02 Haziran 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Dış ticaret işlemlerinde engin bir deneyim “gümrük müşavirinin bilirkişi olması”

Dış ticaret ve gümrük işlemlerinde yapılan hatalar, yıllar sonra bile karşınıza “suç” olarak çıkabilir. İşlemlerinizde hata ya da eksik yapmadığınızı düşünseniz bile, fark edilmeden yapılan en ufak bir yanlışlık “gümrük kaçakçısı” olarak yargılanmanıza kadar gidebilir. Konuyla ilgili Rekabet.net’e konuşan Bursa Gümrük Müşavirliği A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı/ Gümrük Kaçakçılıkları Uzmanı Ahmet Özenalp; “Dava dosyaları ders almak isteyene çok önemli bir kaynaktır” dedi.

Özge Alkış (Özel Haber)

Bursa Gümrük Müşavirliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özenalp, 40 yıldan fazla süredir gümrük müşavirliği görevini yürütürken aynı zamanda da gümrük kaçakçılıkları konusunda bilirkişilik yapıyor.

Rekabet.net olarak, dış ticaret sürecinde meydana gelebilecek olaylar silsilesini, sonuçlarını ve bu noktada bilirkişinin görevini Özenalp’e sorduk. Konuyla ilgili detayları açıklayan Özenalp, Gümrük kanununa göre vergi farkı oluşturan usulsüzlüklerde ağır para cezaları, Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa göre ise hürriyeti bağlayıcı cezalar ve ağır para cezaları gibi çeşitli yaptırımlar bulunduğunu söyledi.

“Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır”

Yaklaşık 40 yıldır incelediği binlerce dava dosyasında yapılan hataların yıllar sonra bile firmalara geri dönebileceğini belirten Özenalp, bilirkişilikle firmaların elde ettiği kazanımları şöyle sıraladı; “Dava dosyaları ders almak isteyene çok önemli bir kaynaktır. Dış ticarette dava sürecine girmiş konuların her biri bir vakadır. Bizleri nelerin sorumlu kıldığını dava dosyalarında örnekleriyle çokça görürüz. Çünkü Ünlü romancı Peyami Sefa diyor ki “Tecrübe, yaşlanarak değil, yaşayarak kazanılır ve zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır.”

Dış Ticarette Her Adım Çok Önemli

Dış ticaret sürecinde, bir malın ilgili ülkeden çıkışından varış ülkesine gidene kadar birçok aşamadan geçtiğinin altını çizen Özenalp, “incelediğim dosyalardan yola çıkarak, birçok farklı örnekle karşılaşıyorum. Dış ticaret sürecinde, gümrük müşavirinden tutun da dış ticaret personeline hatta firma ortaklarına kadar herkes sorumlu” dedi.

Dış Ticaret Sürecinde Kimler Sorumlu?

Dava dosyalarından gördüklerine göre, dış ticaret sürecinde, sürece dahil olan herkesin sorumlu olduğunu söyleyen Özenalp, bu durumu verdiği kısa ve öz bir örnekle açıkladı; “Bir firma düşünelim dış ticaret personeli var ama ticaret sicilde iç yönerge ile yetkilendirilme yapılmamış. O şahsın yapmış olduğu her türlü dış ticaret usulsüzlüğü firmanın sahiplerini ya da ortaklarını bağlar. Bu sebeple biz birlikte çalıştığımız firmaların ticaret sicillerini inceleriz, iç yönerge ile görevlerini belirleriz ancak ondan sonra firma yetkilileri TTK ( 6102 ) açısından korunurlar aksi taksirde atılan her imza direk şirket ortaklarını bağlayacaktır.”

Özenalp’ten Şirketlere “İtibar Yönetimi” Uyarısı

Şirketler hukukunda kimin, kimi, nasıl temsil edeceğinin önemine vurgu yapan Özenalp,  “özellikle tüzel kişiliklerde şirketi temsilen imza atacak yetkililerin mutlaka imza sirkülerinde yetkilerinin belirtilip karar altına alınması gereklidir. Aksi takdirde imza atanın sorumluluğu, şirketin yönetimini bağlayacaktır. Böyle bir neden, haklarında dava açılan tüzel kişilik ve ortaklarının direk itibarını etkileyecektir. Çünkü yargı süreci uzun, meşakkatli ve üzücü bir süreçtir. Bu durum ise tüzel kişiliğin yıllar içinde yapmış olduğu itibar birikimini yok edecektir” ifadelerini kullandı.

BGM A.Ş’ den Şirketlere Stratejik Destek

Bursa Gümrük Müşavirliği A.Ş olarak, firmalara dış ticaret süreçlerinde danışmanlık desteği verdiklerini belirten Özenalp, bu işi yapanlardan ayrı olarak bilirkişilik hizmetini verdiklerini de kaydetti. Bu kapsamda, “Gümrük idareleri ile olan anlaşmazlıkların itiraz ve dava süreçleri dahil firmaların muhatap oldukları adli ve idari kovuşturmalarda danışmanlık desteği sağlıyoruz” ifadelerini kullanan Özenalp, bu destekler, “Belge incelenmesi, yanıt/savunma/dilekçe hazırlanması ve görüşmelere katılma hizmetlerini kapsamaktadır. Gümrük cezalarına karşı izlenecek alternatif yol olan gümrük uzlaşma sürecinde, uzlaşma görüşmelerine katılma hizmeti dahil olmak üzere şirket ve şahıslara stratejik destek sağlanmaktadır” dedi.

Rekabet.net

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Demir-çelik ürünlerindeki gümrük vergisinin yürürlük tarihi ertelendi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

escort ankara