04 Aralık 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

İhracatçıya yönelik alternatif teminat türleri belli oldu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından duyurulan ihracatçılara sağlanacak alternatif teminat türleri belli oldu.

Türk Eximbank’ın, ihracat odaklı büyüme stratejisi kapsamında uygulamaya aldığı stratejik dönüşümle birlikte katma değerli ve yüksek teknolojili ihracat yapan firmaların finansmana erişimde duydukları ihtiyaçları gözlemleyerek ürün ve hizmet kapsamını genişlettiğine işaret eden Güney, bankanın aynı zamanda içinde bulunduğu sektörün teknolojik gelişmelerini takip ederek kendisini sürekli yenilediğini söyledi.

Güney, tesis edilen izleme ve yapay zeka destekli erken uyarı sistemleri aracılıyla firmaların kredi riskinin etkin yönetiminde de ciddi mesafe katedildiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Bu kapsamda ihracatçıların ‘kredi değerliliğini’ ve ‘ihracat değerliliğini’ birlikte dikkate alan yaklaşımlarla teminatların çeşitlendirilmesi sağlanmıştır. Böylece teminat mektubunun ve Eximbank ihracat alacak sigortası poliçesinin yanı sıra menkul kıymet rehni, KGF ve İGE gibi kefalet kurumlarının kefaleti, ipotek ile gerçek ve tüzel kişi kefaletleri gibi bankacılık sektöründe genel kabul görmüş alternatif türlerin teminat kabul edilmesine başlandı.”

“Finansman maliyetleri düşürülecek”

Teminat yapısının çeşitlenmesiyle ihracatçının sağlayacağı faydalara dikkati çeken Güney, şunları kaydetti: “İhracatçılarımızın bankamız fonlarından yararlanma noktasında yaşadıkları teminat sorununun çözümüne yönelik önemli bir adım atılırken aynı zamanda teminat mektubu komisyonları nedeniyle artan finansman maliyetlerinin düşürülmesi sağlanacak. Ayrıca ihracatçıların tüm bankalar nezdindeki hem nakdi hem de gayrinakdi limitlerinin kullanılmasının neden olduğu maliyet artışının önüne geçilerek, ihracatçılarımızın finansman imkanlarının etkin yönetilmesine de katkı sağlanması amaçlanmıştır.”

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Irak’tan Türkiye’ye Petrol İhracatı yapılacak

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.