02 Haziran 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Gümrük Yönetmeliği’nde Değişiklik, BGM A.Ş ne diyor?

3 Mayıs 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile Gümrük Yönetmeliği’nde önemli değişiklikler yapıldı. Değişiklikleri Bursa Gümrük Müşavirliği A.Ş’den, Gümrük Müşaviri Engül Yavuzarslan Rekabet.net’e yorumladı.

Yavuzarslan yapılan değişiklikleri şu başlıklar altında özetledi;

  • OKS BAŞVURUSU ADLİ SİCİL KAYITLARI: OKS başvurusunda adli sicillerine ilişkin şartlarında düzenleme yapıldı.
  • MENŞE ŞAHADETNAMESİ ARANILMASI: 38. maddede yapılan değişiklikle; “Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyesi olmayan ülkeler için öngörülen gümrük vergisi oranının Diğer Ülkeler sütununda gösterilen gümrük vergisi oranından daha yüksek bir oranda belirlenmiş olması halinde, eşyanın DTÖ üyesi ülke menşeli olduğunu tevsik etmek üzere menşe şahadetnamesi ibraz edilmesi zorunlu hale geldi.
  • NİHAİ KULLANIM: 207. maddede yapılan değişiklikle; nihai kullanım izin belgesinde öngörülen sürenin sona ermesinden itibaren otuz gün içinde izni veren gümrük idaresine herhangi bir müracaatta bulunulmaması halinde eşyaya ilişkin indirimli veya sıfır vergi oranı uygulanması nedeniyle alınmamış olan fark vergiler tahsil edilecek.
  • MALİ SORUMLU KİŞİ: İhracat ve ithalat beyannamelerindeki Mali sorumlu kişi başlıklı 9’lu kutunun doldurulması kullanıcılar açısından ihtiyari hale geldi.
  • BEYANNAMENİN 54 NOLU KUTUSU: İhracat ve ithalat beyannamelerindeki Yer ve tarih, beyan sahibi veya temsilcisinin adı ve imzası başlıklı 54’lü kutusunda beyanda bulunacak kişinin veya temsilcisinin adı soyadı ve imzası ile birlikte beyanın verildiği yer ve tarih yazılacak.
  • EK 80: Gümrük Yönetmeliğinin Antrepo Açma ve İşletme Koşulları ile Aranan Belgeler başlıklı EK 80 ininde düzenleme yapıldı. Akaryakıtın, antrepo tanklarından gemilere, gemilerden de antrepo tanklarına tahliyesi için antreponun iskele veya platforma bağlı boru hattının olması şartı kapanmış akaryakıt antrepolarının, yeniden akaryakıt antreposu olarak faaliyete geçiş durumlarında aranmayacak.
  • EK 82 : 241 usulsüzlük cezası uygulanacak durumlarla ilgili EK 82 sinde de düzenlemeler yapıldı. Ek-14’te ihtiyari olduğu belirtilen alanlar için usulsüzlük cezası uygulanmayacak.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bazı gümrük uygulamalarında düzenlemeye gidildi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

escort ankara