24 Mayıs 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Kredi notumuz düştü
Gözler TCMB faiz kararında

Bu Perşembe gözler TCMB faiz kararında olacak. Tabi hemen hemen herkes sonucu az çok tahmin ediyor. Hakim beklenti gibi bence de bu ayda kuvvetle muhtemel politika faizi %14 düzeyinde sabit tutulacak

Geçtiğimiz hafta ABD enflasyon rakamları açıklandı. Enflasyon bu ay aşağı yönlü sürpriz yaparak %8.7 beklenirken %8.5 olarak açıklandı. Yine ÜFE’de hem aylık hem de yıllık bazda beklenti altı geldi. Böylelikle ABD’de enflasyonda tarihi zirvenin görülüp görülmediği sorusu cevabını bulmuş oldu. Piyasaya göre manşet enflasyon başını aşağı eğdiği için enflasyonda tarihi zirve de görülmüş oldu. Açıkçası tarihi zirvenin görülüp görülmediği için birkaç ay daha beklemek gerekecek. Eğer bu düşüş birkaç ay daha devam ederse işte o zaman ABD’de tarihi zirvenin görülmüş olduğunu söyleyebiliriz. Ama her şeye rağmen piyasa 20 ay sonra ilk kez beklenti altı gelen enflasyon ile derin bir nefes aldı.

Öte yandan bu ay çekirdek enflasyonun ABD’de %6.1’e yükselmesi bekleniyordu. Çekirdek enflasyonda yükselmeyip geçen ay ile aynı düzeyde kalınca piyasada iyimserlik daha da arttı diyebilirim. Bu iyimserlikle beraber piyasa FED’in bundan böyle daha az agresif gelebileceğini fiyatlamaya başladı. İlk olarak enflasyon verisi öncesi piyasa FED’in Eylül ayında 75 bp’lik bir faiz artışı yapacağını fiyatlıyordu. Enflasyon beklenti altı gelince bu kez Eylül ayı için ağırlıklı olasılık olarak 50 bp geleceği fiyatlanmaya başladı. Daha da önemlisi enflasyon verilerinden hemen sonra 2023’te FED’in faiz indireceği beklentisi de kuvvetlendi.

Enflasyon verisi sonrasında FED üyelerinden birbiri ardına açıklamalar geldi. FED üyeleri enflasyonda beklenti altı bir veri gelse de enflasyonun hala çok yüksek olduğunu ve yapılacak çok işleri olduğunu dile getirdi. Hatta en güvercin üyelerden Kashkari 2023’de faiz indirimi beklentisinin rasyonel olmadığını ve bu yılın geri kalanında da 150 bp’lik faiz artışı yapılması gerektiğini dile getirdi. Açıkçası piyasa ile FED arasındaki faiz indirimleri gelecek restleşmesi bundan böyle çok daha fazla gündemde olacağa benziyor. Bu noktadaki beklentim FED eflasyonda kalıcı bir düşme görene kadar faiz indirimine yakın zamanda gitmeyecektir. Hâkim beklentiye göre de ABD’de çekirdek enflasyon kalıcı olacak. Bu nedenle FED’in yapacak daha çok işi var, şimdiden havlu atmasını beklememek lazım.

İçeride ise hafta başında en önemli haber hiç kuşkusuz Moodys’in Türkiye’nin kredi notunu B2’den B3 seviyesine indirmiş olması. Bu seviye temerrütü temsil eden C sınıfının altındaki bir not seviyesi. Böylelikle Türkiye’nin kredi notu tarihte ilk defa B3’e inmiş oldu. Not indiriminin ana gerekçesi olarak yüksek olan ve yükselmeye devam eden cari açık ile birlikte Türkiye’nin dış finansman açığının oldukça yüksek olması gösteriliyor. Bunun yanında TCMB’nin azalan rezervleri, yüksek enflasyon ve yanlış olarak kabul edilen politikalar da not indiriminin diğer gerekçeleri arasında sayılıyor. Bu kredi notu ile Moğolistan, Nikaragua ve Pakistan gibi ülkelerle aynı grupta yer alıyoruz. Gerçekten ama gerçekten üzücü.

Bu Perşembe gözler TCMB faiz kararında olacak. Tabi hemen hemen herkes sonucu az çok tahmin ediyor. Hakim beklenti gibi bence de bu ayda kuvvetle muhtemel politika faizi %14 düzeyinde sabit tutulacak. Karar metninde de olsa olsa gelebilecek makroihtiyati adılar ile likidite ve teminat adımlarına ilişkin ek ibareler yer alır. Onun dışında karar metninde diğer aydan farklı önemli bir değişiklik olacağını düşünmüyorum. Bu nedenle piyasa fiyatlamaları üzerinde de etki yaratan bir karar ve metin olacağını düşünmüyorum.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Dış Ticaret Dengesizliği Nasıl Çözülecek?

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.