03 Mart 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Dünya Gümrük Günü’nde Özenalp’ten çağrı

Dünya Gümrük Örgütü’ne (DGÖ) üye ülkelerce her yıl 26 Ocak günü kutlanan Dünya Gümrük Günü çerçevesinde, Bursa Gümrük Müşavirliği Derneği Kurucu Başkanı Ahmet Özenalp ile bir araya geldik. Dünya Gümrük Günü’nde sektöre ilişkin önemli açıklamalar yapan Özenalp, bu kez Gümrük Müşavirleri ile ilgili onların kuruluşu olan gümrük müşaviri derneklerini gündeme taşıdı.

Özge Alkış

26 Ocak Dünya Gümrük Günü, özellikle Türkiye’de kutlamadan daha çok sektöre yönelik farkındalık oluşturma ve sektör temsilcilerinin yine sektöre ilişkin görüş ve taleplerini dile getirdiği bir gün olarak karşımıza çıkıyor.

Her yıl olduğu gibi konuya ilişkin temel sorunların yanında, ince ayrıntıları gündeme getiren, 40 yıldan fazla Gümrük Müşavirliği görevini sürdüren aynı zamanda Bursa Gümrük Müşavirleri Derneği’nin Kurucu Başkanı olan Ahmet Özenalp yine dikkat çekici bir konuyla karşımızda…

Söyleşiye Özenalp,

“Eğer bir meslekte insanlar hatalarından dolayı bedel ödemiyorsa o meslek gurubu küflenir “ sözüyle başlıyor.

İşte Özenalp ile gerçekleştirdiğimiz söyleşi…

“Hiçbir şey kurulduğu zamanlardaki gibi kalmamalıdır”

-Bu sene Dünya Gümrük Günü’nde hangi konuyu gündeme getiriyorsunuz?

“Her yıl Dünya Gümrük Günü üzerine birçok şey yazılır, söylenir. Ben bu sene Gümrük Müşavirleri ile ilgili onların kuruluşu olan gümrük müşaviri dernekleri ile ilgili yapmaya uygun buldum. Günümüzde sivil toplum kuruluşlarının düzenlemeleri Dernekler Kanunu ve bu konuda çıkarılan yönetmenlikler vasıtasıyla yapılmaktadır. Hiçbir şey kurulduğu zamanlardaki gibi kalmamalıdır. Bizim derneklerimiz her ne kadar kuruluş yetkisini Gümrük kanunundan almış olsa da sonuçta dernektir ve tüzükleri vardır.”

-Dünya Gümrük Günü’nde çağrınız nedir?

“Benim dünya gümrük gününde çağrım, derneklerimizin oda yasası çıkacak diye ihmal ettiğimiz tüzüklerimizin güncellemesinin yapılmasıdır. Derneklerimiz netice itibariyle mesleki olarak gümrük müşaviri iş insanlarımızın çalışma yerleridir. Yüzbinlerce insanın dolaylı olarak ekmek kapısıdır.”

“UZUN DÖNEM YÖNETİMLERİ KAN KAYBI SEBEBİ”

-Tüzük konusu neden bu kadar önemli?

“Gümrük müşavirleri dernekleri oda olmaya endekslendiği için, ha bu sene çıkıyor ha bir dahaki sene çıkıyor beklentisinden, tüzüklerimizi maalesef işlevli hale getiremedik. Bu konuda kimseyi suçlamıyorum aynı süreci benimde içinde bulunduğum yönetimlerde maalesef yaşadık. Uzun dönem yönetimleri, derneklerimizde maalesef kan kaybı yaşanmasına sebep oluyor. Bu nedenle dönem sınırlaması gelmelidir. Bunu da yapacak olan mevcut yönetimlerdir. Tüzükde kaç dönem seçileceği belirlenmelidir. Sadece dönem sayısı değil, yönetime gireceklerin gümrük müşavirliği mesleğini belirli bir yıl yapmış olma şartı da getirilirse daha da şık olabilir. Bunun gibi mevcut 5 derneğimizin kuracağı komisyonda görüşülerek denetim, danışma kurulları daha işlevli hale getirilmelidir.”

“Dernekler konuyu dikkate almalı”

-Tüzüklerin güncellenmesi konusunda sizin öneriniz nedir?

“Ülkemizde bulunan TUSİAD, BUSİAD daha nice saygın sivil toplum kuruluşlarını incelediğimizde, Yönetim kurullarında görev alma usulü bir esasa bağlanmıştır. Bu konuda ben üyesi bulunduğum BUSİAD (Bursa Sanayici ve İş İnsanları Derneği)’ı da incelediğimde seçilebilme şartlarının 2 dönemi kapsadığını gördüm. Bu nedenle Gümrük Müşavirleri Dernekleri, tüzüklerini güncelleyerek, mutlaka kendi bünyelerine uygun bir dönem şartı koymalıdırlar.”

GÖREVE GELECEKLERİN DİKKATİNE

Ayrıca Özenalp, söyleşimizin sonunda şu açıklamayı de ekledi; “Ocak ayları bizim derneklerimizin seçim ayları olup bu konularını mevcut yapılacak seçimlerde görev alacak meslektaşlarım için ifade etmediğimi belirtmek isterim. Burada amacım, seçimleri yapılan yeni göreve gelecek olan Gümrük Müşavirleri yönetimlerinin bu konuyu gündeme almalarıdır. Bu vesile ile tüm Gümrük Müşaviri ve yardımcısı meslektaşlarımın, gümrük camiasının Dünya Gümrük Gününü kutlarım.”

Rekabet.net

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

ÖZENALP’İN “EĞİTİMDEN İSTİHDAMA” PROJESİNE TAM DESTEK

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.