22 Nisan 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Sanayi, dijital dönüşümü ‘merkez’ine aldı

Türkiye sanayisinde dijital dönüşümün, bugün açılışı yapılan Türkiye Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezi ile hızlandırılması hedefleniyor.

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum)’nun Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezleri Ağı’na katıldı. Sanayinin dijital dönüşümünde Türkiye’yi merkez ülke yapacak olan iş birliği, 10 Aralık’ta gerçekleşen lansman toplantısında iş dünyasına ve kamuoyuna anlatıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Edoğan’ın ve Dünya Ekonomik Forumu Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Klaus Schwab’ın birer video mesajı ile katıldıkları toplantının açılışı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ve Forum’un Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezleri Ağı Genel Müdürü Murat Sönmez tarafından gerçekleştirildi.  
 
Erdoğan: Türkiye tarihi devrimlerin öncüsü olacak

Toplantıya bir video mesaj ile katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MESS’in Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezleri Ağı’na katılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye’yi milli teknoloji hamlesi hedefi doğrultusunda Dördüncü Sanayi Devrimi ürün ve teknolojilerinin üssü haline getirmeyi amaçladıklarını belirten Erdoğan, bu hedef doğrultusunda yapılan uluslararası iş birliklerinin önemine dikkat çekti.

“Dijital dönüşümü ne kadar iyi yönetebilirsek, yeni dönemde kendimizi o kadar güçlü bir yere oturturuz” diye konuşan Erdoğan, “Elbette her ülkenin bu doğrultuda attığı adımlar ve elde ettiği birikimler vardır. Ama asıl olan, tüm bu birikimlerin uluslararası işbirliğiyle çok daha etkin bir fırsat iklimine dönüştürülmesidir. Türkiye olarak, çok taraflı işbirliklerine önem veriyor, yer aldığımız her platformda önemli ve pozitif katkılar sunuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Kamu tarafı ve özel sektörüyle politikalarımızı küresel zemine taşımak ve uluslararası gelişmelerde aktif şekilde yer almak için her türlü imkanı değerlendirmekte kararlıyız. Büyük sanayi kuruluşlarımızdan küçük ve orta ölçekli işletmelerimize kadar yazılımdan donanıma tüm üretim altyapımızın dijital dönüşümünü hızlandırmamız gerekiyor. Ancak bu şekilde akıllı şehirlerden sınır ötesi veri paylaşımına kadar pek çok alanda söz sahibi olabiliriz. Türkiye, artık bu tür tarihi devrimleri geriden takip eden değil, öncülük eden bir konumda olacak.”

Varank: Merkezimiz çığır açıcı teknolojilerde Türkiye’yi marka yapacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, merkezin dünyadaki 9, Avrupa’daki 2 merkezden biri olduğunu bildirdi. Yeni dönemde planladıkları tüm adımları Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla attıklarına dikkati çeken Varank, şunları söyledi: “Sanayimizin teknolojik dönüşümüne hizmet edecek politikaları, destek ve teşvik mekanizmalarını bu vizyonla kurguluyoruz. Kritik teknoloji ürünlerinin, yerli imkanlarla üretilmesi için Ar-Ge’den yatırıma kadar uçtan uca bir destek mekanizması olan Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’nı hayata geçirdik. Bu programla cari açık verdiğimiz ithal ürünleri yurt içinde üretebileceğiz.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Türkiye ile İtalya arasında JETCO Protokolü imzalandı

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.