07 Aralık 2022 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

a

TEŞVİK YATIRIMINDA İLÇE MODELİ

“Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar” değiştirildi. Karara göre 53 ilde bir alt bölgedeki teşviklerden yararlanacak ilçeler de belli oldu. Buna göre teşviklerden Bursa'dan da 3 ilçe bu teşviklerden yararlanabilecek.

Cumhurbaşkanı kararı ile ilçe bazında bulunduğu il nedeniyle olduğundan daha gelişmiş listesinde yer alan bir ilçenin teşvikten daha çok yararlanmasının önü açıldı. OSBÜK Başkanı Memiş Kütükçü, “İlçelerimizde, özellikle doluluk oranı düşük OSB’lerimiz için yepyeni bir yatırım sayfası açılacak” ifadelerini kullandı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, 53 ilin ilçeleri teşvikten yararlanabilecekken, 28 il ise kapsam dışı kaldı. Yetkililer, bulundukları ilin gelişmişlik düzeyinin altında olan ilçelerin seçildiğini belirtti.

İlçe bazında sınıflama ve teşviklerin ilçe bazında tasarlanmasını sanayiciler tarafından uzun süredir talep ediliyordu. Böylelikle bu kararla ilk adım atılmış oldu. Resmi Gazete’nin 21 Ağustos günlü sayısında yayımlanan “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar”da değişiklik yapan Cumhurbaşkanı Kararıyla, kendi bölgesindeki teşviklerin bir alt bölgesindeki teşviklerden yararlanacak ilçeler belli oldu. İlçeler ise bulundukları illerin gelişmiş düzeyinin altında kalmasına bakılarak belirlendiği belirtildi.

53 ilin ilçesi yararlanacak

İlçe bazındaki teşvikin ilk kriteri için 53 ilin ilçesi sınıflandı. 28 il ise kapsama alınmadı. Yetkililer bunun nedeninin, “ilgili ilde, o ilin teşvik grubundan (sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyinden) daha düşük seviyede ilçe bulunmaması” olduğunu belirtti. Ayrıca, en yüksek teşvikten yararlanan 6. Bölgedeki iller, alt bölge olmadığı için kapsam dışında kaldılar. Teşvik kararnamesinde yer alan dipnotlarda, OSB’lerde yapılan yatırımlar, bir alt bölge teşvikinden yararlanır hükmü bulunuyor. Buna göre, 1. Bölgede OSB içine yapılan bir yatırım, 2. Bölgenin teşviklerinden yararlanıyor. Kararnamede ilçe bazında sınıflama yapılmasının ardından, kapsama giren bir ilçedeki OSB’ye yatırım yapılırsa, 2 alt bölgenin teşvikinden yararlanma imkanı doğmuş oldu.

 BURSA’NIN 3 İLÇESİ DE VAR

İlçe bazında teşvik sisteminden yararlanacak ilçelerin içinde Bursa’dan da 3 ilçe var. Buna göre Harmancık, Keles ve Büyükorhan teşvikten yararlanabilecek.  Bu karar iş dünyası tarafından olumlu karşılandı.

BTSO (Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı) İbrahim Burkay; “Kararı memnuniyetle karşıladık. Yapılan düzenleme ile şehirlerin bir bütün olarak ülke kalkınmasına destek vermelerinin önü açıldı. Harmancık, Keles ve Büyükorhan ilçelerimizde yer alan üyelerimizin de teşviklerden yararlanması firmalarımızın üretim gücünü artırmaları adına atılmış önemli bir adım. Önümüzdeki süreçte tarım ve hayvancılık potansiyeli yüksek olan ilçelerimizde de endüstriyel tarım teşviklerinin artırılması kentimiz açısından yararlı olacaktır” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Türkiye’de internet kullanım oranı…

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.