04 Şubat 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

a

KAPIKULE SINIR KAPISI RSS UYGULAMASI SORU ÖNERGESİNE KONU EDİLDİ

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Kapıkule sınır kapısında uygulamaya konulan Randevulu Sanal Sıra Sistemi'nde yaşanan sorunları Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'a soru önergesiyle iletti. Gök; “Yeni geliştirilen bir uygulamanın Kapıkule Sınır Kapısı gibi geçiş yoğunluğunun en yüksek olduğu noktada hayata geçirilmesi yeni sistemin bütün olumsuzluklarının dış ticarete yansımasına yol açmıştır” ifadelerini kullandı.

Ticaret Bakanlığı tarafından Kapıkule Gümrük Kapısı’nda başlatılan Randevulu Sanal Sıra Sistemi(RSS)’yle, gümrüklerde oluşan yoğunluğun azaltılması amaçlanmıştı.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, uygulamanın işlevini yerine getiremediğini belirterek konuyu Meclis’e taşıdı.

 Gök; “Türkiye dış ticaretinin yarısından fazlasını Avrupa ile yapmakta, kara yoluyla gerçekleştirilen mal çıkışlarının çoğunluğu Kapıkule Sınır Kapısından geçmektedir. Yıllardır Kapıkule Sınır Kapısının kapasitesinin artırılması için yürütülen çalışmalar istenen sonucu vermemekte, zaman zaman Kapıkule’den Edirne şehir merkezine varan tır kuyrukları oluşmaktadır” ifadelerini kullandı.

 “SIRA ALMAYANLAR ÖNE GEÇİYOR”

 İhracat ve transit yükü taşıyan veya bireysel sürücülerin sınırdan hızla geçmesi amacıyla uygulanmaya başlanan RSS ile önceden alınan randevu günü ve saatinde sınır kapısında sıra beklenmeden geçiş yapılmasının planlandığını hatırlatan Gök;  “Uygulamanın hayata geçmesinin ardından Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası(YYS) sahibi ve yaş sebze meyve taşıyan tırlara öncelik tanınmış, YYS sahibi olmayan ve kuru yük taşıyan firmalar bu durumdan rahatsız olmuşlardır” dedi.

 “YABANCI ARAÇLARA KOD GÖNDERİLEMİYOR”

 Gök açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

 “Algoritması tam olarak anlaşılamayan sistem planlandığı üzere randevu düzenlemesi yapmamakta, RSS’den sıra almamış araçlar sınır kapısında 48 saattir bekleyen tırların önüne geçebilmektedir. RSS’den randevu aldığı halde 72 saati bulan süreler sıra bekleyen araçlar bulunmakta, yabancı plakalı araçların Türkiye’de yerleşik olmayan operatörlere bağlı cep telefonlarına RSS karekodu gönderilememektedir. 

RSS uygulaması beklenenin aksine başarısız bir girişim haline gelmiş, Kapıkule’de kronikleşmiş sorunları çözememiştir. Yeni geliştirilen bir uygulamanın Kapıkule Sınır Kapısı gibi geçiş yoğunluğunun en yüksek olduğu noktada hayata geçirilmesi yeni sistemin bütün olumsuzluklarının dış ticarete yansımasına yol açmıştır. Uygulamadaki yanlışlık ve eksikliklerin ivedilikle giderilmesi ya da sistemin araç yoğunluğunun daha düşük olduğu sınır kapılarında deneyimlenerek sonrasında bütün sınır kapılarında kullanılmaya başlanması özellikle ticari firmalarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için büyük önem taşımaktadır.”

Gök, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a yanıtlaması talebiyle şu soruları yönlendirdi; 

  1. Yeni geliştirilen ve eksiklikleri tam olarak giderilememiş olan RSS uygulamasının pilot uygulama yapılmadan dış ticaretimizin en yoğun olduğu Kapıkule Sınır Kapısında kullanılmaya başlanmasının sebepleri nelerdir?
  2. RSS uygulamasının başladığı tarihten itibaren sistemi kullanarak randevu alan araçların sayısını açıklar mısınız?
  3. RSS uygulamasından randevu almış olmasına rağmen geçiş için sınır kapısında 24 saat ve daha uzun süre beklemek zorunda kalmış bireysel ve ticari araçların sayılarını açıklar mısınız?
  4. RSS uygulamasından randevu almadığı halde Kapıkule Sınır Kapısında sıra bekleyen araçların önüne geçerek geçiş yapan araçların sayısını açıklar mısınız?
  5. RSS uygulamasına geçildikten sonra Kapıkule Sınır Kapısının geçiş kapasitesinde gerçekleşen değişimleri açıklar mısınız?
  6. RSS uygulamasının sağlıklı bir hizmet sağlaması için sistemin algoritmasının ve önceliklerinin düzenlenerek çalışma mekanizmasının özellikle Kapıkule Sınır Kapısını kullanan ticari firmalar ile paylaşılması düşünülmekte midir?
  7. RSS sisteminin sorunlarının giderilerek sınır kapılarımızdan hızlı geçişlerin başlayacağı tarihi açıklar mısınız?

Rekabet.net

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Hatay’daki orman yangını yerleşim yerlerine sıçradı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

escort ankara