04 Aralık 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Gümrükte 400 maymun kafatası ele geçirildi

Paris'teki Charles de Gaulle Havalimanı'ndaki gümrük yetkilileri, geçen yıl yedi ay içinde koruma altındaki maymun türlerine ait yaklaşık 400 kafatası ele geçirdiklerini söyledi.

Fransa’nın başkentinin en büyük havaalanındaki gümrük görevlileri Perşembe günü yaptığı açıklamada, Mayıs’tan Aralık 2022’ye kadar çoğunluğu Kamerun’dan gelen ve ABD’deki alıcılara gönderilen primat kafataslarını içeren 392 posta paketini ele geçirdiklerini söyledi.

Ayrıca diğer türlere ait kafatasları veya kemiklerin bulunduğu yüzlerce pakete daha el konuldu. Gümrük, ele geçirilen eşyaların hiçbirinin koruma altındaki türlerin satışına yönelik herhangi bir yasal izin içermediğini söyledi.

Havaalanı gümrük şefi Gilbert Beltran, koruma altındaki türlere ait yüzlerce kafatası, çene ve boynuzu sergilerken gazetecilere verdiği demeçte, “Korunan türlerin ticareti, uyuşturucu, silah ve insan kaçakçılığından sonra en kazançlı ticaretlerden biridir .”

Beltran, bu “iğrenç” işin yılda 8 milyar ila 20 milyar avro (8,5 milyar ila 21,3 milyar dolar) gelir elde ettiğini söyledi.

Haberlere göre, kafatasları muhtemelen ABD’deki koleksiyonculara ve avcılık kulüplerine gönderilecek ve burada kafatasları hediye veya ödül olarak sunulacak.

Bazı paketlerde ayrıca bütün halinde hayvanlar ya da elleri olan kollar da bulunuyordu.

Gümrük yetkilileri maymun kafatası ticaretinden ilk kez Mayıs 2022’de Afrika’dan gönderilen yedi kafatasını keşfettiklerinde haberdar oldular.

Aramalarını yoğunlaştırdılar ve çoğunlukla makakları, babunları, mandrilleri içeren cercopithecoid familyasından ve şempanzelerden düzinelerce tane daha buldular.

Hayvan kaçakçılığında gümrük uzmanı olan Fabrice Gayet, primatların genellikle et için avlandığını söyledi. “Kafatalarının satışı devam eden bir iştir” dedi.

Küçük primatların kafataslarının tanesinin 30 ila 50 avro (32 ila 53 dolar), daha büyüklerinin 400 ila 500 avro (426 ila 532 dolar) ve şempanze kafataslarının ise 1.000 avroya (1.065 dolar) kadar satıldığını söyledi.

Su samuru, büyük kediler, kertenkeleler ve yırtıcı kuşlar da dahil olmak üzere diğer türlerin kalıntılarında da gelişen bir iş var.

Kafatasları bilimsel değerlendirme için Fransa’nın güneyindeki Aix-en-Provence’taki Doğa Tarihi Müzesi’ne teslim edilecek.

Müzenin maymun uzmanı Profesör Sabrina Krief, “En yakın akrabalarımız olan maymunların ve büyük maymunların yok edildiğini ve yağmur ormanlarının, aşırı olduğu kadar aptalca bir iş uğruna nesli tükenmekte olan biyoçeşitliliğinden yoksun bırakıldığını düşününce şaşkına döndüm” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Mobil Gümrükleme Noktası” hizmete açıldı

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.