13 Nisan 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Merkez Bankaları ne karar alacak?

FED’den bir gün sonra da bizim TCMB’nin faiz kararı var. Geçtiğimiz ay sürpriz bir şekilde 100 bp’lik indirim yapılmıştı. Haliyle bu ay kafalar daha bir karıştı. Ben yine bu ay faiz indirimi geleceğini düşünüyorum.

Bu hafta Merkez Bankaları faiz kararı haftası. En önemlisi elbette ki FED. Geçen hafta ABD’de TÜFE’nin beklenti üstü gelmesiyle FED’den beklenen 50 bp’lik faiz artışı tamamen senaryo dışı kalmıştı. Onun yerine 100 bp’lik artış yapılacağı senaryoya dâhil oldu. Şu an için piyasa 21 Eylül Çarşamba günü %80 olasılıkla 75 bp, %20 olasılıkla da 100 bp artış yapacağını fiyatlıyor. 100 bp her ne kadar olasılıklarda düşük olsa da FED’den 100 bp artış ihtimalini çok zayıf görmediğimi belirtmek isterim.

21 Eylül’deki FED toplantısı için hedef faiz olasılıkları

Ben şu an için 100 bp gelme olasılığını piyasaya göre bir miktar daha güçlü görüyorum. Tabi burada en temel belirleyici unsur son gelen enflasyon rakamlarından FED’in ne denli rahatsız olduğu. Hatırlarsak özellikle geçtiğimiz hafta çekirdek enflasyondaki beklenti üstü artış ve aynı zamanda fiyat baskılarındaki genele yayılan kalıcılık bir hayli rahatsız edici. Enflasyon rakamları açıklandığında FED üyeleri FOMC toplantısı öncesi suskunluk döneminde olduklarından son gelen enflasyon verileri hakkında ne düşündüklerini ve ne ölçüde rahatsız olduklarını bilemiyoruz. Çünkü Powell hele ki bu ay için sürpriz veriler gelir ise önden yüklemeli daha büyük bir faiz artışı ile gelebileceklerinin sinyalini Jackson Hole’de ve sonraki sunumunda çok açık bir şekilde vermişti. Tabi bir de FED’in kararını etkileyecek bir diğer unsur da ekonominin ve de özellikle de işgücü piyasasının FED için yeterince soğuyup soğumadığı. Son gelen işgücü piyasası verileri sıkı işgücü piyasasına işaret ediyor. Bu nedenle hazır alanı da varken enflasyonun belini kırabilme adına FED önden yüklemeli gelmek isteyebilir.

 

Sözün özü eğer rakamlar FED için de beklediklerinden daha rahatsız edici ise 100 bp ile gelme ihtimalleri var diye düşünüyorum. Sonuç olarak şöyle düşünüyorum; Eğer FED 100 bp ile gelmeye karar verirse tıpkı Haziran ayında olduğu gibi WSJ’ye makale yayınlamak gibi geleneksel olmayan bir iletişim yöntemini mutlaka tercih eder diye düşünüyorum. Veya en azından ABD’li yatırım bankalarından tıpkı Nomura’da olduğu 100 bp gelebilir şeklinde bir beklenti açıklanır diye düşünüyorum. Sözün özü eğer bir sinyal göremezsek 75 bp ama olurda bir makale ya da önemli ABD kurumundan 100 bp’ye yönelik bir sinyal gelirse 100 bp olur diye düşünüyorum.

FED’den bir gün sonra da bizim TCMB’nin faiz kararı var. Geçtiğimiz ay sürpriz bir şekilde 100 bp’lik indirim yapılmıştı. Haliyle bu ay kafalar daha bir karıştı. Ben yine bu ay faiz indirimi geleceğini düşünüyorum. Bunun iki nedeni var. İlki ekonomi yönetimi ve TCMB’nin faiz indiriminden yana olduğunu biliyoruz. İkinci neden hazır geçen ay başlamışken bu ayda bunun devam ettirileceğini düşünüyorum. Piyasa fiyatlamaları üzerinde çok etkili olmayabilir faiz indirimi. Fakat dolar/TL’deki strese de dikkat çekmek istiyorum. Şu an için 18.28’den fiyatlanan kur 20 Aralık’taki tarihi zirvesi olan 18.36’ya artık çok daha yakın. Dolayısıyla karar sonrası 18.30’lu seviyelere çok rahat yerleşebilir. Haliyle 18.36 yukarı yönde kırılırsa teknik olarak yükselişlerin çok hızlı olacağı bölgeye geçilmiş olacağından kur istense de tutulamayabilir. Hele bir de yılın geri kalanında dışarıda da daha agresif merkez bankaları göreceğimizden içerideki dış finansman ihtiyacını daha da artıracaktır. Haliyle kurdaki yükselişlerin yılın geri kalanında daha hızlı olacağını bekliyorum.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

29. Altın Koza Film Festivali’nde ödüller belli oldu

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.