09 Haziran 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

“MALZEME ALACAK PARA VAR ANCAK HAMMADDE YOK!”

OSİAD Başkanı Süleyman Ekinci: “Pandemi nedeniyle, tedarik sürecinde sıkıntı var. Gemiler limanda bekliyor. Türkiye'de sanayiciler tam zamanlı çalışamıyorlar. İmalatları aksadığı için de teslimatlar yapılamıyor. Sünger yok, kumaş yok” dedi.

Özge Comba Alkış

Pandeminin ekonomi üzerinde hala devam eden etkilerini ve sanayicilerin taleplerini, bünyesinde 300’e yakın üyesi olan Ostim Sanayici ve İşinsanları Derneği (OSİAD) Başkanı Süleyman Ekinci ile konuştuk.

 Hammadde sıkıntısının yaşandığını, lojistikte konteyner dahi bulunamadığına dikkat çeken Ekinci, “ Türkiye’de tarımsal üretim alanında büyük bir boşluk var. Sanayicilerimiz bu alana yönlenmeli. Ayrıca genç nüfusumuzu Türkiye’de tutmalıyız” şeklinde konuştu.

 İşte Rekabet.net olarak Ekinci ile gerçekleştirdiğimiz röportaj;  

‘’HAZIRLIKSIZ YAKALANDIK”

1-Sanayicilerin özellikle pandemi döneminde birçok sorunla karşılaştığını biliyoruz. OSİAD olarak siz bu dönemde hangi sorunları göğüslediniz?

“Covid-19 salgınının ilk dönemlerdeki etkisini kestirebilsek de uzun döneme yayılması karşısında hazırlıksız yakalandığımız konular oldu. Örneğin, uzaktan çalışma sistemine hazırlıksız yakalanmış olmamız sebebiyle firmalarda verimlilik azaldı, dolayısıyla işletmelerin kapasitesi ve kar marjları düştü. İşletmelerin finansal durumları bozuldu, borcu borç ile çevirmeye başladılar. Kısa vadede bu borçların kapanması olası gözükmüyor.  Devlet Nisan, Mayıs, Haziran aylarında yani pandeminin ilk dönemlerinde mücbir sebepten dolayı birtakım vergilerin ödemesini ertelemişti. Fakat söz konusu dönemde zaten işletmeler üretim ve faaliyetlerine devam edememişti. Ödeme takvimi geldiğinde hem birikmiş bir borç yüküyle karşı karşıya kalındı hem de verimlilik ve karlılık düştüğü için geri ödemelerde sıkıntı oluştu. İşçi çıkarma yasağı ile birlikte firmalar zaten finansal sorunlarla baş edemez iken işçi ücretlerinin ödenmesinde de zorlanmaya başladı. Kamu desteği ile sağlanan krediler ve odaların cansuyu ve nefes kredileri, bizleri kısmen rahatlattı.”

2-“CİDDİ GELİR KAYBI YAŞANDI”

Bünyenizde hizmet sektöründe faaliyet gösteren birçok işletmede mevcut. Bu alanda neler yaşandı?

“Sanayi bölgesi olsak da hizmet sektöründe de faaliyet gösteren çok sayıda işletme bulunuyor. Lokantalar, kafeteryalar, kuaför ve berberler gibi esnaf kesimi de dükkanlarını kapatmak zorunda kaldı. Bu süreçte işletmeler kapalı kaldıkları dönemde ciddi gelir kaybına uğradılar. Bu kısıtlılıklar içerisinde dernek faaliyetlerimiz de büyük ölçüde durduruldu.”

 “TARIMSAL ÜRETİMDE BÜYÜK BOŞLUK VAR”

3-Pandeminin sanayiciler üzerindeki en önemli etkisi sizce nedir?

“Biz dernek olarak yıllardır tarım ve sanayinin birbirini besleyen iki ana ekonomik faaliyet olduğunu söylüyor ve “Tarım gelişmezse sanayi de gelişmez” diyorduk. Pandemi döneminde pek çok ülke kendi nüfusunun ihtiyacını karşılamak üzere gıda ürünlerinin ihracatına kısıtlamalar getirdi. Türkiye, bugün pek çok tarım ürününü yurtdışından ithal ediyor; dolayısıyla tarımsal üretim alanında büyük bir boşluk var. Sanayicilerimiz bugüne kadar hiç olmadığı kadar gıdayı, yerel tohumu konuşuyor ve bu alanda yatırım yapma arzusunu dile getiriyor. Dernek olarak, bağlı olduğumuz İç Anadolu Sanayici ve İş adamları Dernekleri Federasyonu bileşenlerini de katarak bir tarım kümelenmesini gerçekleştirmek istiyoruz. Pandeminin bir diğer etkisi, dijitalleşmenin önemini artırması oldu. KOBİ’ler, yeni dönemde var olabilmenin ön koşullarından birinin dijitalleşme, e-ticaret olduğunu fark ettiler. Hepimiz yeni bir çağın eşiğindeyiz artık, bunu anladık. Ayrıca dünyadaki kısıtlamalara bağlı olarak tedarik ve lojistik sorunları baş gösterdi.”

“PARA VAR AMA HAMMADDE YOK”

4- Sanayiciler olarak hammadde sorununu en çok hangi sektörde ve hangi ülkelerde hissediyorsunuz? Lojistik alanında ve gümrüklerde sorun yaşıyor musunuz?

 “Pandemi nedeniyle Avrupa ve ABD’de üretim kapasitelerinde daralmalar oldu. Ülkeler içlerine kapandı ve her alanda kendi ihtiyaçlarını gözettiği için ihracatı sınırlandırdı. Mevcut durumda tedarik sorunu özellikle ambalaj sanayisinde, kimya, plastik sektöründe hissediliyor. Cam, sünger gibi maddelerde, demir, bakır, çinko ve alüminyum gibi ana metallerde 3-4 ay sonrasına hatta 7 ay sonrasına tarih verildiği oluyor. Çin’den alışveriş yapan firmalar artık alışveriş yapamıyorlar. Limanlarda üç vardiya tek vardiyaya düştü. Batı Avrupa’da, İspanya’da, İtalya’da yükleme yapacak adam olmadığı için gemiler limanlarda bekliyor. Ayrıca lojistik sektöründe fiyatlar astronomik düzeylerde artmasına rağmen konteyner dahi bulunamıyor. Dolayısıyla Türkiye’de sanayiciler tam zamanlı çalışamıyorlar. İmalatları aksadığı için teslimatlar yapılamıyor. Örneğin mobilya sektöründe 3-4 ay sonrasına sıra veriliyor. Zira sünger, kumaş yok. Cam, plastik, kimya ürünlerinde fiyatlar yüzde 60-70 arttı, petrole bağlı ürünlerde, granülde üç kata yakın artışlar yaşandı. Uzakdoğu’dan Türkiye’ye gelen konteyner fiyatları dolar bazında ikiye katlandı, kur farkları eklendiğinde fiyatlar yüzde 100’ün üzerine çıktı.  Avrupa ülkelerine 1800- 1900 Euro’ya giden konteynerler 3500 euro ve şu an konteyner yoktur. Daha kötüsü, paranız var, malzeme almak istiyorsunuz ancak hammaddeyi bulamıyorsunuz.”

 “KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ DEVAM ETMELİ”

5- Hükümet tarafından zaman zaman açıklanan ekonomi paketlerini yeterli buluyor musunuz? Ek talepleriniz nelerdir?

“Pandeminin ekonomik faaliyetler üzerindeki etkisinin asgariye indirilmesi konusunda hükümet, birtakım düzenlemeler içine girdi. Vergi, sigorta borçlarının ödemesinin ertelenmesi, bazı teşvik ve ödemeler bunlardan bazılarıydı. Aynı zamanda kısa çalışma ödeneği uygulaması getirildi. Halihazırda, kısa çalışma ödeneği kaldırıldı, ancak işten çıkarma yasağı devam ediyor, kısa çalışma ödeneğinin yasak kalkana kadar devam etmesini istiyoruz, pandemide özellikle hizmet sektörü başta olmak üzere işyerini açamayan esnafa yardımların devam etmesi de gerekir.”

“CERN DENEYLERİNDE KULLANILAN PARÇA”

6- OSİAD’ın dış ticarete katkısı nedir?

“Ostim Sanayici ve İş insanları Derneği’nin üyeleri, dünyanın birçok ülkesine ihracat yapıyor. İsviçre’deki CERN deneylerinde kullanılan parçayı üreten üyelerimiz var. FNSS gibi savunma sanayi alanında Türkiye’nin ilk 500 firma listesinde yer alan üyelerimiz, Ankara sanayisi adına bizlere gurur veriyor. Medikal alanda, iş ve inşaat makineleri sektöründe, demir çelikte söz sahibi firmalarımız ülkemizin ihracatına katkıda bulunuyor. Biz de dernek bünyesinde kurduğumuz Dış Ticaret Ofisi, uluslararası fuarlara katılım, iş gezileri gibi etkinliklerle onların ihracat kapasitelerini yükseltmeye çalışıyoruz.”

“GENÇ NÜFUSU TÜRKİYE’DE TUTMALIYIZ”

7- Ekonomik olarak geleceğe dönük öngörünüz nedir?

“Türkiye’nin çok zengin kaynakları ve potansiyeli var. Ancak bu potansiyelin yeterince değerlendirildiği kanaatinde değiliz. Genç nüfusumuzu Türkiye’de tutabilecek bir iklimi yaratırsak, tarımda, sanayide, turizmde isabetli planlamalar yaparsak ve dünyadaki gelişme trendlerine uygun şekilde endüstri 4.0 sürecine uyumu gerçekleştirebilirsek Türkiye, dünyanın sayılı ülkeleri arasına girecektir.”

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

SİPERİN ARDI VATAN: ÇANAKKALE-1915

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

escort ankara