16 Nisan 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

BURSA GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ A.Ş’DE YENİLİK ZAMANI

Gümrük ve dış ticaret konularında 40 yılı aşan tecrübesiyle müşterilerinin yanında olan ve sorunlarına çözüm önerisi getiren Bursa Gümrük Müşavirliği (BGM) A.Ş yenilenen konseptiyle çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

BGM A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özenalp, “BGM A.Ş olarak kendi binamızda, personelimizin çalışma alanlarını daha da güzelleştirerek sanayicimizin yanında olmayı sürdüreceğiz. Bilindiği gibi BGM A.Ş 2018 yılında Bursa Organize Sanayi Bölgesinde kendi binasına taşınmıştı.” dedi.

Bursa ve İstanbul Gümrükleri başta olmak üzere tüm gümrüklerde en iyi hizmeti vermeyi hedefleyen BGM A.Ş, alanında uzman kadrosunun titiz çalışmaları sonucunda kazandığı deneyimle sanayici ve iş dünyasına hizmet veriyor.

DAHA KONFORLU VE DAHA MODERN

Müşterilerine kaliteli hizmet verme konusunda olduğu kadar, personelin çalışma ortamının konforunu da düşündüklerini kaydeden BGM A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özenalp; hem gelen misafirleri daha iyi ağırlamak hem de personele daha iyi bir çalışma ortamı hazırlamak amacıyla iç mekânda değişikliğe gittiklerini kaydetti. Yapılan değişiklikle ofisin çalışma mekanları tamamen güneşe açık ve aydınlık bir konsepte dönüştürüldüğünü ifade eden Özenalp; “Pandemi, güneşin, havanın ve ferah bir ortamın ne demek olduğunu hepimize bir kez daha öğretti” dedi.

İTHALAT VE İHRACAT BİR ARADA

Mimar Canan Karahan tarafından düzenlenen ve modern çizgilerle yenilenen BGM A.Ş’de ayrı  dairelerde hizmet veren ithalat ve ihracat birimi artık bir arada hizmet verecek.  Bu kapsamda müşterilerle iletişim daha hızlı sağlanacak ve personel arasındaki iş akışı da daha verimli hale gelecek.

DEV KURULUŞLAR VE UZMAN EKİP

Sanayicinin hemen yanı başında, Bursa Organize Sanayi Bölgesinde, kendi binasında çalışmalarını sürdüren BGM A.Ş, ülkemiz ekonomisine yön veren birçok dev kuruluşla çalışıyor.

Bu kuruluşların dış ticaret operasyonlarını yöneten BGM A.Ş yetkilileri her geçen gün daha da teknik bir hal alan gümrük mevzuatının sorumluluğunu omuzlarında taşıyor. Konusunda uzman olan ekip firmalardan  gelen  her türlü sorunun cevabını anında  vererek dış ticaret operasyonlarını sonuçlandırıyor.

BGM A.Ş HANGİ HİZMETLERİ VERİYOR?

Firmanın verdiği hizmetler oldukça kapsamlı… Gümrükleme, dış ticaret, danışmanlık, mevzuat takip ve bilgilendirme, raporlama, onaylanmış kişi statüsü belgesi alım ve yenileme olarak sıralanıyor.

BGM A.Ş dış ticaret danışmanlığının yanında ihtilaf ve soruşturma, sözleşme, e-ticaret, risk yönetimi ve dış ticaret yönetimi danışmanlığı konusunda da müşterilerine çözüm ortağı oluyor.

GÜMRÜK KAÇAKÇILIĞINDAN SORUŞTURMA GEÇİRMEYİN

Gümrük kanununa göre vergi farkı oluşturan usulsüzlüklerde ağır para cezaları yanında tarife farklılıklarında da Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa göre işlem yapılıyor.  Son zamanlarda özellikle tarife kaçakçılığından birçok firma soruşturma geçiriyor.

ADLİ BİLİRKİLİŞİKTE UZMAN; ÖZENALP

Adli bilirkişi olarak uzun yıllar çalışmanın sonucunda engin bir bilgi birikimine sahip olan Özenalp, gümrük kaçakçılıklarında en önemli unsurun “Tarife Kaçakçılığı” olduğunu belirti. Özenalp; “Sadece eşyanın, cinsi, tonajı, adedi, kıymeti, milliyeti üzerinden kaçakçılık yapılmaz. Her şeyi yasal gibi görünen halbuki gerçek tarifesi farklı verilen bir eşya sizi çok farklı bir yere götürür. İzinden, lisanstan, ek mali yükümlülükten, damping vergileri gibi eşyanın maliyetini yüzde yüz yükselten düzenlemelerden kolayca kaçarsınız.  Bir çok   firmanın aylar sürebilen standardizasyon işlemleri ürün güvenliği (tareks) sisteminin   dışına çıkar, diğer firmalara  göre   haksız  rekabet  yaratırsınız. Özetle literatürde tarife kaçaklığı olarak tanımlanmasa da birçok sonucun sebebi tarifedir” dedi.

ÖZENALP’TEN FİRMALARA TAVSİYE

Eşyanın bilgilerinin çok net olarak müşavire verilmesi gerektiğinin altını çizen Özenalp; “Müşaviri, firma değil, müşavir tarife konusunda ve dış ticaretin diğer ögeleri konusunda   firmayı yönlendirmelidir. Unutulmamalıdır; gümrük işlemlerinde gümrük müşavirliği sadece dış ticaretin her aşamasında bulunmak zorundadır.” şeklinde konuştu.

Firmalara tavsiyelerini de sıralayan Özenalp şunları söyledi; “dış ticaret çalışanlarımızın   yerinde ben olsam, dış ticaret kaçakçılığı kapsamına giren unsurları öğrenir, bu konuyla ilgili neler yapılmalı ve yapılmamalı konusunu yüzeyselde olsa   anlamaya çalışırdım.  Bunu öğrenmeden departmana oturmazdım.  İş verene düşen görev de personelin tam tersi… İş veren de dış ticaret için aldığı personelin gerekli eğitimi aldığından emin olduktan sonra ona sorumluluk vermeli. Kaçakçılık yapmak için organize olmuş kişilerin dışında firmaların büyük çoğunluğunda maalesef çalışan hatasını gördüğümü söylemek isterim”

 “GÜVENİLİRLİK” EN ÖNEMLİ NOKTA

Dış ticaret departmanlarının başarısının ancak iyi bir Gümrük Müşavirliği firması ile çalıştığında olabileceğini sözlerine ekleyen Özenalp; “Bazı firmalar bu konuda çok seçici davranırken bazı firmaların, daha önceden her konuda sabıkası olan firmalarla çalışmayı sürdüklerini görüyoruz.  Halbuki gümrük müşavirliği firması güven duyulan firma olmalıdır. Çünkü bedel çok ağırdır. Mali açıdan altından kalkılamayacak cezaların yanında, yıllarca sürecek adli süreçlerle karşılaşmak bu duruma düşen firmayı güvenilir olmaktan çıkarır” dedi.

Rekabet.net

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bursa Gümrük Müşavirliği A.Ş “Önce Güven” diyor

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.