03 Mart 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

İşte yılbaşı için en çok tercih edilen hediyeler

Yılbaşı hediyesi olarak ‘ne alsam’ diye düşünenler için yeni araştırmanın sonucu faydalı olabilir. Amazon Türkiye'nin Twentify işbirliğiyle gerçekleştirdiği araştırmada, Türkiye'deki insanların yılbaşı alışkanlıkları, nasıl kutlama yaptıkları ve hediye vermek için en çok tercih ettikleri ürünlere yer verildi. İşte en çok tercih edilen hediyeler...

Amazon Türkiye ve Twentify, yeni yıla girerken Türkiye’de insanların yılbaşına bakış açısını ve tüketicilerin online perakendedeki alışveriş alışkanlıklarını ortaya koyan bir araştırma gerçekleştirdi.

Türkiye'de yılbaşı için en çok tercih edilen hediyeler belli oldu - Sayfa 2

Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 64’ü her yıl yeni yıl için özenle hazırlık yaptıklarını ve yılbaşını kutladıklarını, yüzde 36’sı ise yeni yılı ailelerine veya sosyal çevrelerine uyum sağlamak için kutladıklarını söyledi.

Türkiye'de yılbaşı için en çok tercih edilen hediyeler belli oldu - Sayfa 3

Katılımcıların yüzde 65’i sadece 31 Aralık gecesi yeni yılı kutlarken, yüzde 35’i 31 Aralık gecesi sevdikleriyle birlikte kutlama yapmanın yanında bu gece öncesinde farklı gruplarla çeşitli kutlamalara da katılıyor. Katılımcılar, yüzde 53’lük bir oranla hediyeleşmenin yılbaşı döneminin en önemli etkinliklerinden biri olduğunu belirtirken, yüzde 37 ile yılbaşı gecesi için yemek planlamak ikinci ve yüzde 36 ile ağaç süslemek katılımcıların en çok önem verdikleri üçüncü etkinlik oldu.

Türkiye'de yılbaşı için en çok tercih edilen hediyeler belli oldu - Sayfa 4

Yeni yıl için en çok tercih edilen hediyeler neler?

Hediye vermek için en çok tercih edilen ürünler giyim ve aksesuarlar oldu. Bunu yüzde 64 ile parfüm ve kişisel bakım ürünleri ve yüzde 46 ile mücevherler takip ediyor.

Türkiye'de yılbaşı için en çok tercih edilen hediyeler belli oldu - Sayfa 5

Yılbaşında en çok kime hediye alınıyor?​​​​​​​

Yeni yıl hediyelerin alındığı kişiler içerisinde partnerler listenin başında yer alırken (yüzde 75), onları çocuklar (yüzde 62) takip ederek aile odaklı ve romantik kutlamaların önemini ortaya koyuyor.

Anneler (yüzde 55) babalardan (yüzde 43) daha fazla hediye alırken kardeşlerin de (yüzde 44) popüler alıcılar olması kültürel hediye verme normlarına ve aile bağlarının değerine işaret ediyor.

Katılımcıların yüzde 30’unun kendileri için hediye almayı tercih ettiklerini söylemesi de kendi kendine hediye vermeye yönelik bir eğilim olduğunu ortaya koyuyor.

Türkiye'de yılbaşı için en çok tercih edilen hediyeler belli oldu - Sayfa 6

Katılımcıların yüzde 30’unun kendileri için hediye almayı tercih ettiklerini söylemesi de kendi kendine hediye vermeye yönelik bir eğilim olduğunu ortaya koyuyor.

Türkiye'de yılbaşı için en çok tercih edilen hediyeler belli oldu - Sayfa 7

Hediyeler en çok online kanallar üzerinden satın alınıyor

Hediye satın alırken tercihlerine bakıldığında ise kullanılabilirlik (yüzde 42) ve kalite (yüzde 41) hediye seçiminde en çok önem verilen kriterler oldu. Online platformlar ise yılbaşı hediyesi satın almak için en çok kullanılan kanallar oldu. Katılımcıların yüzde 57’si sevdiklerine yılbaşı hediyeleri almak için online mağazaları tercih ettiğini belirtti.

Türkiye'de yılbaşı için en çok tercih edilen hediyeler belli oldu - Sayfa 8

Farklı kültürlerin kaynaştığı Türkiye’de, evlerin kapılarının önünde bolluk ve bereketi temsil eden narların kırılmasından, bazı araştırmacılar tarafından tüm dünyadaki Noel ağacı kutlamalarının atası olduğuna inanılan ve kış gündönümü kutlaması olan “Nardugan”a kadar birçok farklı kutlama da yapılabiliyor.

Bunlara ek olarak kırmızı renkte çorap ve iç çamaşırı giymek, masa altında 12 üzüm yemek ve sevdiklerini öpmek de Türkler tarafından yıl boyunca şans getirdiğine inanılan yeni yıl etkinlikleri arasında yer alıyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Gram altın fiyatında tarihi rekor

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.