21 Mart 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

‘EMEĞİN CİNSİYETİ OLMAZ’

BUİKAD BAŞKANI OYA EROĞLU REKABET.NET'E KONUŞTU… EROĞLU, “Türkiye'de kadının iş gücüne katılım oranı çok az… Bu hızla gidersek iş yaşamında erkeklerle 108 yıl sonra eşit olacağız. Toplum olarak yapacak çok işimiz var” dedi. Rekabetin piyasa ekonomisinin temeli olduğunu vurgulayan Eroğlu, rekabetçi koşullarda girişimlerin hayat bulacağını kaydetti.

ÖZGE COMBA ALKIŞ

2007 yılında 11 kurucu üyeyle yola başlayan BUİKAD, emin adımlarla yürüdüğü bu yolda bugün 140 aktif iş kadını olmak üzere, 5 kurumsal üyesiyle çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. BUİKAD (Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği) Bursa’daki tek iş kadını derneği… Aynı zamanda da BEBKA (Bursa Bilecik Eskişehir) sınırları içerisinde yer alan tek iş kadını derneği… Bu yüzden dernek üzerine düşen yükün farkında ve her yeni gün başka bir sorumluluk alarak kadınlara dokunmak için farklı projelere imza atıyor.

Amacı kadınların iş hayatına katılım oranını artırmak, kadın ve erkeğin eşit koşullarda iş yaşamında yer almasını sağlamak olan BUİKAD, bu doğrultuda girişimci kadınlara da destek veriyor. Ulusal ve uluslararası birçok projede yer alan BUİKAD Başkanı Oya Eroğlu ile Rekabet.net olarak keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Kadınlar olarak pozitif ayrımcılık değil eşitlik istiyoruz vurgusu yapan Eroğlu, “Rekabetçi koşullarda girişimler hayat bulabilmektedir” dedi…

Oya Eroğlu kimdir?

Ortaokul ve liseyi İnegöl’de tamamladım. 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra memleketime geri geldim. Bursa’yı çok seviyorum. 15 senedir avukatlık yapıyorum. İş hayatına Bursaspor bünyesinde avukatlık yaparak başladım. Kurum için de bu bir ilkti… Devam ederken spor hukuku yüksek lisansımı da tamamladım. Hamilelik nedeniyle ayrıldıktan sonra serbest avukatlığa başladım. 2009 senesinden beri de BUİKAD üyesiyim.

BUİKAD’la tanışmanız nasıl oldu?

Bursaspor vasıtasıyla oldu. BUİKAD daha iki senelikti. Üye olarak devam ederken genel sekreterlik, ardından genel başkan yardımcılığı görevini üstlendim. Mayıs 2019’dan bu yana  başkan olarak görevlerime devam ediyorum.

REKABET YENİLİĞİ TEŞVİK EDER’

Rekabet konusunda düşünceleriniz nedir?

Rekabet, piyasa ekonomisi sisteminin temelini oluşturmaktadır. Esas olarak arz ve talebin pazar koşullarıyla serbestçe buluşmasını gerçekleştirerek, toplumun sınırlı kaynaklarının en uygun şekilde dağılmasını ve en verimli halinde kullanılmasını, mal ve hizmetlerin olabilecek en düşük fiyatta ve yüksek kalitede tüketicilere takdim edilmesini sağlamaktadır. Rekabetçi koşullarda girişimler hayat bulabilmektedir. Rekabet aynı zamanda, yenilikleri ve teknolojik gelişmeyi teşvik ederek ülkenin uluslararası anlamda gücüne katkıda bulunmakta, ekonomik gelişme ve kalkınmada önemli bir pay almaktadır.

“KADINI İŞ HAYATINA DAHİL ETMEK”

BUİKAD’ın vizyonu ve hedefleri nelerdir?

En önemli vizyonumuz iş yaşamındaki kadın sayısını arttırmak. Gerek girişimci gerekse de profesyonel olarak…Kadının ekonomiye katılımını sağlamak ve kadının iş hayatında karşılaşabileceği engelleri ortadan kaldırmak ya da azaltmak.

‘POZİTİF AYRIMCILIK DEĞİL EŞİTLİK’

Kadınlara genelde ayrımcılık tanınması gibi yaygın bir görüş var. Bu görüşe bakışınız nedir?

Pozitif ayrımcılık değil eşitlik isteyen bir derneğiz. Biz kadının iş hayatı bölümüyle ilgileniyoruz. Pozitif ayrımcılık istediğimizde kadının dezavantajlı ya da mağdur olacağından dolayı eşitlik istiyoruz. Masanın etrafında erkek kadar kadının da olması gerektiğini savunuyoruz. Türkiye’nin erkek kadın nüfusu da yarı yarıya…fakat iş gücüne katılım oranında maalesef öyle değil. Kadın istihdamı yüzde 29’larda… Girişimcilikte ise yüzde 9’larda…Bu rakam OECD ülkelerinin çok altında.

‘EŞİTLİK İÇİN 108 YIL’

Kadınların iş gücüne katılımında Türkiye ne durumda?

Dünya Ekonomik Forumu Küresel Cinsiyet Eşitliği Raporu’na göre (2019), küresel cinsiyet eşitliğinde 153 arasında 130’uncu sırada yer alıyoruz. Yine rapora göre kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olması için Türkiye’de 108 yıl geçmesi gerekiyor. Eşit ücrete sahip olması için de 202 yıl geçmesi gerekiyor. Dolayısıyla yapacak çok işimiz var.

‘KADININ DEĞİL TOPLUMUN SORUNU’

Kadınların iş gücüne katılması neden bu kadar gerekli?

Bunu durup dururken istemiyoruz. Dünya Ekonomik Forumu Küresel Cinsiyet Eşitliği Raporu’nda, eğer ekonomiye katılım aynı nüfustaki gibi yarı yarıya olursa gayri safi milli hasılamızın ülkesel bazda yüzde 30 artacağı, dünyaya katkısının ise 28 trilyon olacağı belirtiliyor. Yine araştırmada şirketlerin üst düzey pozisyonlarında kadınlara yer vermesi sonucu kar oranlarında yüzde 15’lik bir artış olacağı gözlemleniyor. Bu yüzden kadınların iş gücüne katılmasını istiyoruz. Bu kadının değil toplumun sorunu…Büyük fotoğrafta Türkiye ve dünya sorunu…

‘YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR’

Kadını iş dünyasından uzaklaştıran etmenler nelerdir?

Sosyal, ekonomi, kayıt dışı çalıştırma, düşük ücret, eğitimden eşit yararlanamama, evlilik, çocuk, göç ve iş yaşamındaki karşılaşılan engeller başlıca etmenler… Çalışan kadınların çoğunluğu zaten tarımda ya da aile şirketlerinde… Maalesef böyle şirketlerde kadının sadece adı var. Bu durumlardan dolayı kadınların iş gücünden faydalanması git gide azaldı. Yine söylüyorum çok çalışmamız lazım, yapacak çok işimiz var. Sadece kadın olarak değil, toplum olarak çalışmamız gerekiyor. Biz de dernek olarak taşın altına elimizi koyuyoruz…

‘KADINLAR İÇİN DAHA ÇOK VE DAHA İYİ İŞLER’

BUİKAD kadınlar için neler yapıyor?

“Kadınlar için daha çok ve daha iyi işler”… İLO (Uluslararası Çalışma Örgütü) ve İŞKUR’un İsveç hükümetinin fonladığı bir proje bu… 2018 yılında İŞKUR tarafından belirlenen 150 kadına BUİKAD tarafından mentörlük yapıldı. Aynı zamanda kadın arkadaşlarımız İŞKUR’dan 40 saat eğitim aldılar. Kadınların yüzde 15’i projeden sonraki ilk bir yıl içerisinde işini kurdu. Bu rakam gerçekten çok önemli bir başarı… Bu projenin ikinci fazı gerçekleştirilecek. Bursa’da pilot illerden bir tanesi.

Diğer projeleriniz nelerdir?  

3 Avrupa Birliği projesi yürütüyoruz. Bir tanesi Bursa Valiliği koordinatörlüğünde devam eden bir proje. Bu proje, küresel piyasada öğrencilerin, çalışanların, yöneticilerin, şirketlerin ulusal piyasalarda rekabet gücünü arttırmayı hedefliyor.

Bir diğer projemiz SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu) koordinatörlüğünde, kadın girişimcileri destekleme platformu projesi… Bu projede kadınlar Kagideb.com’a üye olarak online eğitimden faydalanıyorlar.

Diğer projemizi de KAGİDER (Kadın Girişimciler Derneği)’le birlikte yürütüyoruz. İş Dünyasında Kadın İletişim Ağı adını verdiğimiz bu projeyle ticaretinkadınları.com internet sitesi oluşturuldu. Tüm Türkiye’deki girişimci kadınlar buraya üye olabiliyorlar. Bu platforma girerek Türkiye’nin her yerinden iş bağlantısı yapılabiliyorlar…

‘KAMU İHALELERİNDE EŞİTLİK SAĞLANANA KADAR AYRICALIK’

Kadınların ekonomik girişimlerde neden geride kalıyor?

Kamu ihalelerinde kadın tedarikçi oranı dünyada yüzde 1… Kadının finansa, teminata erişimi çok az. İhalelere girerken teminat gösterme zorunluğu olduğundan dolayı, kadının da teminat gösterecek malı mülkü olmadığından dolayı ihalelere giremiyor. Bizde bu konuyla alakalı, kamu ihalelerinde özellikle kadınların sayısının artması için “eşitlik sağlanana kadar olan bir ayrıcalık istiyoruz” dedik. Aynı haklarla gidemiyoruz. Bu yüzden eşitliğin sağlanmasını istiyoruz.

Kamu İhalelerinde ‘Ayrıcalık ’sözüyle anlatmak istediğiniz nedir?

8 ilde hala devam eden istişare toplantıları yaparak, oradaki kadın girişimcilerle buluşuyoruz. Aynı zamanda yerel yöneticilerle görüşüyoruz. Hepsinden fikir alıyoruz. Bu ayrıcalıklar için akademisyenlerden oluşan bir komitemiz var. Bu projenin sonunda bir yasa teklifi hazırlanacak ve meclise sunulacak. Bu projelerin ortak amacı kadın girişimciliğini arttırmak.

‘NOKTALAMA PROJESİ’

Kız öğrencilere yönelik çalışmalarınız var mı?

Bu yıl 11’incisi düzenleyeceğimiz adını yazım kurallarından olan Noktalama projemiz var. Bu projeyle kız öğrencilerin hayatlarına anlamlı dokunuşlar yapmak istiyoruz. Bursa’daki üniversitelerde 3 ve 4’üncü sınıfta okuyan kız öğrencilere kariyer koçluğu yapıyoruz. Bunların yanında cv hazırlama, mülakat teknikleri, itibar ve zaman yönetimi, değişen dünya, sunum dosyası hazırlama gibi konularda eğitimler veriyoruz. 420 kız öğrencinin hayatına dokunduk bu şekilde… Bunların yüzde 65’i şuan iş hayatına atılmış durumda…

‘EŞİT OLMAK KOLAY DEĞİL’

Kadın aynı zamanda bir anne… Bu durumun iş hayatını engellememesi için neler yapılmalı?

Erkek egemenliğini yıkmak çok kolay değil. Kültürümüz böyle…Durmamak lazım. En azından çocuklarımıza, torunlarımıza daha eşit bir dünya bırakalım. Bir kadın kasap, forklift operatörü, ambulans şoförlüğü de yapıyor. Demek istediğim emeğin cinsiyeti olmaz.

Kadının iş hayatından ayrılmasında iki önemli neden yaşlı ve çocuk bakımı… Yaşlı bakımıyla ilgili devletin politikaları tam olarak yeterli olmasa da güzel ilerliyor. Ama çocuk bakımında iyi gitmiyoruz. Özellikle kadın iş gücü potansiyeline baktığımızda sanayi bölgelerinde kreşlerin mutlaka açılması gerekiyor. BOSİAD’la birlikte yürüttüğümüz bir kreş projemiz vardı. BORUSAN’ın sponsorluğunda BOSAB (Bursa Organize Sanayi Bölgesi)’da bir kreş açılmasının fikir annesi olduk. Bu projeyle ilgili çok ciddi yol kat etmiş durumdayız.”

REKABET.NET

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Honda’nın en gelişmiş Super Sport modeli Türkiye’de

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

escort ankara