03 Mart 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Sanayi üretiminde 5 ay sonra yeşil ışık

Sanayi üretimi, aralık ayında yıllık yüzde 1,6 artarken; aylık bazda ise yüzde 2,4 yükseldi. Piyasa beklentisi yıllık yüzde 0,2; aylık yüzde 0,3 artış sağlayacağı yönündeydi. Böylelikle, sanayi üretimi 5 aydır süren daralma serisine son verdi.

Sanayi üretim artışı 2023 yılı Aralık ayında yıllık yüzde 1,6 artarak, beklentilerin oldukça üzerinde açıklandı. Piyasa beklentisi yüzde 0,2 artış yönünde gerçekleşmişti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamaya göre, sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2023 yılı Aralık ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,2 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4,5 arttı.

Aylık yüzde 2,4 artış

Sanayi üretimi aylık yüzde 2,4 arttı. Foreks Haber anketinde beklenti yüzde 0,3 artış olacağı yönündeydi.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2023 yılı Aralık ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,7 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,9 arttı ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,1 azaldı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Sanayicelerden Mehmet Şimşek’e; KDV, ucuz kredi, teşvik…

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.