24 Haziran 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

SAĞLIKLI KALABİLMEK

Beslenme, barınma, ısınma önemli sorun olarak gündeme gelecek gibi görünüyor. İşsizlik ve ekonomik sıkıntı beraberinde bu sorunları da getirecek gibi. Bütün bunların üzerine başka enfeksiyonların gelmesini engellemek için bazı önerilerde bulunmak istedim

Covid-19 günlük hayatımızın bir parçası oldu, aslında davetsiz misafirdi ancak yerleşmeye başladı. Türkiye gibi tüm dünyada da etkisi artarak sürüyor. Can alıyor sekel bırakıyor. Henüz tedavi için kesin bir yol bulunamadı. Bu aşamada yapılacak en önemli şey kendini ve başkalarını korumak. Maske takmak ve mesafeli durmak en önemli çözüm olarak görünüyor.

İşin bir başka boyutu da yaklaşan kış mevsimi. Beslenme, barınma, ısınma önemli sorun olarak gündeme gelecek gibi görünüyor. İşsizlik ve ekonomik sıkıntı beraberinde bu sorunları da getirecek gibi.

Bütün bunların üzerine başka enfeksiyonların gelmesini engellemek için bazı önerilerde bulunmak istedim. Olabilecek enfeksiyonlarla savaşabilmek ve bağışıklık sistemini güçlü tutmak gerekiyor.

İnflamasyon, vücudumuzun enfeksiyonla savaşan savunma sisteminin yaşamsal bir parçasıdır. Düşman mikroplarla savaşarak ve yaralarımızı iyileştirerek hayatta kalmamızı destekler. Ancak iltihabın bilmeniz gereken daha sinsi bir tarafı daha var. Yıllarca bilgimiz dışında sessizce vücudumuzda oluşan düşük dereceli kronik inflamasyon herkesi etkileyebilir. İmmün (bağışıklık) sisteminin bozulması, kalp damar hastalıkları, kanser, tip 2 diyabet ve diğer enfeksiyon hastalıklarına zemin hazırlayabilir. Dünyadaki her beş kişiden üçü iltihaplanma ile bağlantılı bir hastalıktan ölmektedir. 

İnflamasyonla Mücadelede 7 Basit Adım:Yapılan bilimsel çalışmalar, kronik, düşük dereceli inflamasyonun kalp damar hastalıkları, kanser, tip 2 diyabet ve immün sistem hastalıklarına katkıda bulunan sessiz bir katile dönüşebileceğini kanıtladı. Bu hastalıkları, demansı veya kronik iltihapla bağlantılı diğer durumları önlemeyi hedefliyorsanız, bu yedi adımı hayatınıza ne kadar çabuk dahil ederseniz, sizin için o kadar iyi olur kanısındayım.  

1. Beslenme: Enflamasyonu yenmek için sağlıklı beslenmeyi öğrenin ve karın doyurmaktan çok sağlıklı besinler tüketmeye çalışın. Pahalı beslenme iyi beslenmedir gibi bir fikre sahipseniz yanılıyorsunuz.  Temel besinleri alabileceğiniz bir program yapın. Yoğurt, yumurta, bakliyat, bulgur, tarhana, ekmek, mevsim sebzeleri, meyveler ve sıvı yağı mutfağınızda bulundurun. Bir köy bağlantınız varsa o topraklarda kendi sebzenizi, soğan, patatesinizi yetiştirmeye çalışın. Paketlenmiş ve ambalajlı ürünler için para harcamayın. Beslenme Uzmanları, birçok “iltihap önleyici diyetin” bilime dayanmadığı konusunda uyarıyorlar. İltihap düzeylerini bastırmaya yardımcı olacak en iyi beslenme seçeneğinin sağlıklı beslenmeyi bilmek olduğunu savunuyorlar.  Ayrıca temel beslenme kurallarında “yapılması ve yapılmaması gerekenler”i bilmeniz gerekiyor.

2. Hareket/ Fiziksel Aktivite: Enflamasyon seviyelerini düşürmek için aşırı olmayan orta düzeyde fiziksel aktivite öneriliyor. Fazla egzersizin inflamatuar yanıtı tetikleyebileceğini açıklıyorlar.

3. Kilonuzu Yönetin: İnflamatuar kimyasallar üreten karın yağlanmasını azaltmaya odaklanın. Örneğin, diyetinizdeki şekeri azaltmaya yönelik stratejiler keşfedin. Ivır zıvır besinlerle  besleniyormuş gibi kendinizi kandırmayın.

4. Yeterli Uyku: Yetersiz uyku sizi sadece enerji ve üretkenlikten mahrum etmez, aynı zamanda iltihaplanmayı da artırır, bu özellikle kalp sağlığı için tehlikelidir.  Günde 7-8 saat sağlıklı bir uyku sizi çok zinde tutacaktır.

5. Sigara İçmeyi Bırakın: Yapılan araştırmalar, sigara içme alışkanlığını terk etmenin birkaç hafta içinde iltihap seviyelerinde çarpıcı bir düşüşe neden olabileceğini gösteriyor.

6. Alkol Kullanımını Sınırlayın: İltihaplanma söz konusu olduğunda, alkol arkadaşınız değil düşmanınız olabilir.

7.Kronik Stresi Çözümle: Kronik stres, iltihaplanmanın gelişimini tetikleyebilir ve romatoid artrit, kardiyovasküler hastalık, depresyon ve iltihaplı bağırsak hastalığı gibi sorunların alevlenmesine neden olabilir.Yaşadığımız şu zor günleri sağlıkla atlatabilmemiz ancak bilimin ışığında olacaktır. Bilimsel ve doğru açıklamaları öğrenmek bizlerin elinde. İletişim çağında doğru bilgiye ulaşmak çok kolay. Ellerimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlar, bilgisayarlar ile bilgiye kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Tek sorun doğru bilgiye ulaşmak, bilgi kirliliği içinde doğruyu seçebilmeniz önemli. Bu bilimsel gerçeklere değer vermenizle olacaktır. Bunun için okuyarak, dinleyerek doğru bilgileri öğrenerek kendimizi ve sevdiklerimizi koruyabiliriz.

Sağlıkla kalın.    

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İzmir depreminde ölü sayısı 85’e yükseldi

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.