28 Kasım 2022 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

a

Tarım üretici enflasyonunda zirve

Tarım üretici enflasyonu, Temmuz ayında yüzde 158 artış ile yeni zirvesini gördü.

Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi, bir aylık gerilemenin ardından yeniden yükselişe geçti. Tarım-ÜFE, Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 5, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 157,89 artış kaydetti. Böylece yıllık bazda yeni zirve görülmüş oldu. Endeks, geçen ay Kasım 2021’den bu yana ilk kez gerilemişti.

TÜİK verilerine göre, Tarım-ÜFE’de bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 108,78 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 79,39 artış gerçekleşti.

Sektörlerde bir önceki aya göre, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 2,66 azalış, tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 4,78 artış ve balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde yüzde 25,09 artış gerçekleşti. Ana gruplarda bir önceki aya göre çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 1,02, tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 4,94 ve canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 7,29 artış gerçekleşti.

En yüksek artış lifli bitkilerde

Yıllık artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla, yüzde 74,57 ile koyun ve keçi, canlı; bunların işlenmemiş süt ve yapağıları ve yüzde 75,65 ile diğer çiftlik hayvanları ve hayvansal ürünler oldu. Buna karşılık, yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, yüzde 256,06 ile lifli bitkiler ve yüzde 201,62 ile tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlar oldu.

Bir önceki aya göre azalışın yüksek olduğu alt gruplar sırasıyla, yüzde 6,68 ile lifli bitkiler ve yüzde 5,66 ile yumuşak çekirdekli meyveler ve sert çekirdekli meyveler oldu. Buna karşılık, aylık artışın yüksek olduğu alt grup ise yüzde 22,47 ile canlı kümes hayvanları ve yumurtalar ve yüzde 13,70 ile çeltik oldu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Banyo topu dolandırıcılarının zanlıları adliyede

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.