31 Ocak 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

a

İlk yerli güneş paneli fabrikası açılıdı

Başkent Organize Sanayi Bölgesi'nde 1,4 milyar dolarlık yatırımla kurulan ve yıllık 500 megavat güneş paneli üretim kapasitesine sahip olan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası törenle açıldı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma günü verecekleri müjde ile Türkiye'de yeni bir dönemin açılacağını söyledi.

Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde 1,4 milyar dolarlık yatırımla kurulan ve yıllık 500 megavat güneş paneli üretim kapasitesine sahip olan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası törenle açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde “Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası Açılış Töreni”nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

Kalyon Holding tarafından inşa edilen güneş paneli fabrikasının açılışında sizlerle beraber olmaktan bahtiyarlık duyuyorum.  

Yıllık 500 mW güneş paneli üretim kapasitesini özellikle yurt dışından gelen talepler neticesinde 2 katına çıkarılacak olması da önemli bir referanstır. Artık sadece üretmek sadece ürettiğini iç piyasa ve yurt dışına satmak yetmiyor, şirketlerimizin üretimle beraber innovasyona araştırma ve geliştirme faaliyetlerine de önem vermesi gerekiyor.

Yıllık 2 milyon ton fosil ve karbon monoksit salınımını engellemiş olacağız. Böylece her açıdan çevreci, modern olacak bir tesisi daha ülkemize kazandırmanın gururunu yaşayacağız.

Dünyanın birçok ülkesinde koronavirüs sebebi ile yatırımlar durmuşken Türkiye özel sektörüyle kamu kurumlarıyla özgün bir yol izliyor. İnsanımızın sağlığından taviz vermeden ekonomimizi yeniden büyüme trendine sokmaya gayret ediyoruz, dünya genelinde 800 bin insanın canına mal olan bir sağlık krizinin üstesinden gelmek elbette kolay değildir.

Salgın üretimden ticarete, eğitimden turizme kadar günlük yaşantımızın her adımını etkilemiştir. Ülkemiz bu salgını en başarılı şekilde yöneten nadir ülkelerden birisidir. Son dönemde vaka sayılarında kısmi bir artış yaşlansa da salgın halen kontrolümüz altındadır.

Rusya, Ukrayna ve Almanya’dan gelen misafirlerimizin sayısının artmasıyla turizm sektörümüz toparlanmaya başlamıştır.

Haziran’da sanayi üretimimiz aylık bazda en hızlı toparlanan ilk 5 ülkeden biri olmuştur.

Yılın ilk 7 ayındaki yatırım talebi geçen senenin %287 üzerinde seyrediyor, Türkiye genelinde konut satışları 2020’nin Temmuz ayında Geçen yılın aynı ayına oranla %125 artarak tarihi bir rekor kırmıştır.

OSB’lerdeki elektrik tüketimi Temmuz ayında Haziran’a göre %7 daha fazla gerçekleşti. Yine ilk 7 ayda sanayi siciline 8266 işletme kaydoldu burada da geçen seneye göre %6’lık bir artış var. Türk ekonomisi salgın öncesi ivmesini tekrar yakalamış görünüyor, bu tempoyu daha da artırmakta kararlıyız.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

TCMB’nin sıkılaştırma adımlarına devam etmesi bekleniyor

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

escort ankara