22 Mart 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Sanayiciden Lokavt Kararı

Bursa'da binlerce işçinin yaptığı eylemlere karşılık bu kez işveren Lokavt kararı aldı. Aralarında Türk Traktör, TOFAŞ, Borusan Mannesmann, Aygaz, Ford Otomotiv ve Otokar'ın olduğu dev şirketler lokavt tarihinin önümüzdeki günlerde açıklanacağını belirtti.

Bursa’da çalışan Türk Metal Sendikası’na bağlı 130 bin işçi teklif edilen yüzde 8’lik zammı yeterli bulmayarak grev kararı almıştı. Bursa’da geçen pazar günü düzenlenen eyleme binlerce kişi katılmış bunun üzerine işveren sendikası zam teklifini yüzde 10’a çekmişti. İşçiler yüzde 26 zam talep ederken bu sabah saatlerinde sanayi devleri Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) ardı ardına bildirimlerde bulunmaya başladı. Yapılan bildirimlerde, “Şirketimizin üyesi olduğu Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi müzakere sürecinde, Türk Metal Sendikası’nın almış olduğu grev kararına karşı MESS tarafından lokavt kararı alındığı ve lokavt uygulanma tarihinin sonradan tespit edilmesine karar verildiği şirketimize bildirilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Alınan bu kararla önümüzdeki günlerde binlerce işçi, işten uzaklaştırılma riskiyle karşı karşıya kalacak.

İŞÇİLER VAZGEÇMİYOR

Rekabet.net olarak görüşüne başvurduğumuz Türk Metal Sendikası Bursa 2 No’lu Şube Sekreteri Serhat Erken, işçiler olarak eylemlerinde kararlı olduklarını söyledi. Erken, “ bizim grev kararımız nasıl yasal bir haksa onların da Lokavt kararı alması yasal hakları. Ancak bu karar bir tehdit niteliğindedir. Gemi batarsa geminin lüks kamarası da olmaz.”dedi. Ayrıca Erken, kendi iş yeri olan Magneti Marelli’ye Lokavt kararının geldiğini de belirtti.

“İŞ BIRAKIYORUZ”

Türk Metal olarak kararlı duruşlarından vazgeçmeyeceklerini ifade eden Erken,” açıklanan zammı asla kabul etmeyeceğiz. Bizi yıldıramayacaklar. İşçiler olarak dimdik ayaktayız” dedi. Eylemlerinin artarak devam edeceğinin altını çizen Erken, “öncelikle iş yavaşlatma eylemimize bugün itibariye başlıyoruz. Her gün yarım saat iş bırakacağız. Makineler duracak emekçiler konuşacak” dedi. Yapacakları eylemler hakkında çok detaylı bilgi verilmeyeceğini de vurgulayan Erken, işverenin kulağına gitmemesi için böyle bir uygulamaya başvurduklarını söyledi.

Rekabet.net 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Esnaf stopaj yükünden kurtarılmalı”

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

escort ankara