19 Nisan 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

“Uludağ” muhalefetin gündeminde

Doğa harikası Uludağ için hazırlanan ve TBMM komisyonunda kabul edilen kanun teklifine yönelik tepkiler devam ediyor. CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, "Peribacaları ve Salda Gölü’nde yapılanları gördük. Şimdi sıra Uludağ’a geldi. İktidar koruma alanı ilan ettiğinde biz 'Eyvah' diyoruz" dedi.

Doğa harikası Uludağ için hazırlanan ve Milli Park olmaktan çıkaran yasa teklifinin TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda kabul edilmesine yönelik tepkiler devam ediyor.

CHP Adana Milletvekili ve jeoloji mühendisi Müzeyyen Şevkin, “AKP her koruma alanı ilanı sonrası, doğanın jeolojik mirası da yok ediliyor. Peribacaları ve Salda Gölü’nde yapılanları gördük. Şimdi sıra Uludağ’a geldi. İktidar koruma alanı ilan ettiğinde biz ‘Eyvah’ diyoruz” dedi.

Şevkin, koruma alanı ilan edilen Kapadokya Peri Bacaları’ndaki yapılaşmaya dikkat çekti. Peribacalarına yol yapıldığını, mağara üzerine bina dikildiğini belirterek, şunları söyledi:

ÖZEL OLARAK İNCELENMELİ VE KORUNMALI

– Doğa harikası, ekolojik oluşum ve jeolojik bir miras olan Salda Gölü’ne çıplak ayakla bile girilmemesi gerekirken ucubeye çevrildi. Uludağ’daki ekosistemin ve döngünün bütünlüğünü koruması gerekiyor. Bu teklif kanunlaşırsa Uludağ’ın büyük bölümü milli park olmaktan çıkarılacak.

– Sulak alanlar yok edilecek, yer altı sularını, nehirleri, ovayı besleyen kaynaklar tükenecek. Dünya mirası olan Uludağ’ı korumak, hepimizin ödevi… Uludağ’daki kaplıcalar, su ve jeotermal kaynaklar, maden yatakları, şelaleler, buzul gölleri ile ilgili de çalışma yapılmalı.

– Burada volfram madeni var ve bu maden dünyada uzay teknolojisinde kullanılıyor. Bursait adı verilen sadece Bursa’da çıkarılan bir maden de var. Bu maden çeşidi de üniversite hocaları tarafından özel olarak incelenmeli ve korunmalı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

BUDO seferleri iptal

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.