24 Mayıs 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Moody’s’ten Türkiye için ‘kur’ ve ‘enflasyon’ değerlendirmesi

Moody's'ten Türkiye ekonomisine yönelik değerlendirmede, daha agresif politika adımları atılması gerektiğine dikkat çekilirken bu hamle olmadan kur ve enflasyon baskılarının hafiflemesinin muhtemel olmayacağı aktarıldı.

Moody’s Investors Service Türkiye’nin ekonomi yönetiminde yaptığı iki büyük değişikliği takip eden ve daha ortodoks mali ve parasal  politikaya doğru bir kayışı işaret eden bir dizi tedbir aldığını, ancak  politika yöhnünde uzun vadeli bir değişimin, geçcmişteri politika dönüşleri nedeniyle oldukça belirsiz olmayı sürdürdüğünü bildirdi.

Moody’s, “Anlamlı reform olmadan, Türkiye’nin yapısal zorlukları,  kredilerde büyümenin ateşlediği büyüme, dış kırılganlıklar, döviz riskleri, faiz riskleri ve kurumsal zayıflık, devam edecek” tespitinde bulundu.

Kasım sonunda enflasyonun yüzde 14’e ulaştığını ve 4 Aralık itibariyle ABD Doları/Türk Lirası paritesinin 7,85 ile zayıf olmaya devam ettiğini belirten Moody’s, “Daha ağresif politika adımları almadın kur ve  enflasyon baskılarının hafiflemesi muhtemel değil” değerlendirmesini yaptı.

Raporunda Türkiye’nin varlık rasyosu zorunluluğundan 31 Aralık itibariyle vazgeçeceğini açıkladığını da hatırlatan Moody’s, atılan bu adımın kredi büyümesini düşürmesini ve bunabağlı olarak yurt içi talep ve ithalat talebini azaltmasını beklediğiklerini ifade etti.

Moody’s, Türkiye’nin yapısal büyümü zorlukları ve ekonomik büyümeyi yönlendirmek için kredilere bağımlılığı dikkate alındığında Türkiye’nin  aldığı kararları devam ettirip ettiremeyeceğinin görülmesi gerektiğini  de vurguladı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İnşaat malzemeleri sektöründen ihracat başarısı

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.