30 Mayıs 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

FED Tutanakları Sonrası Piyasalar Karıştı

Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü 27-28 Temmuz tarihli FED Federal Açık Piyasa İşlemleri Komitesi (FOMC) yani faiz kararı toplantı tutanakları yayınlandı. Yayınlandı yayınlanmasına da piyasaları da bir hayli karıştırdı.

Peki tutanaklarda ne vardı, piyasalar neden tedirgin oldu?

Aslında FED tutanaklarında sürpriz bir kararla karşılaşmadık. Fakat FED üyelerinin son toplantıda uzunca bir süredir gündemde olan varlık alımı azaltımı (tapering) konusunu daha güçlü bir biçimde dillendirip desteklediklerini ve hemen hemen tüm üyelerin tapering sürecine başlanması konusunda hemfikir olduklarını anladık. Anlaşılan o ki tutanaklar konusunda üyeler Eylül veya Aralık ayında ya da en geç 2022 yılı başlarında varlık alımlarının azaltılmasına başlanmasını arzu ediyor. Bu kapsamda varlık alımlarının ne zaman ve hangi oranda azaltılacağı konusunda bir görüş birliği olmadığı söylenebilir. Gözler şimdi bu hafta 27 Ağustos Cuma günü Jackson Hole toplantısında konuşma yapacak olan FED başkanı Powell’a çevrilmiş durumda. Powell tapering konusunda ne gibi açıklamalar yapacak bu piyasalar için bir hayli önemli olacak. Bu Cuma piyasalarda volatilitede artış görülebilir.

Tabi şu sorunun cevabı da hayli önemli kanımca, ne oldu da ABD’de de tapering sesleri yeniden yükselmeye başladı?

Hatırlayacağımız üzere ABD Temmuz enflasyon verisi- ki özellikle ÜFE- beklentilerin üzerinde gelince FED üyelerinde enflasyonda artışın devam ettiği ve belirli bir süre daha yüksek kalacağı yönünde bir inanç daha da güçlenmeye başladı. Tabi bildiğimiz gibi FED’in bu aralar asıl ilgilendiği veri enflasyondan daha ziyade istihdam. Temmuz ayı istihdam da beklentilerin oldukça üzerinde gelmişti. Yani tam da FED’in istediği gibi işgücü piyasasının toparlanıyor. Kanımca FED tapering konusunda net sözlü yönlendirme ve adımı en erken 3 Eylül Cuma günü açıklanacak olan Ağustos ayı istihdam ve işsizlik rakamlarından sonra yapacaktır. Eğer Ağustos ayı ABD tarım dışı istihdam verisi beklentilerin çok üzerinde gelirse 21-22 Eylül FED faiz toplantısında tapering sürecine dair daha açık sözlü yönlendirme ve hatta varlık alımı azaltımı başlayabilir. Ben Beklenti üstü bir istihdam verisi sonrasında Eylül ayında varlık alımlarının azaltılmaya başlanmasından ziyade açık bir sözlü yönlendirmenin gelebileceğini ve sonraki aylarda da varlık alımı azaltılma sürecinin başlayacağını düşünüyorum.

Gelelim asıl önemli soruya, tutanaklar piyasaları nasıl etkiledi?

Tutanaklar sonrası başlayan tapering tartışmaları ile bir süredir güçlü seyreden dolar endeksinde güçlenme daha da kuvvetlendi. Dolar endeksi 93,7’lik değeri ile geçtiğimiz Kasım’dan bu yana en yüksek değerine ulaştı. Dolar endeksine nazaran ABD 10 yıllıklarında güçlü bir yukarı yönlü hareket göremedik. Kanımca özellikle son hafta Delta varyantı ile artan vaka sayıları ve ekonomilerde yeniden kapanma tartışmaları ABD 10 yıllık faizlerini baskılamaya devam ediyor.

Peki tutanaklar Türkiye ekonomisini nasıl etkiledi?

Tutanakların yayınlanmasının ardından dolar endeksindeki güçlenme ile bizde de TCMB faiz kararı sonrası yatay ve sakin seyreden dolar/TL kurunu yükselterek o çok kritik direnç seviyesi olan 8.50’nin üzerine çekti. Bu noktada şu an 8.50’li seviyelerde işlem gören kur için 8.60 bir hayli önemli direnç noktası. Bu seviye üstünde 8.74’ün geçilmesi yükselişlere hız verebilir. Bu konjonktürde kurda kalıcı düşüş neredeyse imkânsız diyebiliriz. Geçen haftadaki yazımda da dile getirdiğim gibi 3 Eylül ve 21-23 Eylül tarihlerinde dolar/TL’deki volatilitedeki artışla yükselişin hız kazanma ihtimali bir hayli yüksek.

Tutanaklar küresel borsalara olduğu kadar TCMB kararı sonrası yükselişe geçen BİST-100’e de satış getirdi. Bu noktada tapering süreci ve tartışmalarının ve ayrıca dünyada artan vaka sayılarının BİST-100’ü baskılamaya devam edeceğini düşünüyorum. Özellikle de ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde de dolar endeksine paralel bir artış başlarsa borsa ve altındaki düşüşler hız kazanabilir. BİST-100’de kısa vadede 1465 üstü fiyatlamalar görülmediği sürece satış baskısının devam edeceği kanaatindeyim. Bu hafta 1425 BİST-100 için zarar kes seviyesi olarak değerlendirilebilir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

33. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı yapıldı

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.