18 Haziran 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Taliban Sözcüsünden açıklama

Taliban Sözcüsü Zabibullah Mücahit, Afganistan'da tüm tarafları kapsayacak hükümet kurmak istediklerini söyledi.

Mücahit, Kabil’de düzenlediği basın toplantısında aralarında kadınların da bulunduğu yerli ve yabancı gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Taliban Sözcüsü, Afganistan’da tüm tarafları kapsayacak hükümet kurmak istediklerini ve çok yakında “İslami hükümetin” kurulacağı bir anlaşmaya varacaklarını ifade etti.

Eski askeri yetkililer ve yabancı güçlerle çalışan kişiler dahil kimseden intikam almayı planlamadıklarını, “herkesi affettiklerini” dile getiren Mücahit, Afgan kadınlara haklarını “İslami temelde” sağlamayı taahhüt etti ve kadınlara karşı ayrımcılık yapılmayacağını belirtti.

Zabibullah Mücahit, tüm medya kuruluşlarının faaliyetlerine devam etmesini istediklerini, Afganistan’dan hiçbir ülkeye tehdidin söz konusu olmayacağını ve ülkedeki büyükelçiliklerin tümüyle güvende olduklarını kaydetti.

Taliban Sözcüsü, “savaşın tekrarını istemediklerini ve çatışma faktörlerini ortadan kaldırmak istediklerini” belirterek, Afganistan’ın kimseyle ihtilafı olmadığını söyledi.

Afganistan’da kadınların da aynı haklara sahip olacağını, kendi kurallarına göre kadınların eğitim, sağlık ve diğer alanlar gibi farklı sektörlerde çalışabileceklerini aktaran Mücahit, “Bizimle omuz omuza çalışacaklar. Uluslararası toplumu temin etmek istiyoruz ki; kadınlara karşı ayrımcılık olmayacak ama tabii ki dini çerçevemiz dahilinde.” ifadesini kullandı.

Taliban Sözcüsü, birçok ülkeyle görüştüklerini de aktararak, bu ülkelerden yardım ve ekonomilerine katkı sağlamalarını istediklerini söyledi.

Tüm Afgan halkına Afganistan’ı çok yakında değiştireceklerinin güvencesini verdiklerine işaret eden Mücahit, olumlu bir değişikliğin olacağını, Afganların güvenliği ve herkes için daha iyi bir yaşamı sağlayacaklarını dile getirdi.

Medyanın çalışmaları

Taliban Sözcüsü, yönetimlerinin insanları zorlamayacağını ve yararlarına çalışacağını belirterek, “Tüm medya gruplarının İslami kurallarımıza göre çalışırlarsa özgür olacaklarını, çalışabileceklerini, özgürce yayın yapabileceklerini temin etmek istiyorum.” diye konuştu.

Medyadan 3 isteğinin olduğunu belirten Mücahit, medya mensuplarının Afganistan’da İslam’ın çok önemli olduğunu bilmeleri gerektiğini ifade etti.

Taliban Sözcüsü, “yayınlarında Şeriata aykırı bir şey varsa bunlara izin verilmeyeceğini” ancak “İslam’a göre, özgürce yayın yapma” hürriyetine sahip olabileceklerini söyledi.

Medyanın, Afgan ulusal değerlerine aykırı yayın yapması durumunda buna izin vermeyeceklerinin altını çizen Mücahit, “Her Afgan’ın birlikte yaşamasını istiyoruz. Bir ülkede kardeşçe, kardeşçe yaşamalarını istiyoruz. Medyamızın bize yardım etmesini ve bizimle çalışmasını istiyorum.” dedi.

Kadınların durumu

Mücahit, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Afganistan’da kadınların rolüne ilişkin soruya, “Kadınların çalışabileceği ve Şeriata göre eğitim alabileceği” yanıtını veren Mücahit, “Onlar toplumumuzun çok önemli bir parçası, onlara ihtiyacımız var. Şeriata göre, toplumumuzda aktif olarak yer almaları gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Mücahit, “İslam’ın sınırları içinde kadınların tüm haklarını teminat altına aldıklarını” söyledi.

ABD ile çalışan Afganlar konusunda nasıl bir garanti verebileceklerine ilişkin soru üzerine Taliban Sözcüsü, orduda görev yapan ya da ABD’lilere tercüme hizmetinde bulunan herkesi affettiklerini bildirdi.

İntikam alınmayacağını vurgulayan Mücahit, “Yetenekli, eğitimli tüm gençlerin gitmesini istemiyoruz. Onları burada, Afganistan’da, kendi ülkeleri için çalışmasını istiyoruz.” dedi.

Taliban Sözcüsü, kimsenin peşine düşmeyeceklerini temin ettiğini belirterek, kimsenin onlara neden ABD’lilerle birlikte çalıştığını sorgulamayacağını söyledi.

Ülkeyi terk etmek üzere Kabil Havalimanına giden binlerce kişinin durumuna ilişkin soru üzerine Mücahit, bu insanların “evlerine dönmesi” çağrısında bulunarak, intikam alınmayacağını yineledi.

Mücahit, savaş zamanında durumun farklı olduğunu ancak ülkenin değiştiğini ve artık kimsenin onları takip etmediğini belirterek, “Kimse onlara neden Amerikalılarla veya yabancılarla çalıştığını sormayacak. Geri dönmelerine izin var. Gitmelerine gerek yok. Herkes için af var.” ifadelerini kullandı.

Uluslararası toplumla ilişki

Mücahit, Afganistan’daki son hükümetin zayıf olduğunu ve sözlerini tutmadığını, son hükümet nedeniyle güvenlik güçlerinin işlerini bıraktığını ve sokaklarda asayişin kalmadığını savundu.

Çetelerin şehri yağmalamaya başladığını ve bu nedenle Taliban güçlerini şehre yerleştirmekten başka seçeneklerinin olmadığını belirten Taliban Sözcüsü, “Tüm Kabil sakinlerine güvenliklerinin sağlandığına dair güvence veriyoruz.” dedi.

Uluslararası toplumun, Afganistan konusunda endişelerini dile getirdiğini de aktaran Mücahit, “Tüm uluslararası topluma, BM’ye, tüm büyükelçiliklere, tüm komşularımıza, Afganistan topraklarının kimseye karşı kullanılmasına izin vermeyeceğimize dair güvence veriyorum.” dedi.

Taliban Sözcüsü, uluslararası toplumun Taliban’la görüşmesini ve endişelerini doğrudan onlara iletmesini beklediklerini söyledi.

“İslami bir hükümet kuracaklarını” belirten Mücahit, “Herkesin dahil olduğu bir hükümet istiyoruz. Tüm tarafların dahil olduğu. Kavga istemiyoruz, savaş istemiyoruz. Barış istiyoruz. İstikrar istiyoruz.” diye konuştu.

Afyon üretimi

Taliban Sözcüsü, uyuşturucu üretimine ve kaçakçılığına karşı olduklarını belirterek, Afganistan’da uyuşturucu üretiminin olmayacağına dair güvence verdiklerini dile getirdi.

Bugün Afganistan’da gençlerin uyuşturucu bağımlısı olduğunu aktaran Mücahit, “Afganistan artık afyon yetiştirilen bir ülke olmayacak. Ancak bunun için uluslararası yardıma ihtiyacımız var. Uluslararası toplumun bize yardım etmesi gerekiyor. Afyon ekimini tekrar sıfıra getireceğiz.” açıklamasında bulundu.

Taliban Sözcüsü, Afganistan’da ifade özgürlüğüne ilişkin soruya “Bu soru, bilgilerimizin yayınlanmasına izin vermeyen, ifade özgürlüğünün savunucusu olduklarını iddia eden kişilere sorulmalıdır. Facebook şirketine sorabilirim. Bu soru, onlara sorulmalıdır.” yanıtını verdi.

AA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Ayancık’ta selin izleri silinmeye çalışılıyor

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.