını ödemekte sıkıntı çekecek olan ve KGF kredilerinde öncelikli sektörler arasında yer almayan ve Dış Ticaretin çok önemli bir halkası konumunda olan, Ülkemiz Dış Ticaretinde kesintiye uğramaması için canla başla çalışan ülkemize Döviz girdi sağlanmasına aracılık eden 100 bin kişi istihdam sağlayan meslek örgütüdür.”

 Ödemelerde indirim

 Gümrük Müşavirleri Dernekleri taleplerini ise şöyle dile getirdi;

“Sektörde işler daha kötüye gitmeden ve büyük zararlarla karşılaşılmadan, Gümrük Müşavirliği sektörünün’ de “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketi içerisindeki sektörlere dahil edilmesi, Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin 6 ay ertelenmesi bir nebze olsun bizlere can suyu olacak. Devletimizden asıl beklentimiz SGK, KDV tevkifatı, MUHTASAR, KURUMLAR VERGİSİ VE GELİR VERGİSİ vb. ödemelerimizde muafiyetler, indirimler ve teşvikler sağlanması hususunda yardımlarınıza ve desteğinize takdir ve tensiplerinize saygıyla arz ederiz.”

Rekabet.net

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Küresel piyasalara “sınırsız” destek

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

escort ankara