30 Ocak 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

a

Türkiye karasularında trafik sıkıştı

İngiliz haber ajansı Financial Times, Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken Batı'nın Rus petrolüne getirdiği tavan fiyat sınırlamasından etkilenen Türkiye'de hareketlilik devam ediyor.

İngiliz gazetesi Financial Times, Batı ülkelerinin Rus petrolüne getirdiği tavan fiyat sınırlaması sonrasında Karadeniz’den gelen Rus petrol tankerlerinin Boğazlarda yığıldığını duyurduktan sonra sıcak bir gelişme yaşandı.

Financial Times, Ankara’nın tüm gemilerden yeni sigorta garantisi istediğini yazarken, İngiliz haber ajansı Reuters da bölgedeki hareketliliğin Türk karasularındaki gidişatı etkilediğini yazdı.

İngiliz haber ajansı Reuters’ın “son dakika” ibaresiyle servis ettiği haberde, Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki limanlardan Akdeniz’e gitmek isteyen en az 20 petrol tankerinin Türkiye karasularında beklemek zorunda kaldığı ve sıraya girdiği belirtildi.

Reuters’a konuşan bir kaynak, operatörlerin sigorta yaptırmak için adeta yarıştığını duyurdu.

Batılı hükümetler, Ukrayna işgali nedeniyle Moskova’nın petrol gelirlerini sınırlamak üzere cuma günü Rus petrol ihracatına varil başına 60 dolar tavan fiyat sınırlaması getirmişti. Rusya ise tavan fiyat kararına, küresel enerji piyasalarında istikrarsızlığa yol açacağı gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Bu gelişme sonrasında Batılı tarafların bir garanti sunmaları gerekliliği ortaya çıkmıştı.

Boğazlarda oluşan gecikmeler dolayısıyla Kazakistan’a ait en az 10 petrol tankerinin beklediği de belirtildi.

SİGORTA GÜVENCESİ

Öte yandan, Rusya’ya Ukrayna savaşından ötürü uygulanan yaptırımlar nedeniyle bazı uluslararası sigorta şirketlerinin petrol taşıyan birçok tankerin sigortasını iptal etmesi ve tazminat yükümlülüğüne girmemesi üzerine, Türkiye sigorta güvencesinin teyit edilmesini talep etti.

AA muhabirine açıklama yapan Türk yetkililerin verdiği bilgiye göre, çoğunluğu İngiltere merkezli olan uluslararası sigorta şirketleri, AB yaptırımlarına uymak için Türkiye’nin herhangi bir teminat almadan petrol tankerlerini Boğazdan geçirmesini bekliyor. Sigorta kuruluşları bu şekilde hem yaptırımlara uyma hem de ticari ilişkileri olan gemi sahiplerine karşı sorumluluklarını sürdürebilmeyi planlıyor.

Ancak Rusya’ya uygulanan uluslararası yaptırımlar kapsamında uluslararası sigorta şirketlerinin petrol taşıyan birçok tankerin sigortasının geçerli olmayabileceğini açıklaması belirsizlik yaratıyor.

Nitekim bu sigorta şirketleri, petrol taşıyan birçok tankerin sigortalarını iptal ederek bu gemilerin karıştığı kazalarla ilgili olarak gerek kirliliği temizleme, gerek 3. şahıslara verilecek zararları, gerekse geminin bulunduğu yerden kaldırılma gibi durumlara karşı tazmin sağlamayacağını bildirdi.

Bunun üzerine Türkiye, 1 Aralık 2022 tarihinden itibaren olası kazalarda felaketlere yol açma olasılığı çok yüksek olan ham petrol yükü taşıyan gemilerin Türk Boğazları’ndan geçişleri esnasında sigortalarının halen geçerli ve kapsayıcı olduğunun teyit edilmesini talep etmeye başladı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“İstiklal’deki bomba sosyal medyadan yapıldı”

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

escort ankara