24 Temmuz 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Kuru İncir İhracatı 70 Milyon Doları Aştı

30 Eylül'de başlayan incir ihraç sezonunda şimdiye kadar 81 ülkeye 18 bin 157 ton kuru incir gönderilirken, ihracattan 70 milyon 220 bin dolar gelir elde edildi.

30 Eylül’de başlayan incir ihraç sezonunda şimdiye kadar 81 ülkeye 18 bin 157 ton kuru incir gönderilirken, ihracattan 70 milyon 220 bin dolar gelir elde edildi.

Bu dönemde en fazla kuru incir, 12 milyon dolarla Almanya’ya gönderildi. Bu ülkeyi 10,5 milyon dolarla Fransa ve 7,4 milyon dolarla İtalya izledi.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, incir ihracatının sorunsuz şekilde devam ettiğini söyleyerek, kuru incirin Türkiye’ye önemli bir döviz girdisi sağladığına dikkat çekti.

Celep “İhracatımız dört nala devam ediyor. İncirimiz sürdürülebilir bir şekilde her durumda, her yıl artarak tüketilmeye devam edecek. Pandemi dolayısıyla da doğal ürünlere büyük talep var. İncir de doğal ürün olarak ön plana çıkıyor. Hem tüketim hem de ekonomik olarak fiyatlama aşamasında ürünlerimizin şansı devam ediyor. Sabırlı olup sektörel anlamda pazarlama stratejilerimizi değer zinciri yaratarak yaparsak sektörümüzün artıları ciddi anlamda bir örnek oluşturur.” değerlendirmesinde bulundu.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Denetim Kurulu Üyesi ve Tariş İncir Birliği Başkanı Mustafa Bircan da 1,5 aylık dönemde bin ton kuru incir ihraç ettiklerini anımsatarak ürünlerin yüzde 80’ini ihraç ettiklerini kaydetti. Bircan, “Yılın 12 ayı dünyaya incir gönderiyoruz. Müşteriler her ay incir istiyor. Tüm dünyada sağlıklı beslenmeden dolayı kuru meyveye bir talep var. İncirde de bu talep ciddi anlamda arttı. Hiçbir işçimize izin vermedik, aksine 400 işçimiz cumartesi, pazar bile çalıştı. Pandemiden dolayı hem satışlarımızda bir artış oldu hem de yeni müşteriler geldi. Şu anda taleplere yetişmek için akşamları da mesai yapıyoruz.” dedi.

Kaynak: https://www.gumruktv.com.tr/kuru-incir-ihracati-70-milyon-dolari-asti

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İstihdam teşviki ve borç yapılandırmasına ilişkin kanun Resmi Gazete’de

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.