09 Aralık 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Politika faizi piyasa tahminleri çerçevesinde, 500 baz puan artışla yüzde 35'e yükseltildi. PPK metninde jeopolitik gelişmelere dikkat çekilerek, enflasyon görünümünde petrol fiyatları kaynaklı risk oluştuğu vurgulandı. Öte yandan TL mevduat payının artırılması için "ilave" adım atılacağı duyuruldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), piyasaların merakla beklediği ekim ayı faiz kararını açıkladı.

PPK, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranında (politika faizi) 500 baz puanlık artırıma giderek politika faizini yüzde 30’dan yüzde 35 seviyesine yükseltti.

Ekonomistlerin medyan beklentisi, politika faizinde 500 baz puanlık artırıma gidilmesi yönündeydi. Geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında politika faizi 500 baz puan artırılarak yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltilmişti.

Merkez Bankası; haziranda 650, temmuzda 250, ağustosta 750, eylülde 500 olmak üzere beş toplantıda toplam 2.650 baz puan faiz artırmış oldu.

Önemli karar sonrası Borsa İstanbul‘da yükseliş hızlandı. BIST 100 endeksi, ilk tepki olarak 7591 puandan 7648 puana kadar çıktı ve böylelikle gün içi zirvesini gördü. Dolar kuru ise, yatay seyrini sürdürdü. Kur, şu dakikalarda yüzde 0,03 primle 28,12 TL’de işlem görüyor.

Jeopolitik riskler PPK metnine girdi

Toplantı sonrası PPK metninde önemli bir değişiklik olmazken, İsrail-Hamas çatışmaları sonrası jeopolitik riskler metne girdi.

PPK metinde şu değerlendirmelere yer verildi:: Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar vermiştir.

Enflasyon yılın üçüncü çeyreğinde öngörülenin üzerinde gerçekleşmiştir. Son dönemde etkili olan ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ile vergi düzenlemelerinin enflasyona geçişi önemli ölçüde tamamlanmıştır. Yurt içi talepteki güçlü seyir, hizmet fiyatlarındaki katılık ve enflasyon beklentilerindeki bozulma ise enflasyonda yukarı yönlü baskı oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki (Rapor) tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceği öngörülürken, aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüş gözleneceği de değerlendirilmiştir. Öte yandan, jeopolitik gelişmeler, enflasyon görünümünde petrol fiyatları kaynaklı risk oluşturmaktadır. Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle, dezenflasyonu 2024 yılında Rapor’daki patika ile uyumlu şekilde tesis etmekte kararlıdır.

Doğrudan yabancı yatırımlar, dış finansman koşullarındaki dengeli seyir, rezervlerde süregelen artış, talepteki dengelenmenin cari işlemler hesabına desteği ve Türk lirası varlıklara yurt içi ve yurt dışı talebin artması fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacaktır.

Politika faizi, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlenecektir. Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir.

TL mevduat için ilave adım mesajı

Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmektedir. Sadeleşme süreci, etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak ilerlemektedir. Bu kapsamda, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik ilave adımlarla parasal aktarım mekanizması güçlendirilmeye devam edilecektir. Kurul, faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdürecektir.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.

Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kredi kartlarına taksit sınırlaması geliyor

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.