21 Temmuz 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Hükümetin OVP’ında dış ticaret hedefleri ne oldu?

Ekonominin 3 yıllık yol haritasını sunan Orta Vadeli Program (OVP)’da 2024-2026 dönemine ilişkin enflasyon, istihdam, büyüme gibi temel makro ekonomik hedefler yer alıyor. Ayrıca dış ticaret alanında önemli adımlar yer alırken, şirketleri çok yakından ilgilendiren maddeler de bulunuyor.

Bu maddelerden bazıları şu şekilde; 

 • OVP’de yer alan hedeflerin içinde ithalatın azaltılmasına katkı sağlanması, ithalat ve yurt içinde vergilendirmenin uyumlaştırılması da yer alıyor.
 • Programda, hem ithalat hem de yurt içinde de geçerli olduğu hususu göz önünde bulundurularak; ithalatı teşvik edici etkisini ortadan kaldırmak adına Gümrük Kanunundan kaynaklanan donatım ve işletme malzemeleri ile aksam ve parçaların ithalinde uygulanan istisnanın KDV açısından geçerli olmaması öneriliyor.
 • Dahilde işleme rejimi kapsamında yurt dışından getirilen hammadde ve yardımcı maddelere ilişkin gümrükte KDV ödenmesinin sağlanması önerilmektedir. Kanuni düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren verilecek belgeler için geçerli olması veya 1.1.2027 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girmesi öngörülmektedir.

Yine OVP’de şirketleri çok yakından ilgilendiren düzenlemeler de yer alıyor. 

Vergilemede güvenliğin sağlanması ve kayıt dışılıkla mücadele , vergi adaletinin güçlendirilmesi ve dolaysız vergilerin payının artırılması, vergi tabanın genişletilmesi, vergilendirmede basitlik ve vergiye uyumun artırılması gibi hedeflerin yer aldığı OVP’de şirketleri ilgilendiren düzenlemeler de şöyle;

 •  Çok uluslu şirketlerde asgari kurumlar vergisi uygulaması (Globe Rules/Küresel Asgari
  Kurumlar Vergisi)
  • Yurt içi asgari kurumlar vergisi uygulaması
  • Asgari gelir vergisi uygulaması
  • Bazı serbest meslek faaliyetleri ile ticari kazançlarda hasılat takibi
  • Yapılan harcamalar ile beyan edilen gelir arasındaki uyumsuzluğun izahının istenebileceği özel
  gider bildirimi esası getirilmesi ve özel gider bildirimi ile izah edilemeyen harcamaların arızi
  kazanç olarak vergilendirilmesi
  • Kurumlar vergisinde tevkifat kapsamının genişletilmesi ve bazı ödemelerin tevkifat kapsamına alınmas

Program hedefleri dikkate alındığında; gelecek üç yıl içinde temel vergi kanunlarının yeniden yazımı ve önemli ölçüde güncellenmesi, kripto varlıkların vergi yönlerinin netleştirilmesi, vergi istisna ve muafiyetlerinin azaltılması, dijital ekonominin vergilendirilmesi, vergi borçlarının tahsilinin hızlandırılması, çevreye duyarlı vergilendirmenin yaygınlaştırılması ve uluslararası vergilendirme alanlarındaki gelişmelerin takip edilmesi konularında daha aktif bir döneme girileceği sonucuna varabiliriz.

Programın tamamı için tıklayınız

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Yılmaz’dan vergi reform paketi ile ilgili açıklama

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.