17 Nisan 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Özgür Özel’in katılımıyla Nilüfer’de Sağlık Müzesi açıldı

Bursa Nilüfer'de CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in katılımıyla Dr. Ceyhun İrgil Sağlık Müzesi açıldı.

Nilüfer Belediyesi, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in de katılımıyla Dr. Ceyhun İrgil Sağlık Müzesi’nin İhsaniye’de açılışını gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen açılışa CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, CHP Nilüfer Belediye Başkan Adayı Şadi Özdemir katıldı.

Nilüfer Belediyesi, Kurtuluş Savaşı’nın zorlu yıllarından bir “Sağlık Cumhuriyeti” yaratma yolundaki mücadeleye, Bursa tıp, diş, göz, veterinerlik ve eczacılık alanında özverileriyle hem kentin hem ülkenin kaderini degiştirenlerden günümüz modern tıbbına uzanan bir zaman yolculuğuna davet ederek Dr. Ceyhun İrgil Sağlık Müzesi’nin açılışını gerçekleştirdi.

CHP Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, “biz kucak açtık. Ne de olsa her işin başı sağlık diyoruz. Bu müzenin hazırlığı üç yıl sürdü ve bu süreçte gelen bağışlarla da koleksiyon daha da zenginleşti. Orijinal eseri de görme fırsatı bulacaklar. Antik dönemden günümüze kadar; diş hekimliğine, eczacılıktan veteriner hekimliğe kadar birçok alanda kullanılan pek çok malzeme bulunuyor. Ziyaretçiler burada insanlığın sağlık alanından nereden nereye geldiğini görmekle kalmayacak, bizim için çok kıymetli tarihi dönemleri bizlerde bulacaklar” açıklamasıyla Sağlık Müzesi’ni kısaca anlattı.

KURTULUŞ SAVAŞI DÖNEMİ MALZEMELERİ DE MÜZEDE

Erdem, “örneğin; Kurtuluş Savaşı döneminde kalan sağlık malzemelerini Atatürk‘ün 1926 yılında Bursa‘da tedavi gördüğü hastane odasında kullandığı eşyaları da görecekler. Bizim için bu müze aynı zamanda Cumhuriyetimizin 100. yılına bir saygı duruşu niteliği taşıyor. Çeşitli eğitim çalışmalarının yapılacağı ve aynı zamanda tıp tarihi araştırmacılarına da hizmet verecek olan müzenin ikinci katında Sayın Ceyhun İrgil’in dediği gibi yakın bir zamanda Eczacılık Kültürü Müzesi olarak düzenleyip yeniden ziyarete açılacağını umuyorum. Bugün kendinizi yeni yapılmış bir müzenin içinde gibi hissedebilirsiniz. Ama aslında kocaman bir zaman makinesi içindesiniz. Birazdan bu makine çalışacak ve bu makinenin mucidi Doktor Ceyhun İlgil rehberliğinde bir zaman yolculuğuna çıkacağız. Önce Kurtuluş Savaşı yıllarında bir sağlık cumhuriyeti yaratma yolunda mücadelenin verildiği yıllara döneceğiz. Orada Bursa tıp, diş, göz, veterinerlik ve eczacılık alanında özverileriyle her hem kentin, hem ülkenin kaderini değiştirenlerden günümüze modern tıbbına uzanacağız. Bilim ve teknolojideki gelişmeleri bize nereden nereye getirdiğini gözler önüne seren bu zaman tüneline biz herkesi davet ediyoruz” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

“CİDDİ BİR ADANMIŞLIK VAR”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel kürsüye çıkarak söz aldı. Özel, “toplum yararına ve toplumun aslında pek kimsenin cesaret etmediği, vakit ayırmadığı, özen göstermediği kısımlarına ayırırlar. Müzecilik, koleksiyonerlik, zamanla değer kazanacak eşyaları, metaları, evrakları biriktirmek, onları not etmek, onların hikayesini öğrenmek ve onları gelecek kuşaklara aktarmaya çalışmak gerçekten herkesin yapabileceği bir iş değildir ve ciddi bir yüce gönüllülük, ciddi bir adanmışlık var” dedi.

“VATAN SEVGİSİYLE YAPILAN BİR ŞEY”

Özel, İrgil’in gerçek bir partililik örneği gösterdiğini belirterek, “sadece makam ve mevkiyle, görevle değil. Vatan sevgisiyle ve parti sevgisiyle yapılan bir şey olduğunun son derece farkında. Biz geçmiş dönemde onun partimize, Nilüfer’e, hem başkan yardımcılığı döneminden, hem başkanlık döneminden yaptığı katkılar için minnettarız” diye belirtti.

“BURADA OLMAK BÜYÜK BİR ONUR”

Bundan önce yapılan iyi işlerin devamını Nilüfer Belediye Başkan Adayı Şadi Özdemir‘in yapacağını belirten Özel, “parti kültürümüz gereği taahhüdüdür zaten. Geliştirerek devam edecek.  Burada da ilk kez bir sağlıkçı genel başkan olmak gerçekten büyük bir onur. Ümit ediyorum şahsım için değil ama sağlık meslek örgütleri çok kuvvetli okullar, bir kere eczacı odasında emek veren benim için orası benim yetiştiğim evimdir. Eczacı odaları, tabip odaları, diş hekimleri odaları, veteriner hekimlerin odaları. Bu odalarda görev almak hem bir gönül işidir. Hiçbir maddi menfaati olmayan bir iştir” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

CHP Genel Başkanı Özgür Özel Bursa Adaylarını tanıttı

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.