24 Mayıs 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Seçim öncesi Merkez Bankası ne yapacak?

Ben de piyasaya paralel olarak seçim öncesi dönemde liralaşma stratejisi bağlamında bankacılık sistemi üzerinden adımların gelmeye devam edeceğini ama gerekmedikçe piyasası derinden etkileyecek adımların gelmeyeceğini düşünüyorum.

TCMB Ocak ayı faiz kararını açıkladı ve piyasa beklentilerine paralel olarak politika faizini %9 düzeyinde sabit tuttu. Tabi gözler bu kez yeni faiz indirimlerinin ne zaman gelebileceğine ilişkin ipuçları için faiz karar metnindeydi. Açıkçası karar metninde ufukta yeni bir faiz indirimine ilişkin net bir söylem yok. Fakat TCMB’nin son iki aydır metninde yer verdiği “kurul, mevcut politika faizinin küresel talebe ilişkin artan riskleri dikkate alarak yeterli düzeyde olduğunu değerlendirmiştir” sözlü yönlendirmesini bu ayki metinden çıkarmış olması bazı olasılıkları tartışmaya açtı. Bu ibareden önce piyasa seçim öncesi dönemde faiz indirimi gelebileceğini çok olası görmüyordu. Fakat bu ibarenin çıkmasını bazı kesimler, TCMB yakın zamanda yani seçim öncesi dönemde faiz indirebilmek için bir nevi kendine alan yaratmak için çıkardı diye düşünler de var. Ben de açıkçası böyle düşünenlerdenim. Eğer seçim öncesi dönemde ekonomik büyüme adına işler iyi gitmez ise seçim öncesinde faiz indirimlerinin gelebileceğini düşünüyorum. Bu noktada 2 ay daha TCMB’nin bekle ve gör yapacağı ve 2 ay sonrasında işler iyi gitmez ise seçim öncesinde faiz indirimlerinin gelme ihtimalini güçlü görüyorum.

Karar metninde merak edilen bir diğer konu da liralaşma stratejisi bağlamında yeni bir makro ihtiyati adıma ilişkin ön sinyal olup olmayacağı idi. Bu noktada TCMB metinde yeni bir makroihtiyati adıma ilişkin açık bir yönlendirme yapmamış. Son aylarda yer verdiği ibare olan parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlarını kararlılıkla kullanmaya devam edileceğini ve fonlama kanalları başta olmak üzere tüm politika araç setini liralaşma hedefleriyle uyumlu hale getirileceğini yinelemiş. Bu noktada ben de piyasaya paralel olarak seçim öncesi dönemde liralaşma stratejisi bağlamında bankacılık sistemi üzerinden adımların gelmeye devam edeceğini ama gerekmedikçe piyasası derinden etkileyecek adımların gelmeyeceğini düşünüyorum.

Uzun süredir olduğu gibi faiz kararı ve karar metninin ülke içi fiyatlamalarda bir etkisi olmadığını gördük. Dolar/TL kuru 18.76 düzeyindeki yatay hareketine devam ediyor. Borsa tarafında da bu hafta toparlanma emareleri gördük. BİST-100 3 Ocak’ta başlayan sert düşüşüne bu hafta ara verdi ve haftayı 5490 puandan kapadı. Kapanış teknik olarak iyi sayılır. BİST-100’de 5470 üstü seviyeler son zirve olan 5710’a giden hızlı kapının açıldığı direnç. Haftalık kapanışın bu kritik direnç üstünde gerçekleşmesi olumlu. Bu hafta BİST-100 için olumlu bir hafta olabileceğini düşünüyorum. Çünkü 25 Ocak Çarşamba günü 2022 yılının 4. çeyrek bilanço sezonu başlıyor. Her ne kadar kötü gelen bilançolarda gelecek olsa da genel olarak bilançoların iyi gelmesi bekleniyor. Bilanço dönemi 14 Mart’a kadar devam edecek. Bu nedenle önümüzdeki yaklaşık 2 hafta borsa için genel olarak toparlanmanın devam edeceğini düşünüyorum. Bu arada hisse bazlı volatilitenin de yüksek olabileceği bir 15 gün bizi bekliyor olabilir. Ara ara düşüşler de borsada seçime 1-1,5 aya kadar olan süreye kadar yönün yukarı olduğunu ve seçim ile birlikte en iyi ihtimal bir bant hareketi veya olumsuz senaryo olarak düşüş süreci bizi bekliyor diye düşünüyorum.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Yarıyıl tatili etkinlik planlamasına çocuk-ebeveyn ortak karar vermeli

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.