24 Mayıs 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

MENŞEİ BELGESİNDEKİ BÜYÜK YANLIŞ; FİRMALAR YİNE CEZADA

D8 ülkeleriyle yapılan dış ticarette ‘yanlış belge’ kullanımı sorun olmaya devam ediyor. Türk sanayicileri en çok da bu ülkeler arasında yer olan Endonezya ile bu problemle karşı karşıya kalıyor. Sorunun detaylarını ve çözüm yollarını Gümrük Müşaviri/ Bilirkişi Ahmet Özenalp’e sorduk. Özenalp’in konuyla ilgili çarpıcı açıklamaları haberimizde…

D8 ülkeleri ile Türkiye arasında imzalanan Tercihli Ticaret Anlaşması’na göre, bu ülkelerle yapılan dış ticaret işlemlerinin “Menşe İspat Belgesi” ile yapılması gerekiyor. 2006 yılından beri yürürlükte olan yasalar bu şekilde. Ancak D8 ülkelerinden özellikle Endonezya ile yapılan dış ticarette yanlış belge kullanımı oldukça fazla… Bu da hem sanayicinin kaybına yol açıyor hem de kamunun zarara uğramasına neden oluyor. Sonuç olarak da iş mahkemelere taşınıyor.

Konuyla ilgili görüştüğümüz yetkililer, bu tür dava dosyalarının oldukça fazla olduğunu belirtti. D8 ülkeleri arasında yer alan Endonezya’dan ithalatta alınması gereken belgenin “menşei ispat belgesi” olduğunun altını çizen yetkililer, ancak bazılarının ithalatta bu ülkelerden FORM-A belgesini aldığını, sonuçta da Anti damping ve ticaret politikası önlemlerini baypas edip eksik vergi ödediklerini belirtti.

BİLİRKİŞİ ÖZENALP NE DEDİ?

Konuyla ilgili 36 yıllık deneyimiyle tanınan Gümrük Müşaviri/ Bilirkişi Ahmet Özenalp’le konuştuk. Menşe konusunda çarpıcı açıklamalarda bulunan Özenalp; “Bilindiği gibi D8 ülkeleri   Bangladeş, Endonezya, İran, Malezya, Mısır, Nijerya, Pakistan ve Türkiye.  Bu   ülkelerden ithalat yanlış belge ile yapıldığında gerek kamu gerek firma gerekse gümrük müşaviri ciddi zarara uğruyor” dedi.

Özenalp; “Dış ticaret işlemlerini D8 ülkelerinden yapan firmalar “Menşe İspat Belgesi” yerine “FORM-A” kullanmışlardır.  Bu nedenle Endonezya’ya uygulanan Ticaret politikası önlemlerini baypas etmişlerdir.  Form ­­-A Genelleştirilmiş tercihler sisteminin uygulandığı ülkelere   uygulanır. Halbuki bizimle aramızda STA anlaşması vardır.  (iGV) ilave  gümrük  vergileri  ve  anti  damping  vergilerini (ADV )  ödemek  istemiyorsa  firma  o takdirde   Menşei  ispat  belgesi  tanzim ettirip  ülkemiz  gümrüklerinde  bu  belgeyi  kullanması  gereklidir”  şeklinde konuştu.

D8 ÜLKELERİNE DİKKAT

Özellikle D8 ülkelerinden yapılacak dış ticaret işlemlerine vurgu yapan Özenalp; “Bu ülkelerle yapılacak ithalata çok dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

D8 ülkeleri ile Türkiye arasında imzalanan Tercihli Ticaret Anlaşması’na göre, dış ticaretin Menşe İspat Belgesi ile yapılması gerektiğini hatırlatan Özenalp şöyle konuştu; “Ancak işlemler gümrüğe ibraz edilmemesi   gereken FORM-A Belgesi üzerinden yapılıyor. Çünkü bu ülkelerde ithalata konu belgelere dikkat edilmiyor ve işlemler biraz gelişigüzel yapılıyor. En kolay hangi belgeye ulaşırsa onu veriyorlar hem de belge tanzim yetkisi olmayan otoritelerden yaptırıyorlar” dedi.

D8 ülkelerinde bölgesel otorite olarak belge imzalamada yetkili olan (Regional Issuing Authoritv ) Bölgesel Düzenleme Otoriteleri’nin olduğu bilgisini paylaşan Özenalp; “ Belgelerin bu bölgelerden alınması  gerekiyor. Konuyu anlaşılır kılmak için bir örnekle açıklayalım; “Firma Endonezya’da yaptığı ithalatta alacağı belgeyi   Jakarta ‘da düzenlettirmiş. Bu durumda yetkisiz bir otorite olan Jakarta otoritesince imzalanan belge geçersiz. Bu durumun ise Gümrük İdarelerince sahte belge ibrazı sayıldığı ve haklarından dava açıldığını görüyoruz” Açıklamasını yaptı.

MENŞEDEKİ SIR NASIL ÇÖZÜLECEK?

Menşedeki düğümlerin, işini iyi bilen gümrük müşavirliği şirketleri ve dış ticaret danışmanlığı şirketleri tarafından çözülebileceğini kaydeden Özenalp; “Bizim danışmanlık yaptığımız şirketlerin hiçbirinde böyle bir sorunla karşılaşmadık tabi mükellefte söylediklerimize uyuyor.  Aksi takdirde öyle çok firma hatası, müşavir hatası görüyoruz ki insan hayretler için de kalıyor” dedi.

DTG Danışmanlık tarafından incelenen firmalarda gördüklerini aktaran Özenalp şöyle konuştu; Anti damping vergisi 100 TL olan bir işlem   inceleme sonunda Gümrük kanunu kapsamında 4458/234 Maddesi’ne göre 3 katı ceza öder yani 300 TL. Ayrıca da yargılanır.  Kaçakçılık kanununa göre ise “(2) Eşyayı, aldatıcı işlem ve davranışlarla gümrük vergileri kısmen veya tamamen ödenmeksizin ülkeye sokan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve on bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

Görüldüğü gibi büyük maliyetler çıkıyor. İnceleme yaptığım dosyalar içinde para cezaları milyonlarca liraya tutan firmalar var.  Buradaki hatalardan aynı zamanda gümrük müşavirleri de sorumlu hatta birçoğunda birlikte yargılanıyorlar. Özetle iyi bir danışman, deneyimli bir Gümrük Müşaviri ve iyi bir hukukçuyu işaret ediyorum.”

HUKUKSAL BOYUT NE DİYOR?

Rekabet.net olarak menşe konusunda yapılan hataların yol açtığı ceza davalarının hukuksal boyutunu da Av. Handan Özcebe ile konuştuk. Haberimizi yakında sizlerle buluşturacağız.

Rekabet.net

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Etilen polimer atık ithalatı yasaklandı

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.