20 Temmuz 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Sıfır otoda ‘Temmuz’ ayarı

Otomobil piyasasını yakından ilgilendiren iki önemli değişiklik için geri sayım başladı. Bazı güvenlik özellikleri bulunmayan sıfır araçların satışı yasaklanacak ve ayrıca Çinli araçlara ilave gümrük vergisi uygulanacak. Peki 7 Temmuz sonrası piyasayı ne bekliyor?

7 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan yeni yönetmeliğe göre bazı güvenlik donanımlarına sahip olmayan sıfır araçların satışına yasak geliyor. Bu kapsamda bayiler ellerindeki stokları eritmek amacıyla kampanyalarına hız verdi. Şu anda pek çok marka ve modelde uygun koşullu kampanyalar devam ediyor.

1|21

Sıfır otoda ‘Temmuz’ ayarı: İki önemli gelişme var! Kampanyalar bitecek mi, araçlara zam gelecek mi? - Sayfa 2

Öte yandan Çinli araçlara geçtiğimiz günlerde ilave gümrük vergisi getirileceği duyuruldu. Peki 7 Temmuz’da hayata geçecek olan GSR2 standartları ve 8 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan Çinli araçlara ilave gümrük vergisi piyasayı nasıl etkileyecek? Sıfır araç fiyatlarına zam gelecek mi? Otomobilde kampanyalar devam edecek mi?

2|21

Sıfır otoda ‘Temmuz’ ayarı: İki önemli gelişme var! Kampanyalar bitecek mi, araçlara zam gelecek mi? - Sayfa 3

‘FİYATLARI BASKILAYAN ÖNEMLİ BİR UNSURDU’

Konuyla ilgili merak edilenleri İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, milliyet.com.tr’ye açıkladı. Ertemel, şunları söyledi:
“Çin menşeli otomobillere uygulanacak ilave gümrük vergisi ve Genel Güvenlik Yönetmeliği piyasa seyrini yeniden belirleyecek iki önemli uygulama olarak 7 Temmuz’da hayata geçecek. Faiz, mevduat oranları, krediye erişimde yaşanan zorluklar gibi hususların yanı sıra, Çin menşeli otomobil fiyatları da genel fiyatları baskılayan önemli unsurlardan bir tanesiydi.

3|21

Sıfır otoda ‘Temmuz’ ayarı: İki önemli gelişme var! Kampanyalar bitecek mi, araçlara zam gelecek mi? - Sayfa 4

Bu noktada özellikle Avrupalı markalar rekabeti korumak adına fiyat ve finansman kampanyaları düzenliyordu. Çin menşeli otomobillerde yaşanacak fiyat artışları Avrupalı markaların üzerindeki düşük fiyat baskısını bir miktar rahatlatacaktır.

4|21

Sıfır otoda ‘Temmuz’ ayarı: İki önemli gelişme var! Kampanyalar bitecek mi, araçlara zam gelecek mi? - Sayfa 5

FİYATLARDA ARTIŞ OLUR MU?

Öte yandan GSR’nin yaratacağı ek maliyetler de göz önünde bulundurulduğunda, önümüzdeki süreçte sıfır otomobil fiyatlarında artış görebiliriz. Ancak Çin menşeli markaların halihazırda bulundurduğu stoklar ve 7 Temmuz öncesi ülkemize girecek araçlarla beraber mevcut fiyatları yıl sonuna kadar koruma ihtimali söz konusu.

5|21

Sıfır otoda ‘Temmuz’ ayarı: İki önemli gelişme var! Kampanyalar bitecek mi, araçlara zam gelecek mi? - Sayfa 6

DÜZENLEMELER FİYATLARA NE ZAMAN YANSIR?

Bu ihtimal gerçekleştiği takdirde ek gümrük vergisi ve GSR maliyetlerinin fiyatlara yansıması 2025 yılı ilk çeyreğinde hissedilecektir.

6|21

Sıfır otoda ‘Temmuz’ ayarı: İki önemli gelişme var! Kampanyalar bitecek mi, araçlara zam gelecek mi? - Sayfa 7

Bu aşamada esas önemli hususlardan bir tanesi markaların fiyatlama stratejileri. Özellikle Avrupa markalarının yükselecek olan Çin menşeli araç fiyatları ile rahatlayacak fiyat baskısı ve GSR’nin yaratacağı yükselen maliyet koşulları ile beraber, koşullara paralel olmayan daha yüksek fiyatlamalara geçebileceğine dair kamuoyunda konuşulan genel bir öngörü söz konusu.

7|21

Sıfır otoda ‘Temmuz’ ayarı: İki önemli gelişme var! Kampanyalar bitecek mi, araçlara zam gelecek mi? - Sayfa 8

Bu noktada tüketici lehine fiyat politikaları belirlemek büyüyen otomotiv piyasasının seyri ve kullanıcıların otomobile erişimi açısından oldukça önemli olacaktır.

8|21

Sıfır otoda ‘Temmuz’ ayarı: İki önemli gelişme var! Kampanyalar bitecek mi, araçlara zam gelecek mi? - Sayfa 9

‘KULLANICILAR TEKRAR İKİNCİ ELE YÖNELECEK’

Kararların ikinci el piyasasına yansımalarını değerlendirmek gerekirse, markaların yeni fiyat politikaları ikinci el piyasasını belirleyecek en önemli faktör. Yine kredi ve faizler kaynaklı ikinci el otomobilde bir süredir devam eden genel durağanlık söz konusu.

9|21

Sıfır otoda ‘Temmuz’ ayarı: İki önemli gelişme var! Kampanyalar bitecek mi, araçlara zam gelecek mi? - Sayfa 10

Bu durağanlığın önemli bir diğer sebebi ise var olan talebin büyük oranda sıfır otomobilde olması. Sıfır otomobil fiyatları genel olarak yükseldiği takdirde açılacak fiyat makası yılın son çeyreği itibarıyla kullanıcıyı tekrar ikinci el otomobile yönlendirecektir.

10|21

Sıfır otoda ‘Temmuz’ ayarı: İki önemli gelişme var! Kampanyalar bitecek mi, araçlara zam gelecek mi? - Sayfa 11

Bu noktada var olan ikinci el otomobil fiyatlarını korumak ikinci el pazarı için oldukça önemli. Ancak tüm bu koşullara rağmen sıfır otomobil fiyatları belirli oranda tutulduğu taktirde ikinci el piyasasındaki durağanlık etkisini yıl sonuna kadar sürdürecektir.

11|21

Sıfır otoda ‘Temmuz’ ayarı: İki önemli gelişme var! Kampanyalar bitecek mi, araçlara zam gelecek mi? - Sayfa 12

7 TEMMUZ SONRASI KAMPANYALAR BİTECEK Mİ?

Çin menşeli markaların fiyat stratejileri ve oluşturduğu rekabet, diğer markaların da fiyatlarını belirleyen önemli unsurlardan bir tanesi. Çin menşeli markalarda beklenen %30 oranında fiyat artışı, Avrupalı markaların üzerindeki rekabet kaynaklı fiyat baskısını rahatlatacaktır.

12|21

Sıfır otoda ‘Temmuz’ ayarı: İki önemli gelişme var! Kampanyalar bitecek mi, araçlara zam gelecek mi? - Sayfa 13

Genel olarak markaların liste fiyatlarını düşürmediği, bu liste fiyatları üzerinden kampanyalarla fiyatları desteklediği göz önünde bulundurulursa, rahatlayan fiyat baskısı sonucu kampanyalar sonlandırılabilir veya oranı düşürülebilir.

13|21

Sıfır otoda ‘Temmuz’ ayarı: İki önemli gelişme var! Kampanyalar bitecek mi, araçlara zam gelecek mi? - Sayfa 14

Öte yandan yüksek mevduat oranları ve kredi faizleri gibi sebeplerle tüketici yöneliminin otomobilde olmadığını görüyoruz. Bu sebeple yaşanan daralmaya istinaden tüm markalar düşük fiyatları ve satış ivmesini korumak adına kampanyaları yıl sonuna kadar sürdürebilir. Kampanyaların seyri konusunda daha sağlıklı yorum yapabilmek için markaların Temmuz ve Ağustos ayı satış adetleri ve buna bağlı belirleyecekleri yeni fiyat politikalarını gözlemlemek doğru olacaktır.

14|21

Sıfır otoda ‘Temmuz’ ayarı: İki önemli gelişme var! Kampanyalar bitecek mi, araçlara zam gelecek mi? - Sayfa 15

‘MARKALAR FİYATLARI BELLİ ORANDA TUTABİLİR’

Şu an fiyatlar konusunda sabit kalacağı ya da yükseliş trendine gireceği hakkında her iki görüşte öngörü olarak belirtiliyor. Her iki seçenekte doğru öngörüler. Domino etkisiyle fiyatları belirleyecek pek çok farklı faktör söz konusu. Ek gümrük vergisi veya GSR’nin yanı sıra markaların yeni fiyat politikaları ile mevduat ve kredi oranları da oldukça önemli.

15|21

Sıfır otoda ‘Temmuz’ ayarı: İki önemli gelişme var! Kampanyalar bitecek mi, araçlara zam gelecek mi? - Sayfa 16

Gelecek dönemde faiz oranlarında alınacak kararlar bugün öngörülmeyen bambaşka koşulları getireceği gibi döviz kuru ya da talepte yaşanacak değişimlerde farklı öngörüler konuşulacaktır.

16|21

Sıfır otoda ‘Temmuz’ ayarı: İki önemli gelişme var! Kampanyalar bitecek mi, araçlara zam gelecek mi? - Sayfa 17

Daha sağlıklı yorum yapabilmek için yaz sonuna kadar piyasanın gözlemlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ancak mevcut koşullarda bir değişiklik olmadığı takdirde, markaların yakalanan satış ivmesini korumak adına fiyatları belirli oranlarda tutacağı ve yeni uygulamaların 2025 yılı fiyatlamalarına etki edeceği kanaatindeyiz.

17|21

Sıfır otoda ‘Temmuz’ ayarı: İki önemli gelişme var! Kampanyalar bitecek mi, araçlara zam gelecek mi? - Sayfa 18

SEKTÖRDEN ‘FİYATLARI KORUYUN’ ÇAĞRISI

Sıfır fiyatlarında artış yaşandığı takdirde mevcut ikinci el fiyatları oldukça avantajlı konumda olacağından, talep önemli ölçüde ikinci el otomobile kayacaktır. Yükselen talebe istinaden ikinci elde fiyat artışları görülebilir. Ancak bu noktada yükselen talebi korumak ikinci el piyasası için oldukça önemli. Zira bu durum yaşandığı takdirde yakalanan ivmeyi kaybetmemek adına mevcut fiyatları korumak, yakalanan ivmenin dönemsel değil kalıcı olmasını sağlayacaktır.

18|21

Sıfır otoda ‘Temmuz’ ayarı: İki önemli gelişme var! Kampanyalar bitecek mi, araçlara zam gelecek mi? - Sayfa 19

Öncelikle otomobil satıcısı meslektaşlarımızın ve otomobil sahiplerinin ticaretleri esnasında mümkün olduğunca var olan fiyatları korumaya gayret göstermelerini tavsiye ediyoruz.

19|21

Sıfır otoda ‘Temmuz’ ayarı: İki önemli gelişme var! Kampanyalar bitecek mi, araçlara zam gelecek mi? - Sayfa 20

KAMPANYA ETKİSİYLE HAZİRAN’DA SIFIR OTO SATIŞLARI REKOR KIRAR MI?

7 Temmuz öncesi GSR’ye uymayan otomobil stoklarının eritilmesi ve düşen satış ivmesinin tekrar yükselmesi adına markalar son iki aydır önemli indirimler uyguladı.

20|21

Sıfır otoda ‘Temmuz’ ayarı: İki önemli gelişme var! Kampanyalar bitecek mi, araçlara zam gelecek mi? - Sayfa 21

Bu sayede Nisan ayında düşen ve tüm yıl etkisi beklenen satış adetleri, Mayıs ayında yükselişle kayda geçti. 800 ila 850 bin olan yıllık beklentimiz yakalanan bu ivme ile 1 milyon adede revize olmuş durumda. Haziran ayında da benzer bir yükseliş bekliyoruz. Fiyatlar korunduğu takdirde yakalanan ivme yıl sonuna kadar devam edecektir.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Dolar/TL bugün ne kadar?

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.