13 Nisan 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Kılıçdaroğlu’ndan İmamoğlu kararına tepki

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında siyasi yasak ve hapis cezası verilmesini 'milli iradeye darbe' olarak değerlendirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK üyelerine hakaret iddiasıyla yargılandığı davada siyasi yasak yolunu açan 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası almasının ardından, gittiği Almanya’daki programını iptal ederek İstanbul’a dönen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Halk TV’de canlı yayında İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu’nun satırbaşları şöyle:

İSTANBUL’U KAYBETMESİ ONUN İÇİN BÜYÜK BİR YARA OLDU”

*Anadolu’da güzel bir söz vardır; ‘Zalimin erken gitmesi için, zulmün artsın’ derler. Saray iktidarının da yaptığı açıkça bu.

*Tek kişilik hükümet, yasama yargı kendisine bağlı. Yürütme organının başında. İstediği yere, istediği hakimi atayabiliyor.

*İstediği hakimden istediği kararı çıkartabiliyor. Kendisinin önüne çıkacak engelleri, İstanbul’un rantlarını bir şekliyle devşirmek istiyor.

*İstanbul’u kaybetmesi onun için büyük bir yara oldu. Çünkü ‘İstanbul’u kaybeden, Türkiye’yi kaybeder’ demişti. Şimdi, Türkiye’yi de kaybediyor.

“BU MİLLİ İRADEYE DARBEDİR”

*Normalde olması gereken, yargının bağımsız olmasıdır. Yargıç, hukukun üstünlüğü ve vicdani kanaatine göre karar vermiyor, Saray’dan gelen talimata göre karar veriyor. Bu milli iradeye darbedir.

*Yani milli iradenin seçtiği bir belediye başkanını, bir yargıç tek başına aldığı talimatla ona siyasi yasak getirme cüretini gösterebiliyor.

*Dolayısıyla bu tablo, bizim alışkın olmadığımız demokrasilerde yaşanmaması gereken bir tablo. Ama bu tablo maalesef Türkiye’de aşama aşama hayata geçiriliyor.

“BU ÜLKENİN HALKI, DEMOKRASİ İSTİYOR, YARGI BAĞIMSIZLIĞI İSTİYOR”

*Daha önce İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız benzer bir tabloyla karşılaşmıştı, ona da 100 küsur yıllık ceza isteniyordu.

*Bizim İstanbul İl Başkanımız Sayın Kaftancıoğlu, aynı şekilde siyasi yasak getirildi. Sanıyorlar ki, biz bu yasakları getirirsek CHP geri adım atar, lideri geri adım atar. Asla ve asla, zalimin karşısında bir milim dahi geri adım atmayacağız.

*Tam tersine, inadına, demokrasiyi bütün kurallarıyla bu ülkeye getirmek için mücadele edeceğiz. Kimse karamsarlığa kapılmasın. Bu ülke sahipsiz değildir. Bu ülkenin halkı demokrasiye aşıktır. Bu ülkenin halkı, demokrasi istiyor, yargı bağımsızlığı istiyor.

*Daha önceki duruşmada yargıç ‘YSK ile ilgisi yok bunun’ diyor. Gülşah İnce de tanık olarak inceleniyor, ‘Soylu ile ilgili soru sordum bu cevabı aldım’ diyor.

*Şimdi bunu başka bir olayla bağlantı kurup İstanbul Büyükşehir Belediye başkanını cezalandırmak istiyorlar.

*Sayın İmamoğlu’na ‘Sakın üzülme, senin sorumluluğun var 16 milyon seni dirençle, kararlılıkla görmek istiyor’ dedim.

“DEMOKRASİ ADINA, ÜLKEM ADINA ÜZÜLDÜM”

*Demokrasi adına, ülkem adına üzüldüm. Olay bir kişi olayı değil demokrasi, insan hakları, milli iradeye saygı olayıdır.

*Bunları düşündüğünüz zaman öteden beri gelen bir süreç var. Bu süreç kendi iktidarını pekiştirmek istiyor. Ben koltukta kalayım Türkiye yanabilir… Aramızda dağlar kadar fark var.

“16 MİLYON İSTANBULLUNUN HAKKI GASP EDİLMİŞTİR”

*Siz CHP’nin elini kolunu bağlamak istiyorsunuz. Şimdi bunu aşama aşama hayata geçirmeye çalışıyorlar.

*Onlar hukuk dışı yola saparak, yargıçların gücünü arkalarına alarak bir şeyler yapmaya çalışıyorlar.

*Bizde halkın gücünü, iradesini kazanmak istiyoruz. Halkın iradesi değerlidir. Halkın iradesine darbe yapan bir anlayış demokraside yoktur. 16 milyon İstanbullunun hakkı gasp edilmiştir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İstismar davasında ikisi de tutuklandı

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.