31 Mart 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Gümrük Yönetmeliği’nde Değişiklik!

Ticaret Bakanlığı Gümrük Yönetmeliğinde önemli değişikliler yaptı. Yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlandı.

Bugün tarihli Resmi Gazete’de GÜMRÜK YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK yayımlandı. Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede şu maddelerde değişiklik yapıldı. 

Değişiklikte önemli noktalar:

  • OKSB (Onaylanmış Kişi Statü Belgesi) ile ilgili başvuruda YGM (Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri) ile sözleşme yapıldığı tarihten 1 yıl içinde (eski hali 1 ay idi) 30 işçi çalıştırma şartı getirildi
  • 38. Madde’nin 2. Ve 3. Fıkrası değiştirilerek menşe şahadetnamelerinin beyanname tescil tarihinden itibaren 6 ay içinde sunulması halinde vergilerin geri verileceği hüküm altına alındı.
  • 94. Madde’de yapılan değişiklik ile vekalet verilen kişilerin ambar çıkışı yapabileceği hükmü getirildi. (Tebliğ tarihinden 2 ay sonra yürürlüğe girecek.)
  • 115. Madde’de yapılan değişiklik ile faturalarda GTİP yazılması yerine eşya tanımı yazılması ibaresi konuldu. 
  • 196. Maddeye eklenen d fıkrası ile gümrük laboratuvarları dışındaki tahlil raporlarının da 1 yıl emsal kabul edileceği hüküm altına alındı.
  • 444. Maddeye d) Türkiye Gümrük Bölgesinden yolcu beraberinde geçici olarak çıkarılacak ve geri getirilecek numune, sergi ve fuar eşyasının beyanı, Yolcu Beraberi Numune, Sergi ve Fuar Eşyası Beyan Formu ile yapılabilir.”   bendi eklendi.
  • 500. Madde’de geri verme yetkisi 500.000 TL’ye kadar gümrük idaresi , 5.000.000 TL’ye kadar bölge müdürlüğü , 5.000.000 TL üstü bakanlık şeklinde güncellendi.  
  • 502. Madde’de yapılan değişiklik ile geri verme başvurularının elektronik ortamda yapılacağı hüküm altına alındı. (Tebliğ tarihinden 2 ay sonra yürürlüğe girecek.)
  • 505. Madde’de yapılan değişiklik ile geri verilmesine karar verilen gümrük vergilerinin vergi dairesine bildirileceği hükmü getirildi.

Rekabet.net

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Maske üreticisi ve ihracatçısı bir ülkeyiz”

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

escort ankara