02 Haziran 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Türkiye, yaptırım uygulanan malların Rusya’ya geçişini durdurdu

Reuters’da yer alan habere göre, üst düzey bir ihracat yetkilisi ve bir diplomat, Ukrayna’da bir yıldır devam eden savaşın ve ABD ve Avrupa’nın Ankara’ya harekete geçmesi için baskı yapmasının ardından, Türkiye’nin bu ay Rusya’ya Batı yaptırımlı mal geçişini durdurduğunu söyledi.

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Çetin Tecdelioğlu, Türk hükümetinin 1 Mart’tan itibaren şirketlere yasaklı yabancı malların bir listesini verdiğini ve bunları Rusya’ya aktarmamaları talimatını verdiğini söyledi. “Bu listedeki herhangi bir mal, hangi ülkeden gelirlerse gelsinler Rusya’dan engelleniyor” dedi.

Bir Avrupa Birliği yetkilisi Reuters’e Ankara’nın Avrupa Komisyonu’na malların AB, ABD veya Birleşik Krallık yaptırımları ve ihracat kontrolleri kapsamında olmaları halinde 1 Mart’tan itibaren Rusya’ya gönderilmeyeceğine dair sözlü güvence verdiğini söyledi.

Türkiye ticaret bakanlığı yorum yapmaktan kaçındı.
Batılı ülkeler, geçen yıl Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra Moskova’ya rekor yaptırımlar uyguladı.
Yine de Karadeniz komşusu Türkiye ve diğer dünya ticaret merkezlerinden tedarik kanalları açık kaldı ve bu da Washington’u geçen ay Moskova’nın savaş çabalarında kullanılabilecek kimyasalların, mikroçiplerin ve diğer ürünlerin ihracatı konusunda uyarmasına neden oldu.

NATO üyesi Ankara, savaşın ortasında hem Moskova hem de Kiev ile olan iyi ilişkilerini dengelemeye çalıştı. İlke olarak yaptırımlara karşı çıkıyor, ancak Türkiye’de yaptırımların önüne geçilemeyeceğini ve sevk edilen hiçbir ürünün Rusya ordusu tarafından kullanılamayacağını söyledi.
Tecdelioğlu gazetecilere verdiği demeçte, Batılı hükümetlerden gelen “ciddi uyarılar” dikkate alındığında, bunun Türk ihracatının yarısının ortak bir gümrük birliği kapsamındaki hedefi olan AB ile karşı karşıya gelmekten kaçınmak için bir “fırsat” olduğunu söyledi.
Mart ayından itibaren serbest bölgelerden Rusya’ya yeniden ihracata yönelik bir kısıtlama listesi vardı ve talimat verildi.
Ancak Türkiye’de üretilen mallar, diğer ülkelerden gelen bileşenlerle de olsa Rusya’ya herhangi bir kısıtlama olmaksızın gönderilebileceğini söyledi.Türkiye’nin yeni kısıtlamalarının, Rus ithalatçıları Kazakistan ve başka yerlerde alternatif tedarikçiler arayışına soktuğunu söyledi. “Artık maliyeti umursamıyorlar. Sadece ürünlerini bitirmeye çalışıyorlar” dedi.
Reuters geçen hafta Rus şirketlerinin son haftalarda Batı tarafından yasaklanan binlerce üründen bazıları için yeni taleplerle Kazak ortaklarına akın ettiğini ve iki kaynağın Türkiye’deki yeni kısıtlamalara atıfta bulunduğunu bildirdi.
Reuters’in Aralık ayında ayrıca bildirdiğine göre, 31 Ekim’e kadar olan yedi ayda en az 2,6 milyar dolarlık bilgisayar ve diğer elektronik bileşenler Rusya’ya aktı. Bu ürünlerin en az 777 milyon doları, çipleri Rus silah sistemlerinde bulunan Batılı firmalar tarafından yapıldı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Dış ticaret endeksleri belli oldu

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

escort ankara