24 Mayıs 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

“DİİB belgelerine yeni süre tekrar düşünülmeli”

Avrupa’da yaşanan savaş ve sonrasında gelişen, ekonomik durgunluk, enerji krizi Türk ihracatçısının bazı sektörlerini zora soktu. Konuyla ilgili açıklama yapan URTEB Genel Başkanı Ahmet Özenalp; “Birçok firma dahilde işleme rejimi belgesinde ithalini yaptıkları hammaddeyi ürettiler ama ihracatını yapamadı” dedi.

2021 tarihli dahilde işleme izin belgelerine Ukrayna savaşı nedeni ile bilindiği gibi belge süresinin yarısı kadar ek süre verilmişti. Ancak savaşın şartları bu kez de enerji krizini yarattı. Söz konusu belgelerin süresi de ise ay sonunda yeniden dolacak. Avrupa’da yaşanan kriz nedeniyle ihracat yapamadıklarını belirten sektör temsilcileri, 2023 yılı içinde tekrar ihracat yapabileceklerini bu nedenle de biraz zamana ihtiyaçları olduğunu belirti. Yaşanan bu sıkıntılı durum özellikle ısı sektörü üreticilerini, tesisat sektörüne radyatör, kombi gibi üretim yapanları etkiledi.

ÖZENALP GÜNDEME GETİRDİ

URTEB (Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Birliği) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özenalp, sanayicilerin ürünleri ihraç etmedeki yaşadıkları sıkıntıyı gündeme getirdi. Özenalp, “Bilindiği gibi DİİB süreleri sektör bazında farklı verilmektedir. Örneğin, makinada bir yıl tesisata ürün yapan radyatör kombi v.s üreticileri için bu süre 9 ay, tekstil sektöründe 6 ay gibi .İçinde bulunduğumuz zaman dilimi dünyanın her tarafında her sektörün alım gücünü üretim gücünü etkilemiştir. Bazı firmalar, DİİB (Dahilde İşleme İzin Belgesi) kapsamında verilen ek sürelerinde dolmasına rağmen, ürünlerini yurt dışına gönderemediler. Bu nedenle ürünler sanayicinin elinde, depolarında ihracatı bekliyor.” Dedi.

EK SÜRE ALMAK ZORUNDALAR

Firmaların ellerindeki ürünleri ihraç etmek için bu ay sonuna kadar ürünleri katiye çevirmek ya da ek süre almak zorunda olduklarını belirten Özenalp; “Ancak ek süre alma çabaların, Ticaret Bakanımız nezdinde yeniden gözden geçirilmesi gereklidir” açıklamasını yaptı. Özenalp, “Süre verilmezse ne olur?” sorusuna işe söyle yanıt verdi; “Belge süresi içinde ihracat yapılamazsa ithali yapılan hammaddenin üretilmiş ürün dahil katiye çevrilmesi gerekir. Aksi takdirde cezalar devreye girer.  İthalatının yapılması durumunda üretici bu kez de finansman sıkıntısı yaşar. Bilindiği gibi paraya ulaşmak günümüzde hiç de kolay değil.”

KANUNA GÖRE CEZASI NE?

Özenalp, problemin çözülmediği takdirde cezaların da devreye gireceğini söyleyerek, ilgili kanun maddelerini sıraladı; “DİİB kapsamındaki ihlaller 4458 sayılı Gümrük Kanunun 238’inci maddesinde müeyyideye bağlanmıştır. Süresi içinde ihracatın olmaması durumunda 238/1-a  maddesi  kapsamında gümrüklenmiş  değerinin  iki  katı ceza uygulanır.

Eşya ürün haline gelmiş hali  de dahil  ihracatı yapılamamışsa  238 / 1-c  uygulanır “gümrük gözetiminden mevzuata aykırı olarak çıkarılmamış olduğunun tespiti hâlinde, ithal eşyasının gümrük vergileri ile ilgili rejime ilişkin beyannamenin tescil tarihinden tespitin yapıldığı tarihe kadar geçen süre için 6183 sayılı Kanuna göre tespit edilen gecikme zammı oranında faizin toplamı kadardır ” görüldüğü   gibi  müeyyideler ağırdır.” 

TİCARET BAKANIMIZ ÇÖZÜME KAVUŞTURMALI

Sıkıntının tüm sektörlerden ziyade özellikle panel radyatör, kombi üretimi yapan firmaları kapsadığını kaydeden Özenalp; “Enerji krizi bilinen bir gerçek. Avrupa birliği ülkeleri savaşın halen yıkıcı sonuçlarının etkisi altındalar. Mücbir sebebe dayalı ek süre verilmesi konusunu bakanlığımızın tekrar inceleyip çözüm getireceğini sanıyorum. Bu sayede bizim ihracatçı firmalarımızda daha rekabet edebilir hale geleceklerdir.” Şeklinde konuştu.

Rekabet.net

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Sınırda karbon uygulamasında ihracatçının kafası karışık

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.