30 Mayıs 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

GÜMRÜKLERDE ‘’ÇİFTE CEZA DÖNEMİ’’

Dış ticaretin kesintisiz olarak gerçekleşmesinde yükün büyük bir kısmını omuzlayan gümrük müşavirleri, son dönemlerde “Çifte Cezalara” maruz kalmaya başladı. Kanunların aynı, ancak uygulayıcıların farklı olduğunu söyleyen gümrük müşavirleri, gümrük idaresi tarafından kesilen bu “fazladan cezaların” kanunlara aykırı olduğunu savundu.

Özge Comba Alkış (Özel Haber)

Türkiye’nin dış ticaret işlemlerinin sorunsuz ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesinde en önemli basamak olan gümrük müşavirliği sistemi, bu doğrultuda var gücüyle çalışmalarını sürdürüyor. Bu işlemlerin sac ayağını oluşturan ithalatçı ya da ihracatçı firmalar ile gümrük müşavirliği firmaları tüm fedakarlıklarına rağmen ceza kesilen taraf oluyor.

1 YERİNE 3 CEZA

Rekabet.net’e ulaşan gümrük müşavirleri özellikle son dönemde gümrük idaresi tarafından haksız yere cezalar kesildiğini kaydetti. İnternet sitemize ulaşan birçok gümrük müşaviri şöyle konuştu; “Bu zamana kadar ceza gerektiren ve vergi kaybı doğuran bir olayda tek bir ek tahakkuk ve ceza kararı düzenleniyorken; son zamanlarda aynı olay için 2, bazen de 3 farklı ek tahakkuk ve ceza kararı düzenlendiğini görüyoruz. Bu cezalarda genelde idari para cezası ve usulsüzlük cezası olarak gerçekleşiyor.  Halbuki Gümrük Kanunu aynı kanun ancak uygulayıcılar farklı. Kanun dilini anlamaz ve kendimize göre yorumlarsak bir koyundan 2 post hatta 3 post çıkarmaya kalkmış oluruz.”

“MAHKEMELERİN İŞ YÜKÜ ARTIYOR”

Ayrıca verilen bu cezalarla mahkemelerin gereksiz iş yükü ile karşı karşıya bırakıldığını belirten gümrük müşavirleri; “ileriye koşmaya çalışan sanayicimizin, ihracatçımızın ve en önemli danışmanları olarak kamu görevi yerine getiren gümrük müşavirliği firmalarımızın ayağına kurşun sıkılıyor” şeklinde konuştu.

GÜMRÜK KANUNU NE DİYOR?

 Konuyla ilgili Gümrük Kanunu’nun 229. Maddesinin 2. Fıkrası şöyle diyor; “’Gümrük müşavirliğinin bir tüzel kişilik olması halinde, gümrük beyannamesi veya beyanname kabul edilen diğer belgeler üzerine imzasını atmış olanların vergi kaybına neden olan durumu bildiği veya bilmesi gerektiği hallerde, bunlar gümrük idaresine karşı bağlı bulundukları tüzel kişilikle birlikte müteselsilen sorumlu olurlar. Bu hallerde, ilgili gümrük müşavirinin kişisel cezai sorumluluğu saklı kalmak kaydıyla, işlemi yapan kişi ile birlikte tüzel kişilik de gümrük idaresince alınan vergiler ve verilen para cezaları yönünden müteselsilen sorumludur.

Kanun maddesinin oldukça açık olduğunu kaydeden gümrük müşavirleri; “vergi kaybı doğuran bir olayda vergi kaybının olup olmadığı hususu bile netlik kazanmadan hem ithalat ya da ihracat yapan firmaya hem de gümrük müşavirliği firmasına hatta bazı gümrük idarelerinde gümrük müşavirine aynı tutarda ek tahakkuk ve ceza kararı düzenlenmektedir. Dolaylı temsilde müteselsil sorumluluğun şartları 2Seri No’lu Tahsilat tebliğinde açıklanmıştır. Bu şartların sağlanıp sağlanmadığı araştırılmadan müteselsil sorumluluk nedeni ile ceza düzenlenmesi hakkaniyete uygun değildir, hukuk devleti olma ilkesine aykırıdır” ifadelerini kullandı.

HUKUK TERAZİSİNDE TARTILSIN

Gümrük cezalarının hukuk terazisinde tartılmadan düzenlenemeyeceği bir sistemin kurulmasının şart olduğunu kaydeden yetkililer, aksi halde mahkemelerimiz dava dosyalarından önünü göremeyecekler. İhracatımızın artması, cari açığın azalması ve millet olarak muasır medeniyetler seviyesine erişebilmemiz için dış ticaret tarafları önünü görebilmelidir” açıklamasını yaptı.

Rekabet.net

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Gümrük Müşavirliği sınavı ne zaman?

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.