21 Mart 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Turizm sezonu öngörüsü

Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy, turizm sezonuna ilişkin, "Bizim öngörümüz mayıs sonuna ertelenecek, şu anki gidişat onu gösteriyor." dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy gündeme ilişkin soruları yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Ersoy, 15 Nisan’ın çok kritik bir tarih olduğuna, dünyanın ve Türkiye’nin bu tarihe ne şekilde gireceğinin önemine işaret etti.

Turizm sezonunun ertelenmesine ilişkin Ersoy, “Bizim öngörümüz, mayıs sonuna ertelenecek, şu anki gidişat onu gösteriyor. Ramazan Bayramı bizim için başlangıç olabilir, iç turizm hareketleriyle Ramazan Bayramı ile birlikte turizm hareketleri de Türkiye genelinde başlar diye umuyoruz.” diye konuştu.

Bu sene için belirlenen 58 milyon turist hedefinin yakalanamayacağını belirten Ersoy, yurt dışındaki tur operatörleriyle konuştuğunu, Türkiye’nin ileriye dönük rezervasyonlarda en az iptale sahip ülke olduğu bilgisini aldığını dile getirdi.

Yurt dışındaki tur operatörlerinin verdiği bilgiyi paylaşan Ersoy, “Az sayıda satış başladı ve orada da Türkiye satışları diğer ülkelerle kıyaslandığında ‘açık ara ileri’ diyorlar. Bu açıdan baktığınız zaman sevindirici.” dedi.

Bakan Ersoy, Türkiye’ye yolcu tedariği yapan ülkelerdeki düzelme ile birlikte hızlı bir şekilde kaybedilen sayıların tekrar yukarıya çıkacağını ifade etti. Ersoy, “İnşallah Ramazan Bayramı’na tekrar turizm hareketlerinin başlayacağını görürüz. Tabii ilk hareketler iç turizmde başlayacak. Yani önce içerideki hareketlenmeler başlayacak.” ifadesini kullandı.

“Acentelerin avans ödemelerini yapmalarını sağlıyoruz”

Maliye ve Hazine bakanlıklarının ve ilgili bakanlıkların Kültür ve Turizm Bakanlığıyla koordineli bir şekilde çalıştığını aktaran Ersoy, ilk etapta vergi ödevinin ötelenmesi maddesinin geçtiğini söyledi. 

Kredi paketi oluşturduklarını aktaran Ersoy, “Otellere avans geri ödeme kredisi diye bir kredi veriyoruz. Bu kredi ile acentelerin yapamadıkları avans ödemelerini yapmalarını sağlıyoruz. 6 aylık bir kredi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’na direk başvuruluyor. 27 Mart ve öncesi, acentelerden bu otellere yapılmış ödemelerin, avansların geri ödenmesine olanak sağlayan bir kredi paketi. İki haftalık bir başvuru süresi var, pazartesi günü başladı. 2 hafta içinde başvuruları toplayacağız hızlı bir şekilde de hayata geçireceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

“Bu yıl için acentelerin TÜRSAB‘a aidat ödemesi gerekmiyor”

Vadesi gelen acil kredilerin 3 aydan aşağı olmamak üzere ötelenmesi ile ilgili bir çalışmanın bulunduğunu, bunun turizm sektörü için 12 aya kadar çıkarılabildiğini anlatan Ersoy, daha birçok önlem paketine eklenen konular olduğunu kaydetti.

Seyahat acentelerini ilgilendiren Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) aidatlarının olduğunu, bununla ilgili 2020’de kanuni bir düzenleme yapılması gerektiğini belirten Ersoy, “Aidatlar alınmayacak bununla ilgili kanun paketini de torba teklif içinde gönderdik her an Meclis’ten çıkabilir. TÜRSAB‘ın da onayıyla yaptık. Bu yıl için seyahat acentelerinin TÜRSAB‘a aidat ödemeleri gerekmiyor.” diye konuştu.

“Yapılacak düzenlemelerle hava trafiği başlayacak”

Ersoy, turizm sektöründeki çalışanların durumlarını da değerlendirdi. “Askıda duran” personelin geçmişte kısa çalışma programına dahil edilemediğini ancak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile yaptıklarını görüşmeler sonunda bir mütalaa yayımlattıklarını aktaran Ersoy, “Artık onlar da yararlanabiliyor. Turizm sektöründe askıdaki personel kısa çalışma programına dahil edilebiliyor. Özellikle turizm işletmelerine buradan duyuruyorum, lütfen askıdaki personeli geri çağırsınlar, işe girişlerini yapsınlar ve kısa çalışma ödeneğinden yararlandırsınlar.” dedi. 

Bakan Ersoy, turizm sektörüne özel, askıdaki personeli kapsayacak şekilde, Kısa Çalışma Ödeneği’ne ek başvuru imkanı getirildiğini söyledi. 

Hava trafiğinin Asya’dan açılacağını düşündüklerini aktaran Ersoy, “Akabinde Rusya ve Rusça konuşan ülkelerden hava trafiğinin hareketleneceğini düşünüyoruz. 

”Açığa alınan biletler pandemiden sonra kullanılabilecek”

Bakan Ersoy, rezervasyon yaptıran, taksit ödeyen ve uçak parası iade edilmeyen vatandaşların sorunlarına yönelik bir çalışma olup olmadığı yönündeki soru üzerine ise şunları kaydetti:

“Dünyada nasıl oluyorsa ülkemizde de öyle oluyor. Sivil havacılık genelgelerinde de yayınlanıyor. Şu anda biletlerini açığa alabiliyorlar, yıl sonuna kadar istedikleri şekilde, hatta pandemi olayı kalktıktan sonra bir yıl içinde istedikleri şekilde de kullanabiliyorlar. Açığa almanın olası fiyat artışlarından etkilenmeme gibi bir avantajı var ama zaten ağırlıklı olarak devlet hava yolu ile taşınan yolcular olduğu için aslında seyahatin iptali değil, ertelenmesi şeklinde bakabilirler.” dedi.

AA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Ticaret Bakanlığı’ndan ceza

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

escort ankara