20 Temmuz 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

BOSB GÜMRÜKLÜ TIR PARKI’NDA ‘PANDEMİ’ FARKI

BOSB içinde yer alan Bursa Gümrüklü Tır Parkı pandemi süreci başlar başlamaz aldığı tedbirlerle dikkat çekti. Her gün yüzlerce tır şoförünün giriş/çıkış yaptığı ve konakladığı tır parkında bugüne kadar sadece iki yabancı uyruklu şoförde koronavirüs vakası saptandı. BOSB Denetim Kurulu Üyesi Ahmet Özenalp; “sürecin başından itibaren gerekli tüm önlemleri aldık. Tüm kısıtlamalara ve önerilere harfiyen uyduk ve uymaya devam ediyoruz” dedi.

Özge Comba Alkış

Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının görülmeye başladığı günden itibaren önlemleri sıkı bir şekilde almaya başlayan Bursa Gümrüklü Tır Parkı’nda bugüne kadar iki yabancı uyruklu tır şoföründe koronavirüs vakasına rastlandı. Açıklanan kısıtlamalara ve tüm kurallara uyulduğunu belirten Bursa Organize Sanayi Bölgesi (BOSB) Denetim Kurulu Üyesi Ahmet Özenalp hangi önlemlerin alındığını Rekabet.net’e açıkladı.

TÜM SÖZLÜ VE YAZILI UYARILAR YAPILDI

Tesisin görünebilir tüm noktalarına Covid 19’ a karşı alınacak tedbirler ve yapılması gerekenlerle ilgili görsellerin asıldığını belirten BOSB Denetim Kurulu Üyesi Ahmet Özenalp; “Gümrük memurları ve personelimizin kullanması için her ölçüde pudralı ve pudrasız muayene eldivenleri temin edilerek kendilerine dağıtıldı. Lokanta içinde ve dışında bulunan tüm masa ve sandalyeler kaldırıldı. Kapalı yemek sistemine geçildi. Lokantadan 2, kantardan 1 personel yıllık izine çıkarıldı” dedi.

TEK KULLANIMLIK KAŞIK/ÇATAL

Binlerce kişinin ziyaret ettiği, yerli ve yabancı sürücülerin her türlü imkanından yararlandığı ve gümrük memurlarının da bulunduğu tır parkında alınan önlemler bu kadarla sınırlı kalmadı. “Haziran ayında ‘yeni normal’e geçişle birlikte önlemlerimizi gevşetmedik daha da sıkılaştırdık” ifadelerini kullanan Özenalp, sözlerini şöyle sürdürdü; “Kafeteryada bulunan masa ve sandalyeler 1,5 metre mesafe kuralına uygun olarak, kafe içinde ve bahçede konumlandırıldı. Dışarıya konan masaların etrafı beyaz boya ile işaretlendi, böylelikle sosyal mesafeye vurgu yapılmış oldu. Masalardaki tüm aparatlar kaldırıldı. Tek kullanımlık tuzluk, peçete, kaşık ve çatalların kağıt torbalar, servis tabaklarına personellerimiz tarafından konulmaya başlandı. Gümrük memurlarına yeter miktarda maske temini yapıldı. El dezenfektanları yerleştirildi”

MEMUR GİRİŞ KAPISI İPTAL EDİLDİ

Tüm bu önlemlere ek olarak özellikle koronavirüs vakalarının yeniden artış göstermesiyle birlikte tır parkından da önlemler en üst seviyeye çıkarıldı. Gözetim memurlarıyla mükelleflerinin yoğun temasını önlemek adına gözetim memur giriş kapısının iptal edildiğini kaydeden Özenalp; “kapı yerine sürgülü camdan sadece evrak alışverişinin yapıldığı bir ortam oluşturuldu. Tesis ana bina içlerine, veri giriş ve güvenlik konteynerlerine, kafeterya içine, çok belirgin ve dikkat çekici zemin çıkartmaları yapıştırıldı. Tüm paydaşlarımızın göreceği noktalara İçişleri Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu bildiri ve maskesiz girilmez etiketleri asıldı” dedi.

Yeni yayınlanan genelge ile birlikte kafeteryadaki masa ve sandalyelerin tekrar kaldırılarak paket servise geçildiğine dikkat çeken Özenalp; “Tescil memurlarının görev yaptığı konteyner önü de sosyal mesafe kuralları gereği uygun aparatlarla kapatıldı. Ayrıca çalışanlara aralıklarla antikor testi de yapıldı.” dedi.

TAM TEŞEKKÜLLÜ KONTEYNER

Tedbirlerle birlikte tüm ürünlerin tek kullanımlık olarak tedarik edildiğini belirten Özenalp; Tek veri giriş konteynerinde çalışmalarını sürdüren firma nakliye temsilcileri için süratle ikinci bir konteyner çalışmasının başlatıldığını, 2-3 gün içerisinde de tam teşekküllü konteynerin mükelleflerin sosyal mesafelerini koruyacak şekilde dizayn edildiğini söyledi.

TÜM SÜRÜCÜLERE ATEŞ ÖLÇÜMÜ

“Tesis içindeki tüm departmanlar, temas ve bulaşın önlenmesi adına gerek insan yoğunluğu gerekse de bu yoğunluğu tetikleyen ofis malzemelerinin, mesafeli bir şekilde ayrıştırılması sonucunda en optimal duruma getirildi” ifadelerini kullanan Özenalp, tır parkına giriş yapan bütün sürücülere ateş ölçümü yapıldığının altını çizdi.

“SADECE 2 KORONAVİRÜS VAKASI”

Tır parkında alınan önlemler sayesinde pandeminin başladığı günden bugüne kadar sadece 2 yabancı uyruklu tır şoföründe koronavirüs tespit edildiğine vurgu yapan Özenalp; “Pandemi sürecinde toplam 3 defa tüm tesis profesyonel bir ekip tarafından dezenfekte edildi” dedi.

Ayrıca tır parkında tüm bu önlemlere ek olarak kafeterya önüne, açık ve kullanılabilir alanın genişletilmesi için bir sundurma yapılması için de çalışma başlatıldı. Özenalp’in titiz çalışması sonucu kabul edilen projenin de kısa sürede bitirilmesi planlanıyor.

Rekabet.net

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bursa’da ‘Müşküle iğne oyası’ için coğrafi işaret başvurusu yapıldı

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.